Bu ülkede neredeyse herkes Android kullanıyor!

Dünyanın en büyük ikinci telefon pazarı olarak kabul edilen bu ülkede, Android kullanım oranı inanılmaz boyutlara ulaştı!

  • Cenk Atlı
Bu ülkede neredeyse herkes Android kullanıyor!

Google'ın mobil işletim sistemi Android, dünya çapında en çok tercih edilen mobil platformlardan biri olduğunu çoktan kanıtlasa da, zirvede olduğu bazı ülkelerde arayı fena halde açmış durumda. Düşük ve orta segment modellerin revaçta olduğu ve dünyanın ikinci büyük telefon pazarı olarak kabul edilen Hindistan da bu ülkelerden biri. Zira akıllı telefonları için Android'i tercih eden milyonlarca Hintli bu işletim sisteminin ülkedeki pazar payını yüzde 97'ye ulaştırmış durumda.

Strategy Analytics tarafından yayınlanan en son verilere göre Google'ın mobil platformu neredeyse ülkede satılan bütün telefonlarda yer alıyor diyebiliriz. Bunun yanında ülkede Samsung, LG, Sony ve HTC gibi firmaların da oldukça güçlü bir biçimde var oldukları anlaşılıyor.

Android'in bu denli benimsenmesinin en önemli nedenlerinden biri 35 dolardan başlayıp binlerce dolara kadar değişen oldukça geniş bir aralığa sahip akıllı telefon çeşitliliği.

Bu anlamda Android'in küresel anlamda en büyük rakibi iOS'un ve dolayısıyla Apple'ın Hindistan gibi yerel pazarları anlamakta bazı zorluklar çektiğini söylemek mümkün. Bunun sonucunda en yeni verilerden de anlaşılabileceği gibi Apple'ın yüksek fiyat politikasının onun Hindistan pazarından neredeyse tamamen silinmesiyle sonuçlandığı görülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Apple teknolojisini ucuzlatacak bir girişime girmezse olacağı bu.

zaten xdadaki geliştiricilerin rom yapan elemanların çoğu hindistanlı çektiği videolardan şivelerinden anlaşılıyor :D

Android in yıkılması için android den daha fazla açık kaynaklı ve daha özgür ve daha güvenli bilgileri nsa ya aktarmayan bir mobil işletim sistemi olmalı. Google tek elini özgür yazılılımların yıkması gerek. Açık kaynak diyerek kapalı bir kaç kodla tüm bilgilerinizi nsa ya gidiyor. Ios ve windows mobile da aynısını yapıyor. Tüm microsoft apple google rakip değil ajan. Arada birbirleriyle yardımlaşıyorlar ama kimse bilmiyor. Google microsoft apple ve birçok şirket nsa nın elinde. Hepsi birlikler.

@10 Ağustos 2016 15:29 hadi oradan paranoyak troll asıl Apple ve Microsoft bütün verileri ücretsiz veriyor hemde istemeden...

@10 Ağustos 2016 15:29 Ağır paranoyaksın, kalk bir psikoloğa git kardeş... He zaten CIA FBI falan seni takip ediyor he..

@grezimonk Paranoyak falan değil, Edward Snowden bunların hepsini kanıtlarıyla açıkladı. Siz dalga geçmeye devam edin.

@grezimonk yav he he...

Hindistan dogru yolda.Bizimkiler gibi ayfonum var benim diyip hava atmsk icin almiyolar demekki telrfonlarini kullanmak icin aliyolar

aklı olan android kullanır ne dandiPhone nede windows mobile/phone kullanmaz...

Android'in Amiral olmayan modelleri vardır. Telefon piyasasında aldı başını gitti olayı 3-5 yıl sürer artık. İşi gevşeten düşer. Sonradan girenin daima şansı vardır, çünkü cihaz ömrü artık kısa.

Galiba fakir ülke yoksa çünkü ülkenin tamamına yakın kişi android kullanmaz.Hatta Android'den başka pazarlar çekilebilir.

%İspanya Sanırım Daha Fazla. Yani %95in üstünde

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play