Bozuk RAM'i anlamanın 5 yolu!

PC'lerin en kolay arızalanan parçalarından RAM'iniz ömrünü dolduruyor mu? İşte bunun 5 işareti...

  • Zeynel A. Öztürk
Bozuk RAM'i anlamanın 5 yolu!

Bazı teknoloji firmaları sizi en yeni, en müthiş teknolojilere geçmeye ikna etmeye çalışsa da aslında çoğu cihaz senelerce iş görebiliyor. Bununla birlikte elektronik cihazların hassas yapısı, sonsuza dek dayanmıyor. RAM gibi bileşenler, zamanla performans kaybetmeye başlayabiliyor ve bozulabiliyorlar.

RAM'in bozulması veya bozulmak üzere olması, telefonunuzun veya monitörünüzün çizilmesine benzemiyor. Çizik cihazınızı kullanmaya devam edebilseniz de RAM, en önemli parçalardan biri ve RAM sorunlarını yok saymanız mümkün olmayabilir. RAM'ler aynı zamanda PC'lerin en çok arızalanan parçalarından bir tanesi.

Basit bir anlatımla RAM (Random Access Memory), işletim sisteminizde aynı anda kaç programın çalışabileceğini belirliyor. RAM'i en çok kullanan yazılımların başında işletim sisteminiz, web tarayıcınız ve oyunlar geliyor. Genel olarak bir program ne kadar karmaşık ise o kadar fazla RAM kullanması beklenebilir.

Peki RAM'inizin ömrünün sonuna yaklaştığını nasıl anlayabilirsiniz?

1. Performans düşüklüğü: PC'nizi ilk açtığınızda yeterince hızlı buluyorsanız, ancak kullandıkça yavaşlıyorsa sorun RAM'inizde olabilir. Ancak bu sorun, RAM dışındaki bileşenlerden veya CPU'nuzun kaynaklarını tüketen bir programdan da kaynaklanabilir.

Bunu test etmek için PC'nizi baştan başlatın ancak hiçbir programı çalıştırmayın. PC'niz program çalışmazken de giderek yavaşlıyorsa, yeni RAM modüllerine bakmanın zamanı gelmiş olabilir.

2. Rastgele kilitlenmeler: Performans düşüklüğünde olduğu gibi, rastgele yaşanan kilitlenmeler de RAM'inizin arızalandığını garantilemez. Ancak böyle bir durumda RAM'inizden şüphelenmenizde fayda var. Özellikle kilitlenmeler arasında bir tutarlılık yoksa sorun RAM'de olabilir. Ancak belirli bir uygulamayı çalıştırdığınızda hata alıyorsanız, sorun RAM'de değil, uygulamada olabilir.

Açılışta PC'den hiç ses gelmemesi

3. Grafik kartının yüklenmemesi: Bilgisayarınızı ilk açtığınızda kasanızın içinden gelen bir sesli uyarı duyarsınız; bu grafik kartınızın tanındığı anlamına gelir. Bu sesi duymazsanız, sebebi RAM'inizdeki arıza olabilir. Ancak burada da RAM'inizin bozulduğunun garantisi yok; sorun grafik kartınızda da olabilir.

4. Bozuk veri dosyaları: Sıkça kullandığınız dosyaların aniden bozulduğunu ve açılmadığını fark ettiyseniz ve bunu sıkça yaşamaya başladıysanız, RAM'inizin işinin bitmek üzere olduğunun haberini almış olabilirsiniz. Bu sorun giderek artabilir ve sonunda sisteminizi hiç açamayabilirsiniz. Yedek almış olduğunuzu umuyoruz.

5. Hatalı RAM miktarı: Windows'ta Denetim Masası > Sistem ekranında bilgisayarınızla ilgili önemli bilgileri göreceksiniz. Burada "Yüklü bellek (RAM)" karşısında PC'nizdeki RAM miktarından daha azını görüyorsanız, RAM'inizde sorun olabilir. Bununla birlikte entegre grafik yongalarının RAM'inizin bir kısmını kendine ayırabildiğini, bu nedenle RAM miktarınızın normalden daha az görünebileceğini unutmayın.

RAM nasıl kontrol edilir?

Bu iş için Windows'la gelen bellek tanılama aracını kullanabilirsiniz. Win+R tuşlarına basın ve mdsched yazarak Enter'a basın. Bilgisayarınızı baştan başlatmanız istenecek. Tarama, Windows başlamadan önce gerçekleştirilecek ve herhangi bir sorun bulunursa, Windows başladığında bunu Görev Çubuğunda bir uyarı olarak göreceksiniz.

RAM nedir, ne kadar RAM'e ihtiyacınız var?

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Ramlarin çabuk bozulması mı? bilgisayar konusunda yenisiniz galiba. bir kurumun bilgi işleminde çalışıyorum. yıllardır yüzlerce bilgisayar gördüm karşılaştığım bozuk ram sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Çabuk bozulması bir yana yazıda oldukça faydalı bilgiler var .

Bilgisayarın yavaşlamasına veya donmasına virüslerinde sebep olma olasılığı olduğundan RAM'in arızalanmış olacağını düşünmeden önce temiz bir windows kurulumu yapmak. Ondan sonra bu sorunlar oluyormu bakmak daha mantıklı gibi geliyor. Temiz kurulum yapılınca gereksiz hiç bir program olmayacak. Virüste olmayacak. Böylece sorunun kaynağı daha kolay tespit edilebileek

geçenlerde bilgisayarım açılmadı. cpu'dan hd diskten şüphelenip bu parçaları söküp başka bilgisayardan denedim. meğersem bozulmasını beklemediğim tek parça ramden kaynaklıymış. bilgisayarınız açılmazsa ilk olarak ramden şüphelenin.

Ram en sorunsuz parçadır konu yazmak için yazmışlar sadece :) 1 tl makale yazdırsan bundan daha iyi yazar

ram almadan önce anakartın sitesine girip hangi ramlerle test edildiğini görmek lazım ve ramlerin üreticilerine kadar uyumlu olmasını tavsiye ederim aksi halde pcde 16gb raminiz olsada kullanılabilir miktarı çok aşağıda gözüke bilir sistem özelliklerinden kontrol edin..

@06 Ekim 2016 15:59 Yazmak istediğiniz olay 32 bit 64 bit ayrımından kaynaklanıyor. Yani bilgisayar 16 GB ram'i daha düşük görüyorsa bunun sebebi işletim sisteminin 32 bit olmasıdır. 64 bit işletim sistemi kurulursa 16 GB ram gözükecektir. Ramle anakart uyumsuzsa rami hiç görmezsiniz.

9 yıllık bilgisayarımda 8.5. yılında ramini yeniledim. Bozuk olduğu için değil yükseltmek için yeniledim. Ram öyle kolay arızalanan parça değil. Düşünün neredeyse 9 yıl ve bozuk değil.

RAM işi biraz şans. 7-8 yıllık masaüstü kullanıyorum 2. ya da 3. yılında RAM lerden 2 GB lık bir tanesi bozulmuştu ama diğer RAM hala götürüyor beni yerine yeni RAM takmadım kalan 2 yle idare ediyorum

bizim gibi zırt pırt elektiriğin kesilmediği bir yerde oturuyorsanız ramlere bir şey olmaz aksi taktirde ram lerde bozulabilir ani voltaj değişimlerinde

arkadaşım bu kadar saçma haber duymadım kingston yıllardır ram üretiyor ve hep ömür boyu garanti verir. Yani çabuk bozulabilen bir parçaya neden ömür boyu garanti versin ki .

ısıtılmış fırında 10 dk bekletilen bozuk ramler ilk günkü gibi kullanıma hazır oluyor genelde. ben öyle çok kullandım... tabi hepsi olmuyordu.. hatta grafik kartıda kullandım öyle :)) şaka gibi ama gerçek yapan yapıyor..

@12 Ekim 2016 21:14 Geçici olarak çözüm oluyor, sorun bir süre sonra yine tekrar ediyor. Mesela ekran kartını da fırınlama yapıyorlar çözülüyor ama sorun bir süre sonra yine oluşuyor.

2 defa ram degistirmistim yine duzelmemisti bilgisayarin acilmasi megerse arizali olan ram degil ramin takildigi slotmus

Arkadaşlar bilgisayar bazı programlara aniden ''Bozuk Dosya'' adıyla sağ alttan bir baloncuk çıkıyorsa RAM'den kaynaklı olabilir mi?

Chip seni seviyorum lan hemde 10 senedir

Ram bozulurmu ya! Ram i ya voltajini arttirip yakarsin yada zaten uretildiginden beri bozuktur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir