"BitTorrent korsan demek değildir!"

Bittorrent'i sadece bir "korsan yatağı" olarak görenlere karşı büyük savaş...

  • Levent Öztürk
İnternet sağlayıcısından BitTorrent savunması!

ISP'lerin (İnternet Hizmet Sağlayıcıları) dev şirketlere karşı Bittorent kullanımını savunmaları, sıklıkla gördüğümüz bir şey değil. Ancak birkaç müzik üreticisi tarafından kendisine dava açılmış olan ABD'li ISP Cox, BitTorrent'in korsan indirme anlamına gelmediğini açıklamak için, mahkemelerde yoğun bir şekilde uğraş veriyor.

TorrentFreak, erken dava konuşmalarında önemli bir ayrıntıyı fark etmiş durumda. Cox, BitTorrent kullanımının korsan müzik indirmek ile aynı olduğu algısını ortadan kaldırmaya çalışıyor. BitTorrent'in kanun içerisinde kullanımının olmadığı iddiasının doğru olmadığını belirten Cox, açıklamasına devam ederken "davacıların, sadece bir iletişim protokolü olan BitTorrent'in çoğu veya tüm kullanımının telif haklarını ihlal ettiğine dair bir kanıta sahip değiller" cümlesini kuruyor.

Cox'un söylediğinin tamamen doğru olduğu açık. Her ne kadar BitTorrent protokolü müzik, film ve yazılım korsanları arasında popüler olsa da, bir aracın kullanımı her zaman tek amaç için olmuyor. Bir teknoloji ürününün, BitTorrent, TOR veya güçlü bir şifrelemenin kullanımının, sizi direkt olarak suçlu konumuna düşüremeyeceği kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

BitTorrent korsan indirme demek Neyi inkar etmeye çalışıyorlar. Tuhaf. Ama şu denilir. BitTorrent bir uygulama, Torrent ise sadece bir paylaşım algoritması. Ne paylaşıldığı, paylaşanların elinde. Ortada bir suç varsa bu paylaşanların suçudur... Tıpkı, Amerikadaki tüm soygunlar silahla yapılıyor diye, silahı yasaklayamadıkları gibi, korsan paylaşımlar torrent ile yapılıyor diye torrent kullanımını yasaklayamazlar... Ama tabi ki bu Adalet ile düşünen akıllar için geçerli. ABD için değil.

Tüm işletim sistemleri, tüm programlar, tüm donanım üretenler kullanıcıların bilgilerini çalarken, korsanlık (hırsızlık) yapmış olmuyor da bilgisayarı kullanan bizler mi? KORSANIZ!!! Bence en büyük korsan kendileri. Bizim bilgisayarda yazdığımız programları çalıp sonra bize satıyorlar bide laf konuşuyorlar. Onlar gitsin o lafları kızlarına anlatsınlar yada ben anlatayım.:)) KORSAN

@18 Kasım 2015 20:21 hırsızın kendini avutması...

üreticiler bir şeyi piyasaya nasıl süreceklerini düşünsünler aradığım hiç bir programı çevremde satın alacak mağzalar yok.. mecbur oluyorum interneti kullanmaya neden her yere kredi kartı bilgilerimi ifşa etmem lazım olsun free ve alternatiflerle uğraşıyorum.. yani ben istememmi mesela bir winrarı şu oturduğum semtte satsınlarda gideyim alayım.. pc alemi her yere ulaşmasına rağmen mağzalar yok...

@19 Kasım 2015 03:38 İnternet üzerinden alış veriş yapmanız gerektiğinde tek kullanımlık kartları tavsiye ederim.

@19 Kasım 2015 03:38 Ben WinRar'ı kutu ile de sattıklarına bile emin değilim. (WinRar shareware bir yazılım sonuçta) Sadece satın aldıktan sonra e-mail adresine kayıt anahtarını gönderiyorlar. Buraya yorum göndermek yerine WinRar'ın destek ekibine e-mail gönderseydin yardımcı olurlardı sana.

Sen de yorum yaz