Bu şirket, Musk'ın 6 ayda gideceği Mars'a 2 ayda gidebileceğini iddia ediyor

Elon Musk'ın Starship ve Mars hedeflerine sıkı bir rakip çıktı. Yeni bir şirket, Mars'a sadece 2 ay içinde ulaşabilecek uzay gemileri inşa edebileceğini iddia ediyor.

Bu şirket, Musk'ın 6 ayda gideceği Mars'a 2 ayda gidebileceğini iddia ediyor

Elon Musk, uzay gemisi inşa eden şirketi SpaceX ile dünyanın en büyük uzay gemisi olan Starship'i özellikle Mars yolculuğu için hazırlıyor. Ancak artık rakipsiz değil. Yeni bir şirket daha hızlı yolculuk yapabilecek roketler ve uzay gemileri üretebileceğini iddia ediyor.

Hatta bu artık bir iddianın da ötesine geçmiş durumda ve şirket yetkilileri NASA ile beraber çalıştıklarını açıkladılar. Arizona merkezli Howe Industries, Darbeli Plazma Roketi (PPR) adı verilen yeni bir tasarım geliştiriyor ve bu motorun, mevcut roket motorlarından çok daha etkili olduğunu vurguluyorlar. Şirket şu anda çalışan motor modellerini üretmeden önce teknolojinin konseptini geliştirmek için çabalıyor.

Howe Industries aynı zamanda uzayda uzun vadeli bir üs inşa etme hedefi de taşıyor, tüm bunlar Elon Musk'ın canını çok sıkıyor olmalı. Ancak hayat böyle, bir iş para kazanmaya başlarsa, rakipler de ortaya çıkar...

Yolculuk ne kadar sürecek?

Musk'ın Starship gemisi Dünya ile Mars arasındaki yolculuğu yaklaşık 6 ayda tamamlayabilecek. Ancak bu şimdilik teorik bir süre. Bu göreve çıkılacağı zamanki şartlar, geminin ağırlığı, tercih edilecek yakıtın durumu, Mars'ın dünyaya olan mesafesi gibi şartlar bu süreci uzatabilir. Yine de mevcut şartlarda yaklaşık 200 günlük bir süreç tahmin ediliyor. Hemen yarın Mars'a gidip oradan dans videosu gönderme hayali kuran TikTok nesli biraz daha beklemek zorunda.