Bilgisayarınızı "tırmalayarak" yönetin!

Dokunmatik teknolojisi çok kıskanacak: Yeni teknik, PC'nizi "tırmalayarak" kontrol etmenizi sağlıyor

Bilgisayarınızı "tırmalayarak" yönetin!
Bu teknoloji sesle çalışıyor

Bilgisayarda bir şeyler yanlış gittiğinde suçu kediye atmak gerçekten mümkün olacak gibi... Şimdiye kadar akla gelmemiş bir kontrol mekanizması geliştirildi: Masayı tırmalamak!

Carneige Mellon Üniversite'sindeki araştırmacıların bu yeni kontrol arabirimi herhangi bir masa üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji normalde kulağın pek duymadığı frekansta tırmalama seslerini algılayarak bilgisayarı kontrol etmenizi sağlıyor. Tırmalamanın türüne göre sesi açıyor, kısıyor, ve belirlenen komutları uyguluyor. Dahası masanın üzerinde çizim yapmaya da imkan tanıyor.

Bu arada araştırmacılar gerçekten duyulabilir bir ses çıkartmanın gerekli olmadığını, parmağa rahatsızlık verecek ve tırnağı yıpratacak bir basınç da gerekmediğini gösteriyorlar. Sadece masaüstünde de değil, duvarda veya herhangi bir yüzeyde çalışabilen teknolojinin, evde duvarları çizen bir çocuk veya etrafı tırmalayan bir kedi varsa nasıl çalışacağı şimdilik bilinmiyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Birilerinin hala daha pratik olabileceğini düşündüğü yeni teknoloji arayışlarında olduğunu bilmek beni çok sevindiriyor !

Max_Real Qnx

böyle saçma bir teknoloji üzerine çalışırlarsa Amerki batar tabii lehman brothers ve morgan bankalarının batması az gelmiş bunlara, şu gerizekalı araştırmacıların Arge paraları milletin cebinden çıkıyor ve bende derim ki milletin başka bir tarafından çıkan gazla çalışan bir konsol yapıp yanındada batarya olarak 2 sarımsak 1 dirhem soğan pakete dahil etsinler millet yer yer yönetir

Sadece üniversite okuyup profesör ve araştırmacı olmak yetmiyor, bu işler için birazda akıl lazım. Üzülerek söylüyorum ki öğrenme işini doğadaki canlılar da yapabiliyor ve meraklı olmaları dolayısı ile araştırmacı da olabiliyorlar örnek: kobay farelerinin labirentleri öğreni çıkışı bulabilmeleri, örenk2: lağam farelerinin yeraltı borularında yollarını kaybetmeden istedikleri yere gidebilmeleri vs...
...örnekler daha çokkkk ...

Sevgili Chip şu dünyada en azından krizin nerelerden çıkma eğilimi olduğunu gösterdiğiniz ve sadece okuyarak ve uygulanarak teknolojinin tek başına bir işe yaramadığını, aynı zamanda teknoljiyi faydalı kullanmanın ve faydalı olarak ilerletmenin, geliştirmenin değerlerini bizlere gösterdiğiniz için sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım

hayırlı çalışmalar
saygılarımla

10 parmak kontrolleri eskide kalıcak anlaşılan yeni konsept tırmala beni kaşı benii :D

Aslında yazılanları okuyunca cidden saçma ve gereksiz olarak görülüyor ama bu da Amerika'da patent sistemin ne kadar sağlıklı çalıştığını gösteriyor. Apple'ın çoklu dokunmatiği sahiplendiği kimseye vermediği malumumuz. Bunun dokunmatik olmayan sesle çalışan yani sesmatik bir sistem olduğunu düşünün. Apple'ın patenti ihlal edilmeden ve Apple'a fahiş bir ödeme yapılmadan dokunmatik (yani sesmatik) bir sistem. Sadece geliştiricilerin patent hakkı ödenecek ve bunun Apple'dan daha ucuz olacağına eminim. Başka yerlerde alternatif yollar aramaktansa direk patent ihlal edilir ve kopyalanır.

amerikalıların parası seni mi ilgilendiriyor. ülkende araştırmaya ne kadar para ayrılıyor, araştırma için ne kadar para talep ediliyor merak etmiyor musun.

TırmaLa Beni Kaşı Beni ohh aman amaaan :D

Heralde ekrandada markasıda tırmala beni kaşı beni dir :D:D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir