Biri sevindi, biri üzüldü!

İkisi de cep dünyasının en büyük markaları arasında... Ama biri sevinirken, diğeri üzülüyor!

Hüseyin Cem Köylü

Apple ve Samsung'un yükselişi, bir diğer akıllı cep devi HTC'ye yaramadı. HTC'nin 2012'nin ilk çeyreği için açıkladığı kar rakamı 148 milyon dolar. Bu rakam, geçen seneye kıyasla yüzde 70 daha düşük. Aynı çeyrekte HTC'nin gelirleri de yüzde 35 düşüş gösterdi.

HTC, iki çeyrektir üst üste düşüş yaşıyor. Önceki çeyrekte de HTC'nin karı yüzde 25 düşmüştü. Comscore'un açıkladığı rakamlar da, HTC'nin Samsung, LG, Apple ve Motorola'nın ardından Amerika'daki en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi olduğunu gösteriyor.

HTC'nin Android'li, dört çekirdekli yeni amiral gemisi HTC One X ve Windows Phone'lu Titan II'si bu durumu nasıl etkileyecek, zamanla göreceğiz.

Geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 96.6 fazla kar eden Samsung, yaklaşık 5,12 milyar dolar (geçen senenin iki katı) kar etmeyi bekliyor. Kesin rakamlar Nisan sonunda belli olacak. Samsung'un amiral gemisi Galaxy S II'nin yüksek başarısı sayesinde çok büyük paralar kazanan Samsung'un gelecek amiral gemisi Galaxy S III'ün de benzer bir başarı elde etmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

HTC iyi firmadır. Kar marjını düşürdüğü gibi yükseltmesini de bilir.

Bu fiyatlarla htc daha çook düşer, mutlaka iyi bi fiyat politikası uygulamalı sony gibi

samsung iyi kar yaptıda bir dahaki sefere samsung galaxy s splus alanlar bir daha samsung almıycak şahsen kendim iki tane aldım ve hem ıcs yüzünden hemde wifi yüzünden bir daha samsung almıycam.

beats kulaklık dağıtmakla hata etti çunku o kulaklıklar cok maliyetli

Bence nokia stratejisi yapıyor. Az ve öz ürün olayına girmeli. Yılda 2 veya 3 baz model üretmeli. Bunu özel etkinliklerle tanıtmalı ve bir mücevher, kıymetli taş edasıyla satmalı. Ancak gerçekten donanımlı cihazlar yapmalı. Bunu yapabilecek bir şirket olduğu için stratejik açıdan zor değil gibi geliyor bana.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir