Büyük güvenlik devine hacker sürprizi!

Kaspersky'nin web sitesi bir hacker tarafından ele geçirildi! İşte ilginç olay ve ilk açıklama...

  • Ümit Öncel
Büyük güvenlik devine hacker sürprizi!
1997 yılında kurulan Kaspersky, milyonlarca müşterisine güvenlik hizmeti veriyor.

Güncelleme (11.02.2009 - 17:45): Kaspersk Lab'ın konu ile ilgili resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya çapında milyonlarca kullanıcı, bilgisayarlarının güvenliği için anti-virüs firmalarının yazılımları ve hizmetlerinden medet umuyorlar. Kullanıcı tarafından durum böyleyken, güvenlik firmaları açısından durum daha kritik. Onlar hem müşterilerinin, hem de kendi güvenliklerini sağlamak durumdalar. Bu yüzden geçen gün ünlü güvenlik firması Kaspersky'nin başına gelenler, bir güvenlik firmasının yaşayabileceği en büyük kabuslardan biri.

Kaspersky, ABD web sitesini 29 Ocak'ta yenilemişti. Ve yenilenmiş web sitesinin bir bölümü, kendini Unu olarak tanıtan bir hacker tarafından ele geçirildi. Unu, sitedeki güvenlik açığını daha önce bulduğunu ve Kaspersky'ye bilgi vermek için elinden geleni yaptığını fakat cevap alamadığını söyledi.

Kaspersky Araştırma Mühendisi Roel Schouwenberg, konu ile ilgili açıklamasında durumun bir güvenlik firması için üzücü olduğunu kabul etti ve saldırının tespit edilmesinden yarım saat sonra engellendiğini, bu süreçte müşterilerine ait hiçbir kritik bilginin hacker'ın eline geçmediğini söyledi.

Kaspersky'nin yaşadığı sorunun kaynağı ise, siteyi incelemesi için tuttuğu veri tabanı uzmanı David Litchfield'ın raporunu ancak saldırıdan 24 saat sonra teslim edebilmesi olarak değerlendiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Hem kendini "bile koruyamayan..." damgasını yedi, hem de bu tarz uyarıları önemsemeyen şirket içi iletişimin kopuk kopuk olduğu şirket imajına sahip oldu...
Kimse bana Kaspersky sağlam demesin artık.

Kaspersky'nin karizma acayip çizildi. Ben zaten beğenmiyor ve kullanmıyorum kendisini.

bence de gitti karizma

KasperSky dışında bedava olarak ne kullanabiliriz, bari onu da paylaşalım.. (Avast hariç)

ben nod 32 kullanıyom fakat çevremde çok kaspersky kullanan var ama hakkaten adamlar için hiç iyi olmamış

Sonuçta hacker uyarmış Kaspersky önlemini almadıysa sadece bugün değil hergün hacklerler.

aferin UNU kimse tebrik ederim kendisini...
adam iletişim kurmaya çalışmış
kaspersky'ın vurdum-duymazlığının sonucu

karspersky abiye slm antivir babaya dewam bu kadar

Hacklenemeyecek sistem yoktur . Kasper hala konusunda lider.

demekki herkes hack'lenebiliyormuş....

İnsanlık hali niye olmasın ki? Bilim ve Teknoloji'de umulmadık sürprizlerle karşılaşılabilir. Einstein bile hata yapabilir, ki yaptığını kendisi de kabul etti zaten. Yazılım teknolojilerinin ucundan bucağından anlayan biri, bu durumun herkesin başına gelebileceğini bilir. Windows'un içi dışı trojan, solucan dolu. Ama halen herkes microsoft fanatiği! Kaspersky'ın sitesi hackleniyor, eline sazı alan hemen laf diyor. Bu ne yaman çelişki?

yazık yha adamlara hem virüs programı üretiyolar hem hackleniyolar ne koymuştur ama

adam uyarı vermiş kimse şeyine takmamış ben olsan daha kötüsünü yapardım...

artık kimse kaspersky kullanmaz

Yazik olacak Turkiyedeki kaspersky fanatiklerine muhahaah

terzi kendi söküğünü dikemezmiş.

Gerçekten de karizma kötü gitti.İnsanların bilgisayar güvenliğini sağlayan programın kendi sitesi hackleniyor!.
Unu ismini kullanan hackerin böyle birsey yapması iyi olmuş çünkü kullandığı programı çok fazla abartanlar var.En sağlam güvenliğin bile yıkılabileceğini kanıtlamış oldu böylece....

Hacker uyarmış ama böyle şeyler güvenlik açısından çok iyi oluyor.Çünkü Kaspersky bile hackleenirse artık....

adam açık var demiş dinlememişler helal hackera

şu büyük forumlara girin anketlerde en iyi antivirüsi çogunluk kaspersky der kaspersky ın neresi iyi diye soru sorsan adam googla yazarak cevap verir yoksa kaspersky ın neresinin iyi oldugunu bilmiyor kulakdan dolma bilgilerle kullanıyor onuda ... yada en iyi antivir kaspersky der lisansını paraylamı aldıgın dediğinde hayır crack lı der peki niye para ile almadın dersin param yoktu der .. o zaman para ile almadın şeyi illagal yoldan aldıgın şeyin savunmasını yapmıcaksın hertürlü sen haksız çıkarsın ...

nsanlık hali niye olmasın ki? Bilim ve Teknoloji'de umulmadık sürprizlerle karşılaşılabilir. Einstein bile hata yapabilir, ki yaptığını kendisi de kabul etti zaten. Yazılım teknolojilerinin ucundan bucağından anlayan biri, bu durumun herkesin başına gelebileceğini bilir. Windows'un içi dışı trojan, solucan dolu. Ama halen herkes microsoft fanatiği! Kaspersky'ın sitesi hackleniyor, eline sazı alan hemen laf diyor. Bu ne yaman çelişki?

bırakın kaspersky ı kendini koruyamıyo bizi nasıl koruyacak eset nod 32 kullanın 4.0 beta da ücretsiz deneye bilirsiniz en iyisi bu.

lisanslı kullanıcısıyım. Ayarları otomatik olmayan + bilinçli kullanıcı ile internet security 2009 çok güvenli ve stabil diyebilirim arkadaşlar. Web sitesi ile aslında adamların yaptığı şey farklı. Bir web page yada web serverın güvenliği ile clientler üzerindeki ürünün koruduğu içerik farklı. Ancak tabiki gözden geçirilmesi gereken bir durummuş.

kaspersky en bilindik viruslere karşı aktif ama onun dişinda şişirilmiş hiçbirşey. 4 ay autorun.inf virusünü sadece okşadı hiçbir şey yapmadı. şuan norton int. sec .2009 kullanıyorum ve çok memnunum. kesinlikle gram kasma yok adı norton olsa bile :)
kaspersky önce kendini korumalı!!! kaspersky kullananlar bilgisayarını birde başka antivirus yazılımıyla taramayı denesinler

bu yalanlama haber arkadaşlar her habere inanmayın,ben okumuştum açıklama yaptı kaspersky. Kaspersky nin sitesi değil hacklenen baska bir adres ..kaspersky güveniyorum.

Kasperskyin pili bitmiştir artık.NOD32 v4 kullanın,hayatın tadına varın...

Sen de yorum yaz