Bulut Depolama mı, Harici Depolama mı?

Bulut depolamaya geçmenin zamanı gelmiş olabilir! İşte bulut hizmetlerini daha avantajlı yapan 4 neden...

  • Zeynel A. Öztürk
Bulut Depolama mı, Harici Depolama mı?

PC'nizin diski doldukça harici bir sabit disk alıp, yarısını verileri taşımakla geçirdiğimiz günler yavaşça geride kalıyor. Bulut teknolojileri giderek daha yaygın hale geliyor. Peki bulut depolama gerçekten daha mı iyi?

Bulut depolamanın yerel depolamaya kıyasla birkaç avantajı var. Bulut hizmetleri yerel sabit diskler kadar hızlı değiller ve internetin olmadığı yerlerde erişilmez hale gelebiliyorlar, ancak şu dört avantajı, bulutu tercih etmenizi sağlayabilir.

1. Her yerden erişim: Bulut depolama hizmetlerine telefonunuzdan, ev ve iş bilgisayarınızdan ulaşabilirsiniz. Çoğu depolama hizmeti, telefonlara yönelik, kullanımı kolay bir uygulama sunuyor. Yani dosyalarınıza erişmek, harici diske göre çok daha kolay.

2. Güvenlik: Harici disklerde dosyalarının güvenliğini kendiniz sağlamanız gerekiyor. Bu aslında kötü bir şey değil, ancak çoğu kullanıcı bunu önemsemiyor. Bulut depolama hizmetlerinin de her zaman güvenli olmadığı biliniyor, ancak bu durum giderek iyileşiyor ve gelişmiş şifreleme standartları sayesinde dosyalarınız güvenli biçimde saklanıyor. Avrupa'daki sunucular, dosyalarınızı sadece sizin okuyabileceğiniz biçimde şifreliyor.

3. Eşitleme: Dosyalarınızı cihazlarınız arasında eşitleyebilmek, dosyayı taşımak zorunda kalmadan aynı dosya üzerinde çalışmayı çok kolaylaştırıyor. Seçmeli eşitleme işlevi, sadece seçtiğiniz klasörleri eşitlemenize izin veriyor, böylece buluttaki tüm dosyaları PC'nizde taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Eşitleme işlevi sayesinde dosyalara PC'niz internete bağlı değilken de ulaşabiliyorsunuz.

4. Maliyet: Tüm faktörler bir yana, maliyet iyi düşünülmesi gereken bir faktör. Harici sürücülerde ne kadar çok öderseniz, o kadar çok depolama alanınız oluyor. Bazı harici diskler, bozulma halinde garanti sunuyor ancak buna silinen dosyalarınızı kurtarmak dahil değil. Silinen dosyaları kurtarma işi ise size binlerce liraya mal olabilecek pahalı bir iş.

Bulut depolama hizmetleri, disklere kıyasla alan başına daha pahalı çünkü üyelik tabanlı çalışıyorlar. Ancak bu maliyetin içine dosya kurtarma seçenekleri ve ek işlevler dahil.

Sonuç olarak boyutları GB'ları aşan ve çok nadir eriştiğiniz dosyaları bulutta saklamak maliyetli olabilir. Ancak sıkça kullandığınız veya elinizin altında bulunmasını istediğiniz dosyalar için bulut hizmetlerine ödeyeceğiniz paraya değeceğini düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu upload hızında mantıksız...

Ülkemizdeki upload hız ve kotalarınıda hesaba katmak gerekiyor. Malum değerler ortada.

Tabi ki harici disk, özellikle ülkemizde bulut sistemi ile çalışmak ekstra maliyet ve eziyet getiriyor (hatta mobil çalışıyorsanız daha da büyük problemler ortaya çıkıyor). Ayrıca, kimin elinin kimin cebinde olduğunun bilinmediği bir ortamda, özellikle yabancı kaynaklı bulut sistemleri ile çalışmak ne kadar doğrudur bilinmez. İlla ki gerekiyor ve/veya isteniyorsa kapalı devre bulut sistemi kurulabilir, o da o kurum/sahış vb fiziki sınırları dışına çıkamayacağına göre ne kadar faydalı tartışılır.

2 adet 480 GB SSD, garanti dolmasından hemen sonra ani olarak ölünce, bu yazınız benim için de önemli olmaya başladı. (BIOS görmeyen SSD'den veri kurtarma 5000 TL'den başlıyor, garanti olsaydı sadece disk değişimi yapıyor. SSD'ler bundan sonra sadece performans için var, veri depolama için yok)

Hem disk hem de bulut kullanıyorum Her dosyayı buluta atmıyoru tabii ki Yandex disk 256 GB ücretsiz kullanıyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost