Bazı Linux'lar son kullanıcıyı terk ediyor

Red Hat ve Novell artık son kullanıcı için Linux dağıtımlarını çıkarmayacaklarını açıkladılar.

Linux ev kullanıcılarını terk mi ediyor?
Linux dağıtımları sırayla kullanıcıları terk mi edecek?

Linux dünyasının iki saygın ismi Novell ve Red Hat, artık son kullanıcılar için Linux dağıtımı çıkarmayacaklarını duyurdular.

Bu hafta iki firmanın birbirinden bağımsız yapılan duyurularında artık ev kullanıcısı için Linux dağıtımlarını çıkmayacaklarını sebep olarak ta bu pazarda Microsoft'un çok güçlü olmasını gösterdiler.

İki firma bundan sonra Linux'un güçlü olduğu sunucu pazarına yöneleceklerini ifade ettiler. Tüm kaynaklarını sunucu pazarına harcayacak olan Novel ve Red Hat, sunucu maliyetlerini de düşürmeyi hedefliyor.

Ongun Batuhan Altan

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

yapmayın be abiler bu yapılırmı

daha yeni alışmıştık ne oluyor yaw bi el ele verip bi hareket çekemediniz

daha yeni alışmıştık ne oluyor yaw bi el ele verip bi hareket çekemediniz

bedava bedava nereye kadar abicim.sonuçta her şeyin bir maliyeti var.hem zaten ev kullanıcı için hiçbir linux dağıtımı uygun değil.proğram kurmak falan bir ev kullanıcısının yapabileceği işler değil.

Her zaman Microsoft! İyi veya kötü karşında bi muhattab buluyosun. linux bozuldu çakıldı PC me girenin çıkanın haddi hesabı yok diye kime hesap sorucaksın? Kime ne diyebiliceksin! Microsoft alınca en azından karşında bi muhattap var..

Her zaman Microsoft! İyi veya kötü karşında bi muhattab buluyosun. linux bozuldu çakıldı PC me girenin çıkanın haddi hesabı yok diye kime hesap sorucaksın? Kime ne diyebiliceksin! Microsoft alınca en azından karşında bi muhattap var..

Linux'un çekilmesi neyse de şimdi microsoft ta rakipsiz kaldı artık istediği gibi davranabilir. Bu da son Kullanıcının Kaybı olur. Yani Linux kendine değil bize yaptı ne yaptıysa :(:(

yaa ne linuxu yaa..hepsi hikaye..2 kez kurayım dedim ilkinde ne yaptıysam internete giremedim,ikincisinde bilgisayar zırt pırt kitleniyordu..Windowstan başkası yalan abicim..adamlar olayı aşmış..tabiiki belli bir bedeli olacak..üstelik fiyatlar bayağı aşağı çekildi..alkole sigaraya para var ama windows gibi müthiş bişeye para yok..yok ölee beyler emeğin karşılığını verirsen emek olur.!!

Yaw linux nedir ki hikaye boş işler windwsa bırak rakip olması aynı sayfada yazılması bile yanlış puhahah

Yahu ne ihaneti, ne MS rakipsiz kalmışı? Arkadaşlar, bu şirketler sadece son kullanıcı için dağıtım yapmayacaklarını açıklamışlar, ne var bunda? Yani yine dünya üzerindeki sunucuların ve iş istasyonlarının çok büyük bir bölümü Linux kullanmaya devam edecek.Bu arada Linux'un hala son kullanıcıya çok da iyi hitap etmediğini herkes biliyor.Bilip bilmeden burada bir şeyler yazmazsak, ben yaptım olmadı demezsek daha iyi gibi olacak sanki.

Ubuntu ve kubuntu dağıtımlarını tavsiye ederim gayet güzel çalışıyorlar. Üstelik adresinize ücretsizde yollanıyor.

Ben ev kullanıcısıyım ve çok rahat program kurup kaldırıyorum.. 10-11 yaşlarında olan kardeşim kullanıyorsa bence linux pekala evde de kullanılabilir.. Ayrıca linux bu iki şirkete ait de değil dolayısıyla bir ihanette yok.. Ayrıca linux kullanırken virüs backdoor vb şeylere rastlama olasılığınız lisanslı windowsun ücretsiz olarak dağıtılması kadardır.. Ben bu yazıyı açıkçası taraflı görüyorum ihanet falan.. neyse..

ubuntu yeter bize...

yaşasın Microsoft tek büyük Microsoft 8) lünüks'e allah rahmet eylesin :)

Selamlar,
Fedora projesi Red Hat tarafından yürütülmüyor mu zaten yaw. Yeni versiyonu 21 gün sonra çıkıyor. Ubuntu'nun da yeni versiyonu yarın çıkıyor.
Bildiğim kadarıyla Red Hat ve Novel zaten kişisel kullanım için dağıtım çıkarmadı ki.
Distrowatch listesinde bilinen 100'den fazla Linux dağıtımı var. Bir de bilinmeyen dağıtımlar var. Gerisini siz düşünün.

Dünya üzerinde Linux kullanımı hızla artarken Windows'un payı giderek düşüyor ve bu bilinen bir gerçek.

Haberin kaynağını yazsaydınız daha süper olurdu. Açıkçası yazarın fısıltı gazetesinden duyduğu birşeyi aktarmış gibi izlenim var. Ya da çok önceden olmuş bir olayın yeni yansıması da olabilir.

Arkadaşlarında belirttiği gibi iki firma da uzun süre önce son kullanıcı için kendi isimleriyle masaüstü dağıtımı dağıtmayı bıraktı.

RadHat ---> Fedora
SuSE --- > OpenSuSE

olarak açık kaynak modeliyle devam eden projeler oluşturdular.

Linux haberi geçerken lütfen biraz dikkatli olun. MS gösterdiğiniz hassasiyetin birazını gösterseniz yeter sanırım.

Sevgilerle....

Linux her vakit var olacaktır. Linux'a bir alıştınız mı kopamazsınız. Vista'nın ilerisi 750YTL verecek arkada$lara da saygılar.

amma saçmalamışınız ha ne çekilmesi ne üretimin durdurulması opensuse yani novell in 10.4 çıkaracağı yazıyo ne yaptınız siz yaw hatta betası yayınlandı diyede bi haber gelmişti kulağıma. linux kurunca muhattap yok diyen arkadaşlara da şöle bi cvp verim ben bizim bi sorunumuz olduğu anda binlerce kişi bizim muhattabımız hep birlikte çözüyoruz sorunumuzu hem biz öreniyoruz hem kendimizi geliştiriyoruz bilmeyenlere yardım ediyoruz. başımdan geçen bi olayıda anlatıcam bundan 3 sene önce bi laptop aldım yanında tabi xp verdiler dedim almıcam ben bunu kullanmam :) dediler geldi artık böle şansın yok başta desen getirmezdik bu orjinal dvd yi nese dedim aldım hazır orjinal dvd de varken kullanim hdd nin bi köşesine kurayım dedim kurdum herneyse bi sene filan linux ve xp yi kullandım tabi arada bi xp ye mecburen format atmam gerekiyodu şiştiği için:) nese bi gün bidaha format attım pc açıldı etkinleştirmeye 30 gün yazısı çıktı her zamanki gibi bende etkinleştir dedim oda nesi bi anda bi yazı serial karalistemi olmuş ne olmuş etkinleşmiyo ms tr ye tel açtım olanı anlattım hiç bişey yapamayız dediler yeni cd alın dediler dedim böle olmaz ben buna o kadar para verdim ne olacak filan bana dedikleri laf serialin karaliste olmasından ms sorumlu deildir gidin yeni ürün alın oldu buysa sizin mhattabınız olmaz olsun yüzlerini şeytan görsün.

Ne kadar saçma yorumlar :) Linux'un pazardan çekildiği falan yok, her şeyi yanlış anlamışsınız. Linux yine aynı hızıyla devam edecek. Bu haberde bahsedilen, zaten uzun zamandır güncellenmeyen 2 dağıtımın Linux'a destek vermekten çekilmesi. Bunların zaten son yıllarda ismi var cismi yoktu, hiç bir kaybımız olmadı yani. Zaten Red Hat ve SUSE kullanan kalmadı :)

Ha ayrıca bunlar çekilmediler, Red Hat , Fedora Core adı altında açık olarak devam ediyor. SUSE de OpenSUSE oldu, halen faal çalışıyor.

Kimsenin bir şeyi bıraktığı, Linux'un bir kaybı olduğu falan yok. Gören de Linux'a bir şey oldu sanacak :) Gerçi yazarın buradaki başlığı da saçma olmuş, Bazı Linuxlar deyince kullanıcıların çoğu dağıtım yerine direkt Linux u anlıyor. Bunlar, uzun süredir faal olmayan 2 dağıtımdır, kimse de kullanmıyordu, en sonunda gittiler. Faal ve popüler dağıtımlar listesini DistroWatch da görebilirsiniz. Ubuntu gibi mesela.

Lütfen yazıyı yanlış anlayıp Linux öldü gibisinden yorumlar yapmayın, komik oluyor :)

ya şu bilgisayar cahillerinin yorumlarını yazmayın size yakşımıyor.

CHIP Online'ın Notu:
Herkesin yorumlarını ifade etme hakkına saygı göstermenizi rica ediyoruz.

Zaten alternatifler çok olayı bu kadar büyütmenin bir anlamı yok ama herkes Linux'tan çok bir şey beklemesin.

Linux ait olduğu mecraya yani Server sahasına gitmeye mecbur çünkü Microsoft ile başa çıkamaz.

97'de çıkan Slackware sürümü ile başlayan Linux maceram 2 seneye yakındır kullanmayarak bitti sadece Live Cd ile kullanıyorum.

Yazık oysa bir umutla Microsoft'tan kurtulabileceğimi zannetmiştim.

Max_Real Qnx

Arkadaşlarım. Linux un varlığı bizler için şans (hiç kullanmasak bile). Çünkü bu sayede Microsoft ucuzlamaya çalışıyor ve bu sayede tekeli azda olsa kırılıyor. Düşünün bir eğer sadece microsoft olsa idi ne olurdu. Emin olun Microsoft istemese hiç sahte Windows olmaz piyasada. Yani korsan ve kopya Microsoftun bir yandan işine geliyor.

İsteseler korsan olayı kalkar yani. Ama Linux var. O zaman kullanıcıların bir kısmı zorunlu Linux u terci edicek ve yavaş yavaş linux a alışacak. Bunu bildiği için Microsoft korsanı engellemiyor. İstese bitirir.

linux u başından beri takip edenler son yıllarda artık ne kadar oturmuş ve başlangıç seviyesinde bilgisayar kullananların bile rahatlıkla kullanabileceği duruma gelmiş olduğunu bilirler. Çok değil bir kaç seneye kadar windowsun devri kapanacak. Bunu bill gates çok iyi biliyor. Linux bütün dünyada milyonlarca geliştiricisi olan açık kaynaklı bir platformdur. Linuxun bugün ne seviyede olduğunu görmek için youtube a "vista vs ubuntu" yazmanız yeterlidir.

pardusumuz var yeter bize

hastasıyım linux işletim sistemlerinin,
ancak sıklıkla kullanan ile karşılaşamadığınızdan, ne yapacaksan tırnaklarınla söke söke yapacaksın misaliyle, kendin öğrenip yapacaksın.
örneğin koskoca denizli ili merkezde 7 senedir toplam 4 kişiyle karşılaştım linux kullanan.
bunlardan ikisi pamukkale üni. de bilgi işlemde çalışan arkadaşlar, ve gerçekten aşmışlar...
diğer iki arkadaş ise daha emekleme döneminde bile diyemiyeceğim seviyedelerdi.
vel hasıl bir şekilde kullanmalı ve kullandırmalıyızda nasıl.
ekran kartalarının destek vermemesi sebepleriyle 3d olayını tanıtmak deveye hendek atlatmaktan bile zooooooor.
millet beğenmesede open suse'nin ben hastasıyım.
neredeyse tüm linux işletim sistemlerinin son 10 yıldır çıkan tüm sürümleri elimde var.
birde kullanıcı arkadaş sorununu aşabilsek harika olacakta ...
siz yinede linux'a bir bakın.
inanın merakınızda varsa ayrılamayacaksınız.

ben biliyordum zaten öyle birşey olucağını linnux ev kullanıcısı biraz az zaten ne alaka yani toplasan 2 milyon insan ya eder ya etmez ;)

bildigim kadariyla red hat olayi tamamen paraya dokmus bi sirket. varligi ile yoklugu benim icin bi anlam ifade etmiyor. arti en cok sorunlu dagitim olduguda bicok makalede bahsediliyor. linux sevenler oldukca novell gibi sirketlerde bunu gozardi edemezler. bi sekilde yurur bu olay

bu süpriz değil.. hemde hiç değil.. peki eleştirielecek bir durum mu.. hayır.. neden?! değerlerin yerini fiyatlaırn aldıgı bir dünyada bu noktaya kadar getirmeleri bile büyük bir işte.. neticede fedakarlık ama gelinen nokta sınırları zorlamaya başlamıştı. ileri yıllarda bazı linux markalarıda bu tutumu sergileyecektir.. toprağı eş kazma ilen bel ilen gelsin kullanıcı oranı %1 birin bile altında olsun.. üstelik apple bile kullanıcı sayısını artırıken..

-bu süpriz değil.. hemde hiç değil.. peki eleştirielecek bir durum mu.. hayır.. neden?! değerlerin yerini fiyatlaırn aldıgı bir dünyada bu noktaya kadar getirmeleri bile büyük bir işte.. neticede fedakarlık ama gelinen nokta sınırları zorlamaya başlamıştı. ileri yıllarda bazı linux markalarıda bu tutumu sergileyecektir.. toprağı eş kazma ilen bel ilen gelsin kullanıcı oranı %1 birin bile altında olsun.. üstelik apple bile kullanıcı sayısını artırıken..

-bildigim kadariyla red hat olayi tamamen paraya dokmus bi sirket. varligi ile yoklugu benim icin bi anlam ifade etmiyor. arti en cok sorunlu dagitim olduguda bicok makalede bahsediliyor. linux sevenler oldukca novell gibi sirketlerde bunu gozardi edemezler. bi sekilde yurur bu olay

cevap
-yanlış düşünüyorsunuz. kaç kişinin kullandığı sayılmaksızın ortaya böyle laflar atılıyor. linux (daha doğrusu geliştiriciler) yıllardır kullanıcıları düşünerek bu işleri yapıyor. bilgisayar başına geçin. benim nasıl bir programa ihtiyacım var deyin sonra onu oturup yazın. daha sonra deyin ki bu benim programım ama herkes kullansın. olay bu kadar basit.

- katılıyorum, evet redhat yıllar önce kapalı sisteme döndü. ne oldu sonunda o kadar kullanıcının katkıları olmadan tökezlemeye başladılar. bu sorunu aşmak için fedora çıktı. aynı mantıklla kullanıcılar denetleme işini yapıyor. sorunsuz olan uygulamalar redhat içine alınıyor. kapalı sistemlerin en büyük sorunu hızlı gelişememesidir. açık sistemler ise her kullanıcının denetiminden geçer, uygulamanın nasıl olması gerektiği, uygulamamnın hataları ve düzeltilmesi, daha hangi özelliklerin ekleneceğine karar verilir. linux geliştikçe kullanıcı sayısını artırmaya, kullanıcı sayısı artıkça daha hızlı gelişmeye başladı...

böyle gelmiş böyle gitmeyecek. şimdideen elveda windows. bilgisayar işletim sistemleri tarihçesinde; bir zamanlar böyle garip, tutarsız, yavaş bir işletim sistemleri vardı . linux insanlar tarafından biraz geç farkedildi ama şimdi denilecek. neden insanların, zamanında windows diye direttiklerini anlamaya çalışacaklar.

"ben biliyordum zaten öyle birşey olucağını linnux ev kullanıcısı biraz az zaten ne alaka yani toplasan 2 milyon insan ya eder ya etmez ;)"

30 milyon linux kullanıcısı var. ev kullanıcı sayısı denilenin aksine her geçen gün artıyor. temel dağıtımlar oldugu sürece korkmaya gerek yok. onlar her zaman ücretsiz ve yeni gelişimlere adım olacaklar.
bakınız redhat ücretli oldu tökezledi fedaora'ya destek veriyor. ev kullanıcılarına denetletiyorum demiyorda kıvırıyor. linux ücretsizdir gelişimi için ücretsiz olmalıdır. kapalı kodlara dönenler gibi çöküşünüzü durdukmak için yeni yollar ararsınız.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir