Bluetooth 5 hakkında bilmeniz gerekenler!

Bluetooth 5 önümüzdeki hafta duyurulacak! Peki yeni teknolojide neler var?

  • Zeynel A. Öztürk
Bluetooth 5 hakkında bilmeniz gerekenler!

Bluetooth'u geliştiren grup, popüler kablosuz bağlantı türünün 5.0 sürümünü önümüzdeki hafta, 16 Haziran'da duyuracağını açıkladı. Bluetooth 5.0'ın telefonlara, laptop'lara, otomobil ses sistemlerine ne gibi yenilikler sunacağını çok merak ediyoruz. Cevabı Perşembe günü alacağız; ancak isterseniz şimdi Bluetooth 5.0 hakkında bildiklerimizi bir gözden geçirelim.

Daha hızlı: Bluetooth 5.0, Bluetooth 4.2 LE'den dört kat daha hızlı olacak, yani kusursuz koşullarda maksimum 2Mbps hıza ulaşabilecek.

Menzili daha uzun: Yeni teknoloji menzili ikiye katlayarak 200 metreye uzatacak. Bu sayede Bluetooth hoparlörlerinizi cihazınızdan daha uzağa yerleştirebileceksiniz.

Konum konusunda daha bilgili: Bluetooth 5.0 örneğin bir alışveriş merkezinde yolunuzu bulmanızı kolaylaştıracak yeteneklerle gelecek.

Nesnelerin internetine hazır: 5.0 sürümünde yapılan ince ayarlar ve optimizasyonlar, internete bağlı cihazlarınız için daha az güç tüketimi ve daha iyi performans anlamına gelecek.

Cihazlarınızı yenilemeniz gerekecek: Bazı Bluetooth yükseltmelerinin aksine bu güncellemede yeni yongalara ihtiyaç duyulacak. Eski cihazlar Bluetooth 5.0 ile çalışacak ancak yeni özelliklerden faydalanmayacak. 2017'nin tüm amiral gemisi telefonlarının Bluetooth 5.0 ile gelmesini bekleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bt 2.0 2Mbps değil miydi?

Bari 10 mbps olsaymış

2 mbit yaklaşık olarak saniyede 200 kb anlamına gelir ki öyle abartılacak bir hız değil.

@12 Haziran 2016 10:51 mbps Mega Byte Per Second açılımı. Yani 1 saniyedeki mb sayısı. Mbit ve mbps çok ayrı şeyler.

@14 Haziran 2016 02:35 ne söylediğini kendin de bilmiyorsun..evet ayrı şeyler ama yanlış yazmışsın. Mbps (megabit per second ) MBps (megabyte per second) chip in haberindeki yazı doğru ise bu 2 Mbit saniyede yaklaşık 250 KB tekabül eder..saniyede 2 Megabyte olmaz yani

bir sen eksiktin bir de senin için telefon yenileyelim

haydaaa.. hani şu bekle şu model tel alırsın diyenlere gün doğdu. Bekle Bt 5 lisni alırsın diyecekler şimdi de..

Wikipedia'ya girilen bilgilerde Bt 1,2: ~1.2 MBit, Bt 2.0: ~3MBit, Bt 3 ve 4: ~24MBit. Ustelik mesafe kullanilan cihazin Bt versiyonu degil hangi Class'ta oldugu ile ilgili. Class 1 aletler 100 metre iken Class 4 aletler 50 cm. Bt 5 olup Class 2 aletleri satarlar yine Turkiye'ye. Ondan sonra niye 10 metreden sonra cekmiyor der insanlar. Class 1 ve Bt4 bir cihaz 100 metreye 1 saniyede 1 tane mp3 atacak hizda. Tabii o aletlere ulasabilecek bir ulkede iseniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost