Blu-ray rekoru: 400 GB, 16 katman!

Blu-ray teknolojisinin sınırlarını zorlayan Pioneer'dan, 16 katmanlı 400 GB kapasiteye sahip disk...

Blu-ray rekoru: 400 GB, 16 katman!
16 katmanda tam 400 GB depolama alanı: Blu-ray giderek daha da hızlanıyor...

Blu-ray formatı dur durak bilmiyor. Yakın gelecekte DVD'nin yerini alacak olan Blu-ray'in gelişimi sürüyor. Pioneer'ın geliştirdiği ve 400 GB kapasite sunan diskler de, optik depolama alanında yeni bir dönemin habercisi.

Her biri 25 GB kapasiteli 16 katmandan oluşan yeni Blu-ray disk, şimdilik sadece read-only (salt-okunur) olarak düşünülüyor. Pioneer, 400 GB kapasiteye ulaşılmasını sağlayan teknolojinin gelecekte yazılabilir Blu-ray disklere de uygulanabileceğinden emin.

Pioneer, üst üste dizili katmanların okunmasında oluşabilen sorunları DVD'lerden gelen tecrübesiyle aşarken, 16 katmanlı bir Blu-ray diskin piyasadaki Blu-ray'lerden yapısal bir farkı olmaması 400 GB kapasitenin uyum sorunu yaşanmaksızın adapte edilmesini mümkün kılabilir. Tabi şimdilik bu konuda kesin bir şey söylemek zor, zira Pioneer da konu hakkında net bir açıklama yapmış değil. Yeni Blu-ray diskle ilgili detaylı bilginin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

çoğu insanın (ben dahil:D) pc'sinde 400gb hdd yok be maşallah amcalar iyi çalışmış:D:D

ARtık 3 gün sürer full yazması

emeğe saygı böyle gelişmeler şart buna paralel olarak yazım hızlarıda artacaktır eminimki....

adamlar çalışıyor.helal olsun

adamlar yapıyor biz aa abi süper diorz biz napıyoruz ey türk milleti

bunun baglantı arabirimi atapi almayacaktır büyük ihtimal ben ce direk sata 3 yapsınlar yoksa günlerce beklenir bi Blu-ray diskin yazılması için esata3 hem elektirik kablosunada ihtiyac yok oh be

400 GB lık filmin görüntü kalitesi nasıl olacak acaba(?) :D

Artık bunun gibi haberler ilginç gelmiyor.5 TB lık harddiskler,32 GB lık bellekler derken 400 GB lık Blu-ray de olacağı belliydi.Teknolojinin sınırı yok.Birileri yapmaya bizlerde almaya devam edeceğiz ve bu döngü böyle devam edecek.

Ben güvenipte yazamam 400 Gb veriyi diske...

Japonlar yapıyo bu sporu :) bakalım daha neler yapacaklar :)

250 gb hard diskim olsa ve tamamı dolup yazdırmaya kalksam 150 gb boşa gitmiş olacak desene :) diski daha sonra yazdırmak için açık bırakmak problem yaratıyor.

valla kahroluyorum biz niye birşeyler yapamıyoruz

güzel gelişme, tüm arşiv tek diskte ;-)

Akıl kârı iş değil, ufacık bi çizik, hadi bakalım çöpe... İyi güzel geliştirdiniz de çizilmelere karşı da kapasite geliştirdğinizi gibi bi yöntem geliştirilse tadından yenmez...

Ay Allahım benim hard disk 160 gb :D bu mükemmel bir gelişme. 10 sene sonra teknolojinin geliceği noktayı çok merak ediyorum. Hızlı gelişimleri takip ederek ayak uydurmaya çalışmalıyız. Artık bizimde bu alanlarda gelişim göstermemiz lazım Türk milleti olarak. Üniversiteler siyaset yerine bilime odaklansınlarda ülke kalkınsın. Siyasi ideolojiler için mangalda kül bırakmazlar ama bilim üretmeye gelince avrupadan kat kat gerideler. Japonyayı kesinlikle örnek almalıyız. Bizde onlar gibi kalkınabiliriz.

Ben 400 GB diske para vermeye kıyacakmıyım_? Kıydım diyelim ona yazmaya kıyabilecekmiyim_? Yazdım diyelim..Aha koskoca 400 yazdım bitti :)

Mr.Salih

o dvdler 100 mlyon olur artk en az:D

gerçekten de mükemmel bir çalışma ama 400 gb veriyi o b-ray e yazdığımızı düşünürsek en az ondan 5 tane yedek almak lazım gelir gibime geliyo
400 gb veri bir anda gitse insan verdiği emeğe acır.
şahsen eğer oyle bir şey olursa ben o b-ray i çıkartan şirkete tazminat davası açarım hehe

hem bluray hem çizikler hemde 400 g.
işe yarasa bile hiç güveni değil 1 tanesine veri yazmak için ödeyeceğin para hadi onu geç bi çizik olsa gitti herşey. tavsiye etmiyorum

artık bunada ultra Hd yazarlar 7000-5000 çözürlük:D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play