BTK'dan "faturalar cebinizi yakmasın" uyarısı

BTK'dan, cep yakan telefon faturaları hakkında kapsamlı bir açıklama geldi...

BTK'dan yurt dışı fatura uyarısı

Sömestr dolayısıyla tatil veya umre için yurt dışına çıkacak vatandaşlara cep telefonu faturalarında şok yaşamamaları için BTK'dan uyarı geldi. BTK hazırladığı broşür ile aboneleri yurtdışındaki yüksek cep telefonu faturaları konusunda uyardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, vatandaşlarımızın yurt dışı telefon kullanımları nedeniyle yaşadıkları fatura şoklarından dolayı fatura şikayetlerinin arttığına dikkat çekti. BTK Başkanı Acarer, özellikle yurt dışında veri ücretlerinin yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımızın fatura şokları ile karşılaşmalarına neden olabildiğine işaret ederek, yurt dışında fatura şoku ile karşılaşılmaması için uyarılarda bulundu.

Acarer, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Fatura Üst Sınırı Uygulaması'na İlişkin Usul ve Esasları'na göre uluslararası mobil veri dolaşım hizmetinden yararlanan abonelerin veri kullanım tutarları 100 ve 250 TL'ye ulaştığında mobil işletmeciler tarafından bilgilendirilmesi zorunluluğu getirdik," dedi.

Acarer, BTK tarafından hazırlanan broşürde vatandaşların yurt dışında telefon kullanımları nedeniyle fatura şoku ile karşılaşmaması için şu uyarılarda bulunulduğunu açıkladı:

- Yurt dışında internet kullanımınızdan kaynaklanan veya telefonunuza kayıtlı programların güncellenmesi gibi nedenlerden doğabilecek yüksek veri kullanımının oluşmaması için telefonunuzun ayarlar menüsünden veri alış verişinin açık olup olmadığını kontrol ediniz,

- İşletmeciniz tarafından size gönderilen kısa mesajda yer alan tarife bilgilendirmesini dikkatlice okuyunuz,

- İşletmecinizin yurt dışında geçerli tarifeleri hakkında bilgi edinerek, size en uygun yurt dışı tarife/pakete kaydolmanızın size büyük avantajlar sağlayacağını unutmayınız,

- Kaydolduğunuz tarife/pakete ilişkin kullanımlarınızı gözden geçirerek kontrol ediniz,

- İşletmeciniz tarafından belirtilmediği müddetçe yurt içindeki paketlerin yurt dışında geçerli olmadığını unutmayınız,

- Yurt dışındayken, arama yapmanızın yanında aranıldığınızda da ücretlendirileceğinizi unutmayınız.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Hep vatandaşa zaten; yurtiçinde yalnışlıkla açılan veri bağlantısından 1 saniye için 1,5 lirayı dedem alıyor değil mi?

Sen de yorum yaz