Blu-ray: Sadece film seyretmeye mi yarıyor?

Başlarda büyük heyecan yaratan Blu-ray bir türlü tutmayınca Panasonic çareyi yol göstermekte buldu.

  • Ümit Öncel
Blu-ray: Sadece film seyretmeye mi yarıyor?
Renginin güzel olması dışında Blu-Ray halen kullanıcılar için çok cazip değil.

İlk duyurulduğu zamanlarda hem kullanıcılar, hem de üreticiler Blu-Ray'den çok ümitliydi. Fakat geçen zaman içerisinde bu mavi disklerin bir türlü bekledikleri çıkışı yapamaması üreticileri zor duruma soktu. Buna rağmen en büyük Blu-Ray üreticilerinden Panasonic gelecekten ümitli: Şu ana kadar ilk başlarda yapılan hatalı pazarlama faaliyetleri yüzünden sadece HD film seyretmeye yaradığı izlenimi veren Blu-Ray'lerin aslında çok daha uygun farklı kullanım alanları olduğunu düşünüyor.

Her şeyden önce benzer diğer veri depolama aygıtlarından çok daha dayanıklı olması, yüksek depolama kapasitesi ile birleşince hastane veya televizyon istasyonları için ideal bir arşiv yöntemi olmasının üzerinde duruluyor. Panasonic adına Blu-Ray hakkında açıklama yapan Hiroyuki Hasegawa, ayrıca Blu-Ray'in çok daha az karbon dioksit içeriyor olmasının çevre için çok daha az zararlı olmasını sağladığının altını çiziyor.

Hasegawa, bu yıl Blu-Ray satışlarının 60 milyon adet olduğunu ve 2011'de 250 milyona ulaşacağını düşünüyor. Fakat yine de bu rakam, yıllık 13 milyar boş CD ve DVD satıldığını düşündüğümüzde çok düşük kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

tanesini 60 liradan satarsa tabii elinde kalır...üstelik yazıcıları da ortalama 250 lira civarı birşey...biz de biliyoruz sadece blu ray filmleri oynatmadığını farklı işlerede yaradığını ama 2 blu ray disk yerine 500gbg bir hdd alınabildiği oluyor...nerede 100gb optik disk nerede 500gb manyetik disk...

Okuyucu yazıcı ve boş blu-raylerin fiyatlarını düşürsünler talepler artar ama 25 gb veriyi 25 liralık yazıcı ile toplamda 1 liralık 5 medyaya yazan kullanıcı niye durduk yere bunun 10 katını verip daha aynı işi daha fazlaya yapsın ki yüksek çözünürlük filmlerde de aynı durum söz konusu gidip harici sabit disk alıp işi çözüyorlar hem medya tekrar kullanılabiliyor hem de çizilme bozulma derdi yok ve uzun zamanda daha karlı ve eğer arşivci ve yedekeliyorsa dvd lerde bu işi çık güzel yapıyor

Fiyatlar düşünüldüğünde yapacağımız pek bir şey yok. Sadece Blu-Ray i almaklada iş bitmiyor , pcye bluray okuyucusu , oynatıcı falan şuan Dvd lerle devam :D

Bluray pahalı. Depolama birim maliyetleri neredeyse hdd kadar. Bluray disk alacağıma harici harddisk alırım o kadar. Sadece okuyucu/yazıcı kafayı değiştirerek bizlere sundukları sürücüleri kimse o fiyata almaz. İnsanlar DVD sürücülerde düştükleri hataya düşmüyor artık.

ne yapsınlar adamlar ya yersen ! yapıyorlar işte :)) yasık kıyamam o caponlara ben ... şu an günümüzde her cihazın yada parçanın yada sistemin hep en iyisi bir şekilde zaten var ama asıl amaç kullanılabilirlilik ve alınabilir olması , bende biliyorum bugatti çok iyi araba ama aynı işi başka arabalarda yapıyor.anımsıyorumda 90 başlarında CD ye kayıt için ayrı deck ler vardı, ve en az 700 tl idi fiyatları ve yakma hızlarıda bir e bir eş zamanlıydı :)) o yüzden benim çocuğum sanırım Blue ray cihazının keyfini sürecek yada arabasına aynasına asar belki :))

Malesef şuan sadece film izlemeye yarıyor ayrıca dvd lerini bulmakta çok zor şuana kadar sadece tek bir film izleyebildim Hd film sanki bir başka dünyaya götürüyor adamı. Ps3 'lerdeki gibi 4,7+ gb oyunları artık blue-ray disk te de satsalar iyi olucak ancak maliyet ve dünya üzerindeki tahminim oyun oynanabilir bilgisayarların sadece %2,5 uğunda bulunması kismeyi bu alan yöneltmiyor. Zaman herşeyin ilacı ha bu arada boş blue-ray bulmak zaten can derdi : )

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play