Böyle sabit disk görmediniz!

Donanım devi, daha önce kimsenin aklına gelmeyeni yaparak sabit disklere çağ atlatacak!

  • Ertuğrul Süngü
Helyum dolu sabit diskler ile yeni bir dünya
Depolama kapasiteleri artacak

Sabit diskler bilgisayarlarımızın olmazsa olmaz bileşenlerinden bir tanesidir. Bundan yıllar evvel aldığımız zamanının canavar diskleri, bugün hepimizi gülümsetiyor. Var olan bilgi ve veri taleplerine ulaşmak için düzenli olarak genişleyen sabit diskler, kişisel kullanım için kimi zaman yeterli bir noktaya gelebiliyor olsa da iş büyük bir şirketi idare etmek olduğu zaman sonsuz bilgiyi barındırabilecek sabit disketler gerekiyor.

Günümüzdeki sabit disk talebine en iyi cevap, Western Digital tarafından geldi. Firma, en büyük sorunu enerji tüketimi ve bu tüketime karşı az alan sağlayan sabit disklerin yerine, kullanmayı planladığı helyum ile güç tüketimini yüzde 23 azaltıp, kapasiteyi yüzde 40 arttırmayı hedefliyor. 3.5 inç olarak karşımıza çıkacak olan yeni helyum dolu disketlerin içerisinde bulunan plakaların sayısı da beşten yediye çıkarılacak. Kullanılacak olan gazın düşük yoğunluğu sayesinde ki bu kabaca havada bulunanın yedide birine eş değer, güç tüketimi büyük ölçüde azalacak. Aynı zamanda bilinen sabit disketlere göre dört ya da beş derece daha soğuk çalışacaklar. Tüm bu büyük yeniliklere ek olarak daha kolay bir üretim ile karşılaşacağız; yeni helyum disketler daha ucuza daha iyi performans sunacaklar.

Şimdilik yapılan hesaba göre yeni disketler 5.6 TB gibi bir alana sahip olacakları gibi, gigabyte başına verdiğimiz paradan yüzde elli daha ucuza mal olacaklar. Tam olarak ne zaman sahneye çıkacaklarına dair herhangi bir açıklama gelmemiş olsa da en az iki yıl daha bekleyeceğiz gibi gözüküyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Hızı değişiyor mu acaba?

Harika bir haber. İnşallah en kısa zamanda piyasaya yansır.

3 TB a 380 TL vermiştim.Kazığı yedik :D

@03 Eki 2012 17:04 Şimdi fiyatı 600 TL

Çıkış tarihini neden vermiyorlar'ki şimdi ben bu ürünümü bekleyeceğim yoksa daha fazla para verip şu anki teknoloji içeren bir ürünümü tercih edeceğim çok sinir oluyorum bu fabrikaların yaptıklarına

bence şuan için mekanik disklerde hız/boyut iyileştirmelerinden önce bad sector oluşumunu minimuma indirmeleri gerekir. Mekanik disklerde şuan için hız ve boyut yeterli bence.

yeni disketlermi?

vakumlu ortam aklıma gelmişti ama helyum doldurmak...

kapasitesi kadar hızı da önemli özelliklede solid (ssd) diskler giderek yayılırken buyüzden ev kullanıcılarının bu yeni teknolojiyi tercih edeceklerini düşünmüyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play