Beyninizin Her Zaman Yedek Bir Planı Var

İnsanların karar verme mekanizmasıyla ilgili yeni keşif, daha akıllı robotların yolunu açabilir!

Beyninizin Her Zaman Yedek Bir Planı Var

Karar verirken bilinçli olarak düşünmesek de, bilinç altımız neredeyse her zaman bir B planını beynimizin kıvrımlarında saklıyor. Queen's Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, insan beyninin motor nöronlarının bir karar alınmadan önce bir çok seçenek için kendini hazırladığını keşfetti.

Araştırmacılar gerçekleştirdikleri deneyde, gönüllü deneklerden bilgisayar ekranında bir imleci iki hedeften birinin üzerine getirmeleri istendi. Bu esnada beyin sinyalleri taranan gönüllülerin, daha imleci kıpırdatmadan önce beyinlerinin belli kısımlarının aktifleştiğini keşfettiler. Bunun üzerine araştırmacılar imlecin senkronizasyonunu her adımda bozarak gönüllü deneklerin bilinç altı karar alma mekanizmalarını çalıştırmaları sağlandı. Ortaya çıkan sonuç ise gönüllülerin beyinlerinin bilinç altında sürekli diğer olasılıkları da ölçtüğü ortaya çıktı.

Bu bulgular sayesinde insan zihni hakkında bildiklerimiz bir adım daha ilerlemiş oldu. Eğer yapay zekayı bu şekilde birden çok olasılığı sürekli olarak göz önünde bulundurması sağlanabilirse, gelecekte robotlar daha insansı şekilde spontane kararlar verebilir hale gelecektir.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

...ve kaderimize 1ms'de karar verecekler.

Bunun sebebi ikilem, iki seçenek sunulduğu zaman ikilem kullanılarak seçim yapılır. Ancak B planı denen şey aklı boş yere yoran tek şeydir. Çifte standarda sahip olmak yaşamın keyfini kaçırır.

@BilgisayarKurdu16 Sadece fare imleci deneyinde değil diğer olası deney ve gerçek yaşamda karşılaştığımız durumlar için beyin kendisini boşa yormaz ve diğer olasılık devreye girer teoriden pratiğe dönüşür veya dönüştürür. . Burada bulunan mekanizma bilinç altıdır ve orada olanları, varsayımları, ölçüleri bilim dünyası dahi tam olarak daha açıklayamıyor.

@20 Şubat 2017 17:28 İnsanların çoğu kendini kandırmaktadır, ikilem ve b planının kaynağı budur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir