Bu haritaya dikkatli bakın!

Google'ın yayınladığı bu harita, Türkiye'de yanlış giden bir şeyler olduğunu yine yüzümüze çarpıyor!

Bu haritaya dikkatli bakın!

Google ve Türkiye'nin arasının arasının çok da iyi olmadığını artık sağır sultan bile biliyor. İşte bu durumun daha iyi anlaşılmasını sağlayan son gelişme, Google'ın Android Market'inde yaşanıyor.

Bilindiği gibi, kısa süre öncesine kadar Türkiye'de satılan Android ceplerin neredeyse hiç birinde Android Market bulunmuyordu. Son dönemde Android Market Türk kullanıcılarının da cebine girmeye başladı ama sadece ücretsiz uygulamaları sunarak... Ücretli uygulamalara ise, eğer "işinizi bilmiyorsanız" ulaşamıyorsunuz.

Google, yaptığı son açıklamada Android Markett'ten yazılım satın alabilen ülkelerin 131'e çıktığını duyurdu ve yukarıdaki haritayı yayınladı. Bu haritada, ücretli yazılımlara ulaşabilen ülkeler yeşil renkle, ulaşamayan ülkeler ise beyaz renkle işaretlenmiş durumda.

Haritaya dikkatle bakarsanız, Türkiye'nin, hangi ülkelerle aynı kategoride olduğunu görüp "yok artık" diyeceğinize eminiz. Ücretli uygulamalar Rwanda, Tanzanya, Nepal gibi ülkelerde bile satın alınabilirken, ne yazık ki ülkemiz halen bu listenin dışında. Bizimle birlikte Birçok Afrika ülkesi, Suudi Arabistan, Çin ve birkaç ülke daha aynı durumda.

CHIP Online diyor ki...

Bu durumun nedenlerini tam olarak kimse bilmiyor ama haritaya bakarak yanlış bir şeylerin olduğunu anlamak hiç de zor değil. Suçlunun kim olduğunu söylemekse kolay değil. Zira bahsi geçen ülkelerin hemen hepsi, internet yasaklarıyla sık sık gündeme gelen ülkeler.

Türkiye de, ne yazık ki bu ülkelerden biri. Mahkeme kararına gerek duyulmadan, "tedbiren" site yasaklayan bir ülke olduğumuz gerçeği, her zaman karşımıza çıkan bir gerçek. Bu durumda, konu bir şeye erişememekse, şüpheci davranmamız da kaçınılmaz bir hal alabiliyor. Bunda bir de olan biten hakkında aydınlatıcı bir açıklamanın asla yapılmadığı gerçeği eklenince, insanın kafası ister istemez karışabiliyor.

Umarız Türkiyemiz de, Google da yapılan yanlışları bir an önce doğruya çevirecek adımları atar ve biz de Google'ın bu haritasında, kendimizi beyazla işaretlenmiş ülkelerin arasında değil, olmamız gereken yerde görebiliriz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

çokta kötü bişe değil. çinde beyaz işaretlenmiş

Çokta tın. Android marketi kullanamıyoruz diye geri ülkeler sıfatına kıatamazlar bizi tabiki.

Halkımız bilinçli olsa bu günlere gelmez, gelmiş olsak da google'a ambargo uygulamasını bilirdik.

yani yine bi google davranışı :) ve hala android deniliyor android iyi olabilir ancak herşey küçük detaylarda gizlidir. stabil bi işletim sistemi ama cok fazla küçük eksiklikler var

sonunda olacağı buydu zaten. biz daha çokşeyden uzak kalacaz bu kafa devam ettikçe.

Teknoloji alanlarında çok aktif ve oldukça fazla kullanıcıya sahip bir ülkeyiz fakat ulkemızdeki bazı yanlıs yonetımler ve tutumlar ve bır grup bizi karanlıga cekmeye kararlı kısıler sayesınde boyle bır tablo var onumuzde bu tür yanlışların en kısa zamanda duzeltılıp ozgur teknoloji kullanımı ve diger avrupa ulkeleriyle aynı saygının gosterıldıgı bir konuma gelmemiz dileğiyle...

En azından Apple böyle yapmiyor. !

dagıtım anlasması yapılan gsm sirketleri tarafından sözlesmeden market uygulaması cıkarılmıstır. bunun nedeni masraflar. burda ülkemiz degil gsm şirketleri sorumludur. biraz daha arastırma yapmanızda fayda var :)

google bizim ülkemize kafa tutamaz isterse yasaklasın bir kırmasını programlarını almasını biliriz... onlar yasaklasa ne yazar kendisi yasaklamalara karşı sözde böyle yapyor ama kendisi de yasaklıyor .... bütün amerikan ürünlerini para ödemeden kullanmak gerek bunlar dünyanın kanını emiyor.

google ve türkiye birbirine küs

öle bir market mi vardı ??

çok umrumuzda zaten çoğu şirket türkçe uygulama yapıp satıyor örneğin nokia samsung gibi

google olsa nolur olmasa ne olur !!

Kullanmamak lazım android. Zaten kullanmıyorum. Marketi olmayan ülkemizde resmi olarak çalışmayan bir mobil işletim sistemini neden satın alayım ki ? Gider hiç sevmediğim halde Apple ürünlerini kullanırım içim rahat olur.

hiç beklemezdim

olayı saptırmanın, altında bir art niyet aramanın, paranoyakça fikirler üretmenin bir anlamı yok. ücretli aplikasyonların vergilendirilmesinde bir engel olduğunu düşünüyorum. maliye bakanlığı bugün izni çıkarsa google dünden razı.

Çok yasakçı bir ülke olduğumuz için apple store çatır çatır satış yapıyor ama android market satamıyor, google'in ne yapmak istediğini anlamak mümkün değil.

Hiç önemli değil kaybeden google olur internetin ilk günlerini hatırlayanlar arama sayfası olarak yahoo kulandığımızı hatırlayacaktır her dev bir gün çökebilir google gider bing gelir bilişim sektöründe çalışıyorum istersem hemen yüzlerce kişiyi istediğim arama motorunu kullanmaya ikna edebilirim benim gibi 100 kişi yapsa siz düşünün.

Google gibi evrensel şirketlerin bu tip kararlar alırken ülkeye değil kullanım oranına göre değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Google her şeyden önce tarafsız dürüst bir şirket değil. Yaptığı yanlış bir şey. Google nin bu yaptığı da bal gibi bir internet yasağıdır. Googleden bir kez daha nefret ettim. Neyse ki bu kadar duygusal davranan bir şirket henüz hiç bir batma emaresi göstermese de bir gün batar. Google bu kafayla giddikten sonra o gün çokta uzak değil.

Googleyi haklı gören kompleksli vatandaşlarımızı da kınıyorum. Devletimiz yanlış yapsa da bizim devletimizdlr.

Başlatmasın şimdi google, inadına applanet ;)

Biraz adil olun haber yaparken. Google ile Turkiye arasindaki mesele Tanzanya Rwanda ile olandan farkli. Google ne zaman adam gibi vergi vermeye baslar o zaman ticari faaliyetlerini yapar. Sizler kendi devletinizin googlein yaptigi ahlaksizliga karsi ilkeli durusuna destek olacaginiza bir tekmede siz vurmak istiyorsunuz.

Kimin ne yaptığı veya yapıcağı beni ilgilendirmez google'ı hep sevmişimdir ama şu anda chrome'u silmekle işe başladım arama sayfamıda değiştiriorum o adam bana muhtaç olsun benim paramla buralarda ben tıklıyorumda biyerlere geliyo bizim yasaklarımız toplumumuzun yaptıkları bizden başkasını ilgilendirmez acısınıda biz çekeriz tatlısınıda biz yaşarız.

Yorum yapan tüm arkadaşlar, lütfen haberi doğru anlamaya çalışın. Burada kimse suçlanmıyor; ortada bir sorun olduğundan bahsediliyor. Bu sorunun neden kaynaklandığı hakkında net bir açıklama yapılmadığından bahsediliyor.

Herhalde hiç kimse Türkiye'de internetin kusursuz işlediğinden bahsedemez. Eğer biraz yabancı kaynakları takip ediyorsanız, her yasağın nasıl yankı bulduğunu da biliyor olmalısınız. Bizim söylemek istediğimiz, Türkiye'deki internet için atılan yanlış adımlar nedeniyle, Market konusunda da haksız olanın Türkiye gibi gösterildiği. Biz bu konuda her iki tarafın da hataları olduğunu düşünüyoruz ve bu hataların düzeltilmesi için, yine her iki tarafın da doğru adımları atmasını istiyoruz.

Bu haritada neden Türkiye de yeşil olmasın? Neden interneti sansürleyen ülkelerle aynı kefeye koyulsun? Anlatmak istediğimiz bu...

Belki bunun sebebi, devletimizin google geçirdiği 60 milyon tl lik vergi borcu olabilir mi? Google için küçük, ama etkisi büyük bir rakam olabilir...

Ülen arkadaş, adamlar bizden para kazanamayacak diye mi yaygara yapıyorsunuz? Bırakın kazanamasınlar. Sanki bu ülkede onların marketi olmaz sa neyimiz eksiliyor? İnanıyorum ki bunlar güçlendikçe stratejik konular da bize yararından çok zararı dokunacaktır!..

artık bing kullanacağım

Ulan kucuck meseleyi ne hale getirdiniz. Sanki Google ile Turkiye arasinda kan davasi var. Turkiye'de herseyi sansurleyen hukumete kizmiyorsunuz da bir sirkete saldiriyorsunuz. Insaf yani, bu kadar da olmaz. Adamlar uretmisler satiyorlar. Biz ise halkin ulasmasini engelliyoruz. Osmanli'da bu kafayla duvara toslamisti. Onlarin yuzunden matbaa 300 yil gec geldi bu ulkeye. Ice kapanan ulkeler batmaya mahkumdur...

ben olsam ben de böyle keyfi site kapatan ve sorunlu ülkeye hizmet vermezdim. sen adamın youtube'unu kapat youtube'la doğrudan yada dolaylı tüm ip'leri banla [hatırlıcaksınız googledocs ve google earth çalışmıyordu] sonra gel bana hizmet vermiyon die yakın. yok öyle yağma

Cem Sinanoğlu beye,

Cem bey haberi bir kez daha okyun lutfen. Sapla samani birbirine karistirmamak lazim. Haber arka planda dizginlenememis bir siyasi yaklasimi acikca gosteriyor ve isin gercegini okuyuculardan gizliyor. Google marketin ulkemizi gri gostermesinin ulkenin internet yasaklariyla alakasi yok. Google internet uzerinden calisiyor diye her kanunsuzluguda eyvallah denecek degil. Ne zaman vergisini verir o zaman isini gorur. Siz hic google veya Globalsign faturasi gordunuz mu? ben bu isin icindeyim cok cirkin bir sey. Fatura elinizde ama hicbir ozelligi yok. Senin ulkene odenmesi gerken vergi ABDye odeniyor! Bu tur seylerde siyasi dusunceyi bir kenara birakip objektif olmayi ogrenmek lazim. Bak o zaman o ozlenen listelerde rengimiz nasil degisiyor.

---

Cem Sinanoğlu'nun notu:

Normal şartlarda isimsiz yorumlara cevap yazmayı tercih etmiyorum ama bu konu önemli bir konu, o yüzden bazı şeyleri açıklığa kavuşturmamız lazım...

Bakın ben farklı bir şey demiyorum. Diyorum ki kimse çıkıp bu işin nedenini doğru düzgün açıklama zahmetinde bulunmuyor. Yasaklanan sitelerin neden yasaklandığını anlamak için binbir yerle görüşmek zorunda kalmamız gibi bir şey bu. Şu anki Google-Türkiye kavgasında kim haklı kim değil bundan bahsetmiyorum. Zaten haber bundan bahsetseydi, haber olmaktan çıkar yorum olurdu. Ayak üstü söylenmiş sözler ve açıklamalarla bir sonuca varmak, taktir edersiniz ki pek doğru olmaz. Ben de bir Android kullanıcısıyım ve neden Market'i kullanamadığımı bilmek benim hakkım. Ama kimse, bana bunu açık seçik anlatmayı tercih etmiyor. Tamam, bir vergi problemi var ortada. Ama bu nedir, Türkiye bu konuda neden haklıdır? Keşke yetkililer çıkıp bunu açık açık anlatsa, kimsenin kafasında soru işareti kalmasa.

Arka planda dizginlenmemiş bir siyasi yaklaşım dediğiniz şeyi kusura bakmayın ama ben göremiyorum. Bu ülkede internetin işleyişinde sorunlar varsa; ülkemizin imajı bu "kendini anlatamama" yüzünden bozuluyorsa ve bunu dile getiriyorsak, bu bir siyasi yaklaşım değildir. Bu, bir internet kullanıcısı olarak beni rahatsız ediyor diye benim siyasi görüşümü tahmin edemezsiniz.

Bunun tek nedeni Türkiyedeki saçma vergi sistemi tabiyki

Incir kabugu doldumu bari?

Olaya baska bir acidan bakalim neden apple destegi ve store si yoksa google da ondan yoktur biliyor yatirimin karsiligini alamayacagini ugrasmaya gerek yok diyor bize crack, jtag, jailbreak gibi seyler lazim gerisi fasa fiso ...

Allah kerim belki bir gün düzelir... ama sevda bahçelerindeki çiçekler solmadan düzelse iyi olur, yoksa çorak araziye bas ilacı... neye yarar ki...

saygılar...

dunyadam 100 milyon turk var kendileri bilir

Allah Allah Türkler google a para kazandırmıyor mu diye yanlış giden birşey oluyor.

9 yaşındaki çocuk bile yasakları nasıl aşacagını biliyor internete internetin doğası gereği kimse yasaklayamaz yasaklanması imkansız sadece server cökerterek yayın durdurula bilir hariçinde kimse hiç bir şey yapamaz

Türkiye'nin saçma vergi ve sansür politikaları yüzünden şimdi bu haldeyiz.

vergisini versin google. elin şirketini destekliyeceğinize kendi ulkenizin arkasında olun. marketten aldın ciklet için vergi verirken koca google niye vergisini vermiyomuş turkiyeye. böyle durumda bile ülkenizin arkasında durmuyorsanız yazıklar olsun size.

Seytan icadi bu diyerek google'da kaparlar yakinda zaten.

vergi politikası saçma sapan değil o para bizim hakkımız. söke söke alan ülkeler var

Cem Sinanoğlu'nun notu:

Normal şartlarda isimsiz yorumlara cevap yazmayı tercih etmiyorum ama bu konu önemli bir konu, o yüzden bazı şeyleri açıklığa kavuşturmamız lazım...

Bakın ben farklı bir şey demiyorum. Diyorum ki kimse çıkıp bu işin nedenini doğru düzgün açıklama zahmetinde bulunmuyor. Yasaklanan sitelerin neden yasaklandığını anlamak için binbir yerle görüşmek zorunda kalmamız gibi bir şey bu. Şu anki Google-Türkiye kavgasında kim haklı kim değil bundan bahsetmiyorum. Zaten haber bundan bahsetseydi, haber olmaktan çıkar yorum olurdu. Ayak üstü söylenmiş sözler ve açıklamalarla bir sonuca varmak, taktir edersiniz ki pek doğru olmaz. Ben de bir Android kullanıcısıyım ve neden Market'i kullanamadığımı bilmek benim hakkım. Ama kimse, bana bunu açık seçik anlatmayı tercih etmiyor. Tamam, bir vergi problemi var ortada. Ama bu nedir, Türkiye bu konuda neden haklıdır? Keşke yetkililer çıkıp bunu açık açık anlatsa, kimsenin kafasında soru işareti kalmasa.

Arka planda dizginlenmemiş bir siyasi yaklaşım dediğiniz şeyi kusura bakmayın ama ben göremiyorum. Bu ülkede internetin işleyişinde sorunlar varsa; ülkemizin imajı bu "kendini anlatamama" yüzünden bozuluyorsa ve bunu dile getiriyorsak, bu bir siyasi yaklaşım değildir. Bu, bir internet kullanıcısı olarak beni rahatsız ediyor diye benim siyasi görüşümü tahmin edemezsiniz.
---------------------------------------------------------------------------

Orhan'in cevabi

Merhaba Sinan bey. Onceki mesajimda isim kullanmamistim zira sitenin duzenli okuyucusu olmakla birlikte uyesi degilim. Bu cevabi bir mevzuyu yanlis anladiginizdan dolayi yazma ihtiyaci hissettim zira siyasi gorus derken ben sizi degil haberin kendisini kastetmistim. Maalesef bu teknoloji siteleri google ve diger internet tabanli firmalarin alakli alakasiz herseyini teknoloji haberi olarak degerlendirirken tipki bu ornekte oldugu gibi, Google'a karsi alinan tedbirin aciklamasini yapan Ulastirma Bakaninin cevaplari siyasi haber olarak degerlendirilip okuyucularin bilgisine sunulmamistir. Yani tek tarafli bir konusma ve otekinin sesini susturma olayi. Bazen surpriz oluyor kucuk ve kisa sureli bir baslikla karsi tarafa soz hakki taniniyor ama hicbiri google veya diger buyuk firmalarin sesi kadar site mansetinde kendine yer bulmuyor!! O yuzden siz "Keşke yetkililer çıkıp bunu açık açık anlatsa, kimsenin kafasında soru işareti kalmasa." diyorsunuz ama zaten o is bir kac defa yapildi.
Umarim meramimi anlamissiznidir yoksa benim sizin siyasi goruslerinizi tahmin etmek gibi bir onemsiz bir davranisin pesinde degilim. Bazi cumleleri ozellikle ustu kapali yazmak zorundayim zira sansurden gecmiyor bir cok yorum!!

Görüldüğü üzere Çinde de kullanılmıyor. Ayrıca bu kadar Türk düşmanlığı olan bir şirketin ürünlerini niye alırlar anlayamıyorum.
Alternatifleri çok daha güçlü olduğu halde .

Her mevzuda siyaset uzmanı kesilmemiz her mevzunun altında siyeset izlerini aramamız bizim neden hala ülke olarak biribirimi yediğimizin resmidir. haritada yeşil gördüğünüz ülkelere google vergisizmi hizmet veriyor acaba. ülkemizde birçok ülkenin kullanıcısından daha fazla bilgisayar kullanıcısı olduğundan hepimiz eminiz bu işi diğer ülkeler yasıl yapıyorlarsa bizim ülkemizin yetkilileride aynı muameleyi istemeleri gayet normal değilmidir kaldıki kendi memleketimizde biz karşılığını almadan nelere vergi veriyoruz. bu teknolojiye biraz aşina olanda zaten istediği şeye istediği zaman tüm yasaklara rağmen ulaşabiliyor Bence asıl meselemiz neden bu kadar meraklısı olduğumuz internet ve bilgisayar konusunda gerektiği kadar yeni şeyler üretemediğimiz olmalıdır şahsen ben kendi bilgisayarımızda kendi tarayıcımızı kullanmayı daha çok isterim

Vergi vermeyenin gözü kör olsun (Bknz. Google)

Ne gerek var Google, Youtube, Android kullanmayın siz de. Bu kadar Türk düşmanı olan firmalar şuanda internet trafiğimizin çoğunu yönlendiriyor.
Şimdi diyeceksiniz Google, Youtube kullanmazsak ne kullanacağız diye.
Aynılarını biz de yapabiliriz arkadaşlar.
Bugün bir fark yaratın mesela videoları izlesene.com'dan aramalarınızı yahoo veya bingden yapın (Türkiyenin kendine özgü iyi bir arama motoru olmadığından)...

Sen de yorum yaz