Build 2015'ten heyecan verici haberler!

BUILD etkinliğinde, Windows 10'la ilgili yeni detaylar ve Spartan'ın gerçek adı ortaya çıktı!

Android uygulamaları, Windows 10'a geliyor!

Microsoft'un bugün düzenlediği Build 2015 etkinliğinde Windows 10'la ilgili heyecan verici haberler ortaya çıkıyor.

Microsoft'un Android uygulamalarını Windows 10'da çalıştırmanın yollarını araştırdığını birçok kez, gayri resmi yollardan duymuştuk. Bugünkü etkinlikte bu söylentiler, gerçeğe dönüştü. Ancak hemen söyleyelim - Android uygulamalarını Windows 10'lu cihazlara taşımak mümkün olacak olsa da, bu iş için geliştiricilerin devreye girmesi gerekecek. Geliştiriciler, Java ve C++ ile yazılmış mevcut uygulamalarını çok az bir emek harcayarak Windows 10'a port edebilecekler (uyarlayabilecekler). Windows 10'lu telefonlar, Android kodlarının büyük bölümünü çalıştırabilen bir Android alt sistemine sahip olacak ve geliştiriciler, mevcut kod içerisine Windows API'larını kullanarak canlı kutucuklar ve Windows'a özel diğer özelliklerden faydalanabilecekler.

Hepsi bu kadar değil. Microsoft, Objective C geliştiricilerinin mevcut iOS kodlarını Windows'a port etmelerini de kolaylaştıracak bir yol sunacağını söylüyor. Yani iPhone uygulamaları da Windows 10'a zahmetsizce uyarlanabilecek.

Telefonu masaüstüne dönüştürebileceğiz

Windows 10'a eklenen "Continuum" işlevi, telefonları ve küçük tabletleri kablosuz klavye ve ekranlara bağlayarak "üretkenlik moduna" geçmenize izin verecek. Masaüstünü taklit eden bu modda alıştığınız klavye kısayollarını kullanabileceksiniz. Bu sırada telefonunuz kullanım dışı olmayacak ve mevcut işlevlerini sunmaya devam edecek.

Bu fikir yeni olmasa da, daha önceki girişimlerin başarılı olduğunu söylemek zor. Microsoft'un evrensel uygulamalarının farklı cihazlarda kullanılabilecek şekilde tasarlandığını dikkate alırsak, firmanın Continuum ile başarıya ulaşma ihtimali bizce var.

Project Spartan'ın yeni adı ve Spotlight!

Project Spartan'ın yeni adı, Microsoft Edge

İlk olarak Ocak ayında resmi olarak tanıştığımız Project Spartan'ın adı, Windows 10'un final sürümünde Microsoft Edge olacak. Spartan'ın kullandığı web motorunun adı EdgeHTML olduğundan bu isim, pek şaşırtıcı değil. Edge, Internet Explorer'ın yerine geçecek ancak Microsoft, kurumsal müşterilerini düşünerek IE'yi tamamen ortadan kaldırmayacak. Edge ise gelecek göz önünde bulundurularak tasarlanmış, minimalist bir web tarayıcısı ve okuma listesi, Cortana gibi işlevlerle geliyor. Edge, Windows 10'un varsayılan web tarayıcısı olacak.

Üç senede 1 milyar cihaz

Microsoft, Windows 10'un şimdiye kadarki en başarılı işletim sistemi olacağından şüphe duymuyor. Yönetici Terry Myerson, etkinlikte Windows 10'un yayınlandıktan iki veya üç sene sonra 1 milyar kullanıcıya ulaşmasını istediklerini söyledi. Firma, Windows kullanıcılarına sunulacak ücretsiz güncellemelerin, yeni cihazların ve iş kullanıcılarına yönelik yeni planların bu hedefi tutturmaya yardımcı olacağına gönülden inanıyor.

Yeni görsel işlevler

Microsoft, etkinlikte Windows 10'un yeni saydam görümünü de ortaya çıkardı. İşletim sistemi grubu başkan yardımcısı Joe Belfiore, Aero Glass hissinin bir bölümünü geri getirmek istediklerini söylüyor. Bunun yanında geri dönen bir başka işlev, sıçrama listeleri olacak. Windows 10, yeni Spotlight işlevi sayesinde kullanıcılara kilit ekranlarında ilginç görseller gösterecek. İstendiğinde kilit ekranından uygulama yüklemeniz mümkün olacak (bu özellik kapatılabilecek). Bu, aslında temel olarak kilit ekranında reklam göreceğimiz anlamına geliyor. Spotlight, kullanıcıların mağazayla daha çok ilgilenmesini sağlayacak ilginç bir işlev olacak gibi görünüyor.

Windows 10'la birlikte geliştiriciler, Win32 veya .NET uygulamalarını da mağazaya yükleyebilecekler. Bu uygulamalar, güvenliği sağlamak için sandbox içerisinde çalışacaklar. Bu önemli haberler, geleneksel uygulama geliştiricilerini yakından ilgilendiriyor. Üstelik Adobe, Adobe Photoshop Elements ve Adobe Premiere Elements'i Windows Store'a taşıyacağının müjdesini verdi bile.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Muhteşem muhteşem yüzyıl

Artık toparlansın şu Windows platformu.

spartan ismi ne güzedi. ne diyecek şimdi herkes ms ec, ms edge, ms edgi, ece, ede , ege uzar gider..

@30 Nisan 2015 01:08 yunanmısın spartalımısın nesin.

@30 Nisan 2015 17:04 Amerikalımısın nesin, neden Amerikan malı kullanıyorsun.... (Allah'ım neden bu kulunu beyinden yoksun bıraktın)

İnternet üzerinden canlı olarak izledim. Muhteşem şeyler olacak. Microsoft işleri raya koydu. Windows 10 muhteşem olacak.

ios uygulamalarını bile portlama yapıyolarsa helal olsun valla microsoft bu sefer yapmış..artık uygulamalara bağlı olarak lumia alınabilir gibi

Spartan ismi güzeldi halbuki.

harbi gümbür gümbür geliyor W10!!!

Alt yapıda bir fark yok sadece azure ile daha geniş imkanlar var (web temelli uygulamalarda) ve istenirse VS üzerinden kodlar w10 a uygun olarak dönüşücek (.net çıktısı olucak)

Bakalım, bu sefer beklentiler gerçekten yüksek.

İyi de neden şu arayüz konusunda halen diretiyorlar. Aero glass ı tam olarak şu görüntüye entegre etmek çok mu zor ? Eziyet etmeye uğraşıyorlar başka bir şey değil.

Spartan ismini bozmasalardı iyiydi. Ne kullanıyorsun ? -Spartan. Bence çok hoştu :D

e hadi çıkarında yukleyek daa amma ballandırdınız kıçı kırık bi windows işte 2 sene sonra daha iyisini yaptık diceksiniz çıkarın lannnnnnn.

çok iyi haber yalnız: aynı şekilde ios ve android virüsleri de Windows'un belası olacak.

"Imı wındıvsdı ıygılımı yık" diyenlere gelsin.

"Telefonu masaüstüne dönüştürebileceğiz" Windows mobile'de yaptığı hatanın aynısını hiç ders çıkarmamış gibi tekrar yapmaya çalışıyor microsoftçuğumuz. Bu kadar seri hatalar nasıl yapabilir bi firma akıl alır gibi değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost