Bill Gates'e Göre Robotları Vergilendirmeliyiz!

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, günümüzün önemli sorunlarından biri için böyle bir öneride bulundu!

Bill Gates'e Göre Robotları Vergilendirmeliyiz!

Üretim bantlarında kullanılan otomasyon aletlerinin giderek artması, son yıllarda çeşitli tartışmalara yol açtı. Son yıllarda insanlar tarafından yapılan birçok iş, robotlar tarafından daha düşük maliyetle, daha verimli biçimde yapılmaya başlandı. Yakın gelecekte, tekrarlayan işlerde robotların daha çok kişiyi işsiz bırakması bekleniyor.

Otomasyonun ortaya çıkardığı bu güçlüklerin yanında, hesaba katılması gereken bir durum daha var: Vergi geliri kaybı. Bill Gates'in geçtiğimiz günlerdeki bir röportajında da söylediği gibi bugün ABD'deki bir işçi, yıl boyunca yaklaşık 50.000 dolar değerinde bir iş çıkarıyor ve bu gelir, çeşitli sosyal hizmetlerde kullanılmak üzere devlet tarafından vergilendiriliyor. Robotların bireylerin yerine geçtiği bir dünyada robotların yaptığı işin vergilendirilmemesi, devletin gelirlerinin muazzam ölçülerde düşmesine yol açıyor.

Bill Gates: the robot that takes your job should pay taxesBill Gates: the robot that takes your job should pay taxes
In an interview with Quartz editor-in-chief Kevin Delaney, Bill Gates explains why robots that take jobs away from people shouldn't get a free pass when it comes to income tax. Read more from our interview with Gates here:

Gates'in aklından geçen çözüm ise oldukça basit: Robotları vergilendirmek. Ancak birçok ülkede oransal veya sabit vergi bulunmadığından, geliri tek bir işletme altında toplamak (bireylere bölmek yerine), büyük bir gelir kaybına yol açabilir. Bu nedenle Gates, yüksek kar elde eden firmalara yüksek vergi uygulanabileceğini ve aynı zamanda insanların yerini alacak robotlar üreten firmaların vergilendirilebileceğini düşünüyor.

Bu söylediklerinin firmaları çileden çıkaracağını bildiğini söylemekten kaçınmayan Gates'e göre vergilerin bu şekilde düzenlenmesi, toplumların daha da güçlenip zenginleşmesinde önemli rol oynayacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Aha Allah'ın trollü resmen saçmalamış...

@grezimonk Ne alakası var arkadaşım adam gayet mantıklı bir açıklama yapmış, firmalarda otomasyona gidilmesi yüzünden her yıl onlarca hatta yüzlerce insan işsiz kalıyor, bu sistem firmalar içinde caydırıcı olur bence.

robotların vergilendirilmesiyle daha çok insanın iş bulabilmesi saçma mı ?

Bu adamın Birleşmiş Milletler genel sekreteri falan yapılması lazım, Trump ile birlikte ABD'yi yönetseler muhteşem olur; adamda zeka uzay. Microsoft'un kurucusu, sahibi; zaten kendini kanıtlamış. Hayırseverler listesinde de zirvede, kıskananlar çatlasın, başarılarının ve güzel fikirlerinin devamını diliyoruz güzel insan

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir