Bu sabit diske, 400 Blu-ray sığıyor!

Bu yeni sabit diske, tam 400 adet Blu-ray diskin içeriğini sığdırmanız mümkün!

HGST, 10 TB'lık disklerini duyurdu!

Bundan birkaç ay önce Seagate 8 TB'lık sabit disklerini tanıtmış ve geniş kapasite isteyen kullanıcıların takdirini toplamıştı. Seagate'in bu atağının üzerinden çok geçmeden HGST, Seagate'i geride bırakmayı başardı bile. HGST'nin gelecek diski tam 10 TB kapasitesinde olacak.

Yeni 10 TB'lık diskini duyuran HGST, geniş depolama alanına sahip olmak isteyenleri cezbedecek gibi görünüyor. Fakat HGST, yeni disklerinde yalnızca kapasiteyi arttırmakla kalmamış, bunun yanında farklı teknolojileri de dikkate almış. HGST'nin yeni diskleri, şirketin üzerinde uzun süredir çalıştığı SMR (Shingles Magnetic Recording) teknolojisiyle birlikte okuma ve yazma noktasında büyük performans sağlayabilecek.

Öte yandan şirketin yine uzun süreli çalışmalarının ardından kavuştuğu "helyum tabanlı çözümü" disklerin performansına katkıda bulunmasının yanında plakaların daha az ısınmasını ve daha sessiz çalışmasını da sağlıyor. Öte yandan HGST'nin yeni disklerinin 256 MB ön bellek değerine sahip olacağını da söyleyelim.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mükemmel bir gelişmeve

alırım bir tane bundan

Peki bozulma ihtimali varmı?

demek mekanik disklere olan yatırımlar devam etmekte... ilginç!!!.. bakalım ssdler ne yapacak...

@12 Haziran 2015 15:18 Tabiki devam edecekler. Gelecek ne 'şimdiki' HDD'lerde ne de SSD'lerde değil !

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir