Bir "sinsi" Android uygulaması daha!

Android için geliştirilen bu basit uygulama, meğer arkamızdan ne işler çeviriyormuş...

  • Zeynel A. Öztürk
Brightest Flashlight Free'nin başı dertte!

Android'de önünüzü aydınlatmanız sağlayan üçüncü parti fener uygulaması Brightest Flashlight Free'nin başı Federal Ticaret Komisyonu'yla derde girdi. Bunun nedeni ise uygulamanın siz önünüzü aydınlatırken hakkınızdaki bilgileri internete göndermesi.

Brightest Flashlight Free, kullanıcılarına bilgi paylaşımını kapatma şansı tanısa da FTC'ye göre uygulamanın geliştiricisi Goldenshores Technologies bu verileri paylaşmaya devam ediyordu. Uygulamayı indirip ilk kez çalıştırdığınızda ekrana bir lisans sözleşmesi geliyor ve burada devam edip etmemek konusundaki tercihi siz yapıyorsunuz. Ancak FTC'ye göre "uygulama, konum ve eşsiz cihaz tanıtıcısı dahil bilgileri zaten toplayıp üçüncü partilere gönderiyor."

FTC'nin Tüketici Koruma Bürosu direktörü Jessica Rich, uygulamanın paylaştığı bilginin nasıl kullanılacağı konusunda verdiği bilgilerin yetersiz kaldığını söylüyor. Şirketin FTC'yle yaptığı anlaşmaya göre şirketin bu bilgileri ne zaman, nasıl ve neden topladığını, hangi amaçla kullandığını ve paylaştığını açıklaması gerekecek. Ayrıca tüm bunları yapmadan önce kullanıcının onayını alması gerekli olacak. Bu arada FTC, uygulamaya 16.000 dolara kadar ceza kesebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

open source kullanmayanlara acımıyorum. alsınlar her bilgiyi çalsınlar. destekliyorum. f-droide girin araştırın bişiler öğrenin. bilgisyar çağındayız. son kullanıcılar malesef bilgisiz diye çok mağdur durumdalar. aklınızı başına toplayın bilgilenin.

@07 Ara 2013 14:56 android kullanıcılarının çoğu cidden birşey bilmiyor, google marketteki uygulamalarının altına yazılan yorumlara bakabilirsiniz örneğin : Adobe Reader'ı Adobe flash player zannedip indirip bu niye video oynatmıyor tarzında yorumlarla karşılaşabilirsiniz :)

diğer OS lerde de var zaten bu yorumlar. nedeni programların isimlerinin birbirine benzemesi.

Komik olan şey ise Google'ın değil başkalarının bu durumu fark etmesi.. Google kadar aciz firma görmedim.

O yuzden android sevmiyorum ve daha dogrusu banka uygulamasiyla ilgili birseyler yapamiyorum cunku android cok guvensiz bir isletim sistemi oldugundandir...

android ve iosdan güvenlik beklemeyin wp nasıl bilmiyorum ama tavsiye edebilçegim bb10 var zateb qnx işletim sistemini araştıranlar demek istemimi anlar

Sen de yorum yaz

Turhost