Büyük kapışma: iPhone 6 mı, Galaxy S5 mi?

iPhone 6 mı almalı, yoksa Galaxy S5 mi? Artıları ve eksileriyle iki amiral gemisini karşılaştırdık!

Büyük kapışma: iPhone 6 mı, Galaxy S5 mi?

Samsung Galaxy S5 testimiz için tıklayın...

Apple iPhone 6 testimiz için tıklayın...

Eğer iPhone 6 ve bir Android telefon arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, büyük ihtimal ile Samsung'un Galaxy S5'ine göz atmışsınızdır. İki telefon da günümüzün en popüler ürünleri arasında yer alıyorlar ve ikisi de bu yeri hak ediyor.

iPhone 6, Apple'ın şimdiye kadar ürettiği en ince telefon ancak aynı zamanda şimdiye kadar ürettiği en büyük telefonların arasında da yer almakta. iPhone 6 Plus ise daha da büyük ancak onun karşılaştırılacağı ürün Galaxy Note 4. Apple, son iki yıldır ilk defa ekran çözünürlüğünü geliştirdi ve akıllı telefonuna yeni bir tasarım ile yaklaştı.

Galaxy S5 de aynı şekilde Samsung'un şu ana kadar ürettiği en iyi telefonlar arasında yer alıyor. Samsung'un parmak izi algılayıcısına sahip ilk telefonu ve Samsung bu telefon ile TouchWiz kullanıcı arayüzünü daha temiz bir görüntüye kavuştururken geliştirmeyi de başarmış durumda.

Bu iki telefonun karşılaştırmasında ise sırasıyla kontrol edilmesi gereken bazı özellikler bulunmakta.

Görünüş ve His

Bu telefonları karşılaştırırken fark edeceğiniz ilk şeylerden biri, boyutları arasındaki fark. iPhone 6, iPhone 5'e göre oldukça büyük olmasına rağmen Galaxy S5 kadar büyük değil. iPhone 6'nın ekran boyutu 4.7 inç iken, Galaxy S5 5.1 inçlik bir ekran ile sunulmakta.

Tasarım, öznel bir konu olabilir. Sonuç olarak çoğu kriter kişinin kendi zevkine kalmış durumda. Ancak telefonların tasarımlarının yarattığı rahatlık hissinde bazı genel sonuçlara varmak mümkün.

iPhone 6'ya bakıldığında, Apple'ın yeni telefonunun "unibody" metal tasarım ile üretildiği görülebiliyor. Önceki sürümlere göre daha da inceltilmiş olan bu telefon, artık iPad Air'de gördüğümüz yuvarlak köşelere sahip ve bu da telefonun daha zarif gözükmesine yol açıyor. 

Ayrıca iki telefonun da parmak izi okuyucularının ana ekran tuşunda yer aldıklarını belirtmekte fayda var. Bu okuyucular, S5'te PayPal aracılığı ile gerçekleştirilen alımları onaylamak için kullanılabilirken, iPhone 6'da iTunes üzerinden gerçekleştirilen alımları onaylıyor. Yakın zaman içerisinde iPhone 6'nın parmak izi okuyucusu aracılığı ile Apple Pay ödemelerini onaylamanız da mümkün olacak.

iPhone 6'nın güzel bir telefon olduğu konusunda herhangi bir şüphe bulunmuyor. iPhone 6 0.68cm kalınlığındayken, Galaxy S5 0.78 cm kalınlığına sahip.

Galaxy S5'in hantal olduğunu söylemek pek mümkün değil ancak Apple'ın en son telefonu kadar ince olmadığı kesin. Galaxy S5, Galaxy S4'e göre oldukça gelişmiş durumda ve sert, çukurlu arka yüzeyi oldukça kolay bir tutuş sağlıyor. Fakat, üretim anlamında iPhone 6, çok daha özel bir şekilde üretilmiş hissini uyandırmakta. S5'in yeni, dokulu arka yüzeyi parmak izlerinin üstünde kalmasını zorlaştırmış olsa da, görünüş anlamında çok da çekici durmuyor.

Tabii ki bazı kişiler S5'in tasarımını tercih edebilirler. Ancak eğer özel üretim hissini uyandıran en ince ve en hafif telefonlardan birini istiyorsanız, iPhone 6 muhtemelen en iyi tercihiniz olacaktır.

Ekran Kalitesi ve Kamera

Telefonların ekran çözünürlükleri arasında da belirli bir fark bulunmakta. iPhone 6, 1.334 x 750 çözünürlüklü ve 326 PPI sahibi bir ekran ile sunulurken, Galaxy S5'in ekranı 1.920 x 1080 çözünürlüğe ve 432 PPI'a sahip.

Kağıt üzerinde bakıldığında Galaxy S5, iPhone 6'ya göre daha iyi gözüküyor. Ancak gerçek dünyada yapılan testlerde, o kadar da büyük bir fark gözükmemekte. İki telefonun da resimleri ve videoları render etme yeteneği oldukça üst seviyede.

Ancak telefonların ekranlarının renkleri konusunda bazı farklar bulunmakta. "Gone Girl" filminin tanıtım videosu izlenirken, iPhone üzerindeki beyazlar çok daha parlak gözükürlerken, Galaxy S5'de az da olsa sarı tonuna sahip gibi gözükmekteler.

Galaxy S5, LCD yerine AMOLED kullanıyor olması nedeniyle, siyahlarda çok daha koyu bir görünüm sunuyor. iPhone'un renkleri gerçek hayata daha yakın olabilir ancak Samsung'un ekranında özellikle parlak renkler çok daha canlı gözüküyor.

Kamera Farkları

Her iki telefon da oldukça üst seviye kameralara sahipler. Ancak bazı durumlarda, bir telefon diğerinden daha iyi olabiliyor. Örneğin, karanlık bir ortamda otomatik ayarlarla çekilen fotoğraflarda, iPhone 6'da ortamın karanlık olduğunu anlamak oldukça zor olurken, Galaxy S5 ile çekilen fotoğraflar çok daha karanlık gözüküyor. Ancak genel olarak bakıldığında, düzgün bir ışık altında çekilen fotoğraflar her iki telefonda da oldukça iyi.

Pil Ömrü

Hangi telefonu tercih ederseniz edin, bir günün sonunda eziyet çekmeyen bir cihaza sahip olmayı herkes ister. Pil ömrü genel olarak telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olsa da, genel raporlara göre iki telefonun da sıkça kullanıldıkları senaryoda pil ömürleri 8-9 saat civarında oluyor. Başka bir deyiş ile, bu telefonlar arasında büyük bir pil ömrü farkı bulunmamakta.

Ancak bu alanda Samsung Galaxy S5'in iPhone 6'a göre iki önemli avantajı bulunmakta. Bu avantajların ilki, Galaxy S5'in pilinin değiştirilebiliyor olması. Yani şarjınız bitmeye yaklaştığında, eğer sahipseniz, yedek bir pile geçerek telefonunuzu kullanmaya devam etmeniz mümkün.

Galaxy S5'in bir diğer avantajı ise, sahip olduğu "Ultra Güç Tasarrufu Modu." Bu modu kullanmaya başladığınızda ekran siyah beyaz oluyor ve sadece belli başlı uygulamaları kullanmanıza izin veriliyor. Bu şekilde telefonunuzu fazladan birkaç saat daha kullanabiliyorsunuz. Tabii ki çoğu uygulamanızdan yoksun kalıyorsunuz ancak zor bir durumda iseniz, bu özellik çok işe yarayacaktır.

Uygulamalar

Uygulama seçenekleri, bir akıllı telefon alırken düşünülmesi gereken en önemli kriterlerden biri. Neyse ki Google'ın Play Store'u ve Apple'ın App Store'unun ikisi de bir milyondan fazla uygulamaya sahip.

Ancak, genel olarak bakıldığında Android uygulamaları, iOS uygulamalarına göre daha az üstüne düşülmüş izlenimi yaratmaktalar. Geliştiriciler, iOS için ürettikleri uygulamalar ile çok daha fazla ilgileniyor ve en iyi özellik ve tasarım elementlerini bu uygulamalara sunuyor gibiler. Android ise, ikinci bir seçenek izlenimini yaratmakta.

Yeni uygulama ve oyunlar, genellikle ilk olarak iPhone için üretiliyorlar. Eğer her zaman son çıkan uygulamaları kullanmayı seviyorsanız, iPhone'u tercih etmek sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü, bazı yeni uygulamaların Galaxy S5'e gelmesi aylar sürebilir...

Kullanıcı arayüzü, işletim sistemi

İki telefon arasındaki muhtemelen en büyük fark kullanıcı arayüzü; daha doğrusu işletim sistemi. Ne yazık ki bu alan da tercih, büyük oranda kişisel zevklere dayanıyor. Android'i mi yoksa iOS'u mu daha çok seviyorsunuz?

Android, çok daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunuyor ve Samsung, yazılımın daha hoş bir görüntü sunması konusunda mükemmel bir iş çıkarmış.

Android ile ana ekranınıza "widgetlar" ekleyebiliyor ve her ekranın birbirinden farklı görüntü ve kullanıma sahip olmasını sağlayabiliyorsunuz. iOS ise çok daha basit bir arayüze sahip. Ekran kilidini açtığınız anda, sahip olduğunuz uygulamalar ve klasörlerin bulunduğu sayfalarla karşılaşıyorsunuz. Bu noktada iPhone'un avantajı, pek çok kişi tarafından, anlaşılır sebeplerle, sıkıcı olarak tanımlansa da basit ve herkesin kolaylıkla öğrenip alışabileceği bir sisteme sahip olması.

Android ve Samsung'un arayüzü ise daha karmaşık ve iOS'a göre çok daha fazla hareket eden parçaya sahip. Ancak bu arayüze ve kullanım biçimine alışırsanız, Samsung'un yazılımı çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Aynı anda birden fazla uygulama çalıştırabiliyorsunuz ve ekranın üstünden aşağıya doğru inen bir menü aracılığı ile iPhone'dan çok daha fazla kısayola ulaşabiliyorsunuz.

Sonuç

Eğer yeni bir telefon almayı düşünüyorsanız, iPhone 6 da Galaxy S5 de oldukça iyi seçenekler. Her iki telefonda günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir konumda ve performans açısından ikisinin de önemli problemleri bulunmuyor. Ancak bazı alanlarda birbirlerinden daha iyi olabiliyorlar.

Eğer sizin için telefonunuzun görünüşü ve tasarımı önemli ise, iPhone 6'yı tercih edebilirsiniz. iPhone 6, tasarım açısından en iyi telefonlardan biri ve oldukça ince; hafif. Alüminyum kasası da oldukça ayrıcalıklı bir his uyandırmakta. Ayrıca iPhone 6 düşük ışıklı ortamlarda daha iyi fotoğraflar çekebilmekte.

Galaxy S5 ise aynı anda birden fazla iş ile uğraşmayı seven kişiler için daha uygun gözüküyor ve kalp ritimlerini takip etmeyi seven kişiler için bir kalp ritmi algılayıcısına da sahip durumda. Ayrıca daha büyük bir ekrana sahip olması, telefonunu bir şeyler okumak veya video izlemek için kullanan kişiler için oldukça büyük bir avantaj. Eğer telefonu üzerinden dizi veya filmleri takip eden biri iseniz, bu ekran oldukça işinize yarayacaktır.

Kısacası her iki telefon da, kendilerine has artı ve eksilere sahip. Ancak hem iPhone 6, hem de Galaxy S5, piyasanın en iyi telefonları arasında. Yapacağınız seçimi belirleyecek en önemli 2 etken ise, hiç kuşkusuz tasarım ve "Android mi; iOS mu?" sorusunun cevabı olacak...

Samsung Galaxy S5 testimiz için tıklayın...

Apple iPhone 6 testimiz için tıklayın...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 96 Yorum

Keinlikle i 6 s5 diğerleri gibi çöp

Samsung alırsın o telefon bir seneye varmadan çöp olur gider, iphone alırsın değer kaybetmeden uzun süre kullanırsın, donma takılma olmaz kafan rahat olur.

Tabiki nexus x (6)

ıphone iyidir her zaman

Taşla s5 i bile karşılaştırsanız taş yener. Google androidi samsung'un elinden alsa yeri.

Samsung un avantajina bak ayni anda birden fazla is ile ugrasmayi sevenler icinmis 3 uncu uygulamayi acinca ram dolupta telefon kaplumbaga gibi calisinca butun islerini birakip telefonu duvara atmayi bile dusunursun azcik samsung kullansaydiniz zaten android de boyle bi avantajin asla varolmadigini anlarsiniz samsung un hic bir avantaji yok ikinci pil mi diyorsun ikinci pili almak icin para onu doldurmak icin alacagin cihaz para tasinabilir sarj cihazlarindan cok daha pahaliya gelen ve telefonunu en az bir kere kapatman gereken gereksiz bir cozum ekran buyuk olunca nolucak kac yildir akilli telefon kullanirim telefonda dizi film izleyemeye calisan bir gerizekaliya bile rastlamadim herkes ya tabletinden izler ya da laptoptan 5.1 inc de full hd film izlesem ne izlemesem ne bosuna yaratilmis bir ihtiyac ayrica tasarim konusunda s5 i begenen varsa cidden helal olsun insan bu kadarda zevksin olabiliyormus yani o ne lan oyle yarabandina benziyor resmen elinize aldiginizda zaten bi adi hissi uyandiriyor insanda

samsung her türlü tokatlar

Gider yarı fiyatına lumia 830 alırım. Hem performans hemde kamerada ikisinide ezer.

iphone da donma takılma olmaz diyen arkadaşlar ios 8 ile 5s de bile kasmalar olmaya başladı tamam ileri de düzeltilebilecek bişey ama kullandığınız cihazları bu kadar da abartmayın. telefon telefondur isteyen istediği markayı alır. hem 5s hemde note 3 ü olan biri olarak android hep bir tık önde benim için.

Z2 alirsin

ferrariyle (iphone) murat 131 (samsung) karşılaştırması gibi olmuş =)))

yahu siz kıyaslama yapmayı bilmiyorsunuz. LG G3 dururken ne iphone u ne samsung u

@14 Eki 2014 14:20 lg g3 radyo şarj ömrü nasıl radyo var mı

Iphoneden samsunga gecmeyi ciddi ciddi dusuruyordum ama samsungu almadan denedim ve sadece marketten indirilen uygulamalarin telefonun her yerine erisimini onaylaman lazim o husuma gitmedi onun icin Iphone 6 plus aldim ve cokk memnunum samsung a göre Iphone cok cok daha gövenli tabiki bence

iphone kullanıcılarını küstürmemek için chip tarafından apar topar sunulmuş bir karşılaştırma. "Apple'nin telefon bölümünün kaderi Vertu yada Blackbery gibi olacak" BU YAZILMALIYDI

Xperia 2 sinide ezer ıphone den bile hızlı

Nexus un da değeri düşmüyor o kadar zira bu senede bir model çıkardıklarından dolayı , nexus cüzdan satılıyor 2 sene geçiyor 600-700 oluyor , 2 model çıkınca 1400 den çıktığına görede nexusunda değeri düşmüyor apple pahalıdan sattıgi birde adı olduğu için biraz daha ediyor ama eşit diyebiliriz.

s5 çok görevlilik yönünden samsungun avantajlı gibi görünüyor apple tasarım ve incelik yönünden samsung tan bir adım önde gibi fakat apple 5s te metal kasa yakaladığı görünüm avantajını 6 ve 6s modellerinde andorid özellikle samsung modellerine nazire yapmış zarf yönünden apple mazruf yönüden ise samsung ağır basıyor tasarım dan dolayı samsungun bin fırın ekmek yemesi gerekli diye düşünüyorum yada ibm ve lenovo dan tasarım desteği alması gerekir

Note 4 ile karşılaştırılmalı adil olan bu

Lumia 1520 ikisini ve LG G3' ü ezer geçer kasma donma virüs olmayan kamerası çok çok iyi olan bir telefon 1520. Lumia 1520 olmazsa tabiki de İphone,

@14 Eki 2014 16:35 Hm ok. Lumia güzel bi telefon ama iphone dedin ... kaybettin.

İkisini de sevmiyorum.

Z3 varken çöp bunlar üzgünüm hadi note4 deseniz anlarım

Piyasanın en çirkin telefonları

Piyasanın en çirkin iki telefonu.Biri hemşire terliği gibi birinde saçma çizgiler ve iğrenç bir kamera çıkıntısı var.arka taraftaki çöp kutusu logosu eksta iğrenç

Piyasanın en çirkin iki telefonu.Biri hemşire terliği gibi birinde saçma çizgiler ve iğrenç bir kamera çıkıntısı var.arka taraftaki çöp kutusu logosu eksta iğrenç

@14 Eki 2014 20:16 Sen aynaya bi bak bence

piyasanın en çirkinleri kapışmış

bence Iphone6 daha iyi

Note 4 le mi karsilastirsinlar o ne sacma bi kafa yapisi lan oyle iki firmaninda amiral gemisi bu telefonlar note 4 ile plus desen anlarim ama iphone 6 yi note 4 le karsilastirmak tam bi mallik olurdu siniflari bile bir degil istersen masaustu ile karsilastirsinlar gerizekali yemin ediyorum salak bu millet

@15 Eki 2014 12:53 Len Salak mısınız siz iphoneyi kullunucak kişi önce akıllı olacak geriya kalan telefonlar basit..

@16 Eki 2014 09:46 Tamam sen akıllısın ayfonunu kullan ;)

@15 Eki 2014 12:53 Güzel kardeşim adam zaten iphone 6 ile s5 i karşılaştırmış iphone 6 plus ile note 4 karşılaştırılabilir diyor kafan nerede senin : )

Tabiki iphone 6!

Tartışmaya yada karşılaştırmaya gerek yokki tabiki s5 derim özellikten yoksun bi telefona vermem tabiki. İphone biraz kullanıcı dostu olsa belki.

İphone değil afyon samsung değil samsun gerçekten ikiside olmadı çünkü artık çözünürlükler 4k olmalıydı ve ikiside fazla değişmeyen özelliklerle Sınıfı geçemediler

Piyasanın en çirkin telefonları

3 gb ram olan Samsung kullanıyorum android 4.4 kitkat var genel olarak memnunum fakat dün film seyrederken aniden takıldı kaldı hiç bir tuşu çalışmadı en sonunda pili bittiğinde tekrardan şarja takarak açabildim sanırım yazılımsal bir problem i phone larda daha doğrusu ios işletim sisteminde bu tür sorunlar olmuyormuş bildiğim kadarıyla

iphone 6 nın açık ara önde olduğunu görmemek için ciddi derecede sorunlu olmak gerekir kağıt üstünde yazan fandroidçiler bu yoruma kızıp gülüceklerdir fakat durum bundan ibaret özellikle mac ile kullanıldığında müthiş ikili oluyolar tasarımı gayet güzel malzeme kalitesi zaten tartışılmaz tek eksileri bana göre kamerası ve ekran çözünürlüğü bi telefona 3000 lira verirken insan en azından full hd olmasını bekliyor ekranın!

Samsung'un s serisini bedava verseler almam.

S5 kullanıyorum bahsedildigi gibi bir donma ya da virüs olayı yok.

@18 Eki 2014 13:27 zamanla ortaya çıkan bir problem

yanlış telefonla karşılaştırılıyor. iphone mu xpera z mi diye olmalı. samsung diyen olmaz tabii.

7 yıldır nokia 6230i kullanıyorum. donma yok, kasılma yok, batarya süresi inanılmaz, edge modem, bt, stereo radyo, mp3, m-cüzdan özellikleri muhteşem. bükülmüyor. diğer sağlamlık testlerini başarılı. balkondan beton zemine çakıldı, bataryası kapağı hafıza kartı kendisi derken parçaları 50 şer metre arayla topladım, birleştirdim çalıştı. tuvalete düştü, yıkadım kuruttum çalışıyor. nano micro vs sim kart ayrımı yapmıyor, hepsiyle uyumlu. çekim gücü problemi yok, iphone'un no signal dediği yerde kendisi en az 3 çubuk. konuşma/akustik kalitesi inanılmaz, herşey çok net ve berrak. modeli eskimiyor, üst modeli çıkar mı, aradaki fark ne olur, biraz daha bekleyip öyle mi alsam derdi yok. 6230i-s modeli gelmeyecek; kesin bilgi, yaymasan da olur. ikinci el piyasası olmadığı için kayıp sıfır. diyeceğim odur ki ne ip5/6 ne galaxy s5 ve z3 ne falan filan.. şu konforu rahatlığı bana hiç bir telefon veremez arkadaş! kafam rahat! nükleer savaş çıksa hepiniz apışıp kalırken bir tek benim telefonum çalışacak.

@18 Eki 2014 17:10 İşte ya anadolu çocuğu ;) tebrikler kardeşim en işe yarar yorum seninki olmuş. Not: 6230i aramaya başladı

S5 tercih ederim, çünkü uyumsuz telefon; sadece kendi aparatlarını alabiliyorsunuz, klasik donanıma bağlayamıyorsunuz ve illa benim dediğim olacak diyenden nefret ederim. Aynen MS'ten nefret ettiğim gibi....

Reklam pastasından faydalanılmak için yazılmış taraflı görüş.

yine elma ile armudun dibini karşılaştırmışsınız valla bravo....

Iphonecular o kadar para veriyor;attırır mi telefoncuğuna? :P hahahaha ne komik ya...para ediyor;deger kaybetmiyormus :P arabasi da renodur onlar :D beyin bedava...

Samsung Marka telefon ve tablet kullanıyorum,kesinlikle pişmanım.Ama SAMSUNGun bazı özellikleri güzel ama alınacak kadar iyi değil.

samsunga git 1900 tl para ver 6 ay sonra 700 tl ye zor satarsın apple her zaman 2.el degeri cok iyi

İkisini de almam.Bazıları sallamış Samsung donar kasar vb.Yok öyle bir şey.Belki ios biraz daha stabil.Ama androidde artık çok seri,buna Samsung da dahil.

galaxy s4 kullanıcısı olarak samsungdan artık nefret etme noktasına geldim ne iphone nede samsung pilastik kasa HTC one m8 derim

Ne ariyorsam,var lumia da.hiz,elbette tumunden daha hizli.virus,asla.Magaza,artik kesinlikle problem değil ne ararsam var.Gizli kalmis telefon Lumia lar.Siz hala iphone ye servet verin.Ya da resim,kagidi gibi samsungu kullanin.gg

@19 Eki 2014 17:36 dostum doğru söylüyorsun da lumialarda arayüz bence en büyük mesele. alışmak için o kadar uğraştım çabaladım ama olmadı. ios yada androidden geçen biri için resmen çin işkencesi.

Herşeyden önce teknik donanım vs gibi şeyleri karşılaştırırken markaların borsadaki hisselerine bakın,görürsünüz hangisinin daha iyi olduğunu.

@19 Eki 2014 22:09 ha bir o kaldıydı telefon alırken karşılaştırmadığımız şimdi onuda yaparız. iyicee sapıttınız ya.

lumia 930 kullanıyorum kafam rahat, Eskiden sadece hayal ederdim ama şimdi pc mi cebimde taşıyorum.

samsung ekranlarında bir gariplik mi var bana mı öyle geliyor? iphone kullanan ve sony+htc tecrübe eden biri olarak samsung ekranlarında adını koyamadığım itici bir şey var. gözüm bir türlü alışamadı gitti.

bence en iyisi samsung s5 iphone batakta

Tabiki android yüklü olan

ikisi de beş para etmez, at çöpe lg g3 ve note 4 alınmalı

iki telefonunda siyah modeli çok çirkin :S tesadüf mü bilemedim.

android zamanla yavaşladığı için iphone diyorum

lg g3 alırdım

Tabiki İphone. Samsung alınmaz. En fazla 2 sene sonra yazılım desteğini çekiyor nasıl olsa.

s5 in tek elle kullanma özelliğinden bahsedilmemiş

Galaxy s5 i kullanmadan yorum yapmamalısınız bence. Android telefonlarda takılma donma gibi problemler çoktur ama galaxy s5 te böyle bi durum yok gerçekten de. Üstelik telefon 6. Ay ını doldurdu. 7 aydır sorunsuz çalışiyo. Mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

iphone daha uygun bence çünkü diğer telefonlara göre kat kat daha iyi tek kötü yanı ~8gb~ olması

@01 Kas 2014 15:20 16gb den başlıyo

galaxy s5 daha ii bence kullanıyorum çok memnun kaldım

kamera olsun performans olsun en iyi iPHONE

iOS and kalite... artık başka bir şey söyleme gereği bile duymuyorum...

samsung s5 kullanıcısıydım aypon aypon dediler s5 i sattım gittim aypon 5s aldım önceden s5 kullanıcısı olduğum için aradaki farkları o kadar iyi anladımki size tek tek sayayım ayponda olmayan samsungda olan özellikleri temassız kaydırma yok ultra güç tasarruf modu yok bi yakınını görüntülü atayacaksın ve arayacağın kişinin cihazı aypon olmazsa arayamıyosun herkesin telefon zevkine saygım var bu benim şahsi görüşüm daha fazla para verip daha az özellik neden kullanayım ha hız konusuna gelince samsungun s5 modelinde hiç sıkıntım olmadı benim için 10 numara bi telefondu samsung s5 bi hataydı aypon 5s aldım ama bugünü yarını yok gidip tekrar s5 alcam ayponmu benden uzak olsun

@26 Ara 2014 16:21 daha ıphone yazmayı bile beceremiyorsun kullandığına eminmisin

@26 Ara 2014 16:21 aypon değil ayfon yazacaksın, sonra alınıyor arkadaşlar.

@26 Ara 2014 16:21 facetime yukle

Burada yapılan karşılaştırma çok güzel, karşılaştırmayı yapan arkadaşları tebrik etmek istiyorum. Yorumları okuduğumda saçma sapan şeylerin olduğunu görüyorum. Ben Türk Milletini anlamış değilim. Bir insan ıphone almışsa o dünyanın en iyi telefonudur. anlatırken hiç kötü yanını anlatmaz hep iyi kısımları anlatır. Aynı durum samsung içinde geçerli. bende ikisi arasında kaldım karar veremiyorum bir türlü ama bana daha çok galaksy mantıklı geliyor. Iphone telefonlarından bir şey yollayacağınız zaman karşınızdaki kişinin telefonunda ıphone olması gerekiyor, görüntülü aramadada bu böyle ise bence çok büyük bir saçmalık. Düşünsenize sizde ıphone var ama sevgilinizde başka bir marka onu görüntülü arayamıyorsunuz, bence çok saçma. bencil ıphone :) ayırca dikkat edilmesi gereken en büyük özelliklerden bir taneside fiyat, (teknosa Fiyatı) ıphone 6' nın fiyatı 2.349, galaksy s5 in fiyatı 1.749. arada 600 tl fark var nerdeyse bir ailenin bir aylık ev kirası :) ha birde günümüz Türkiyesinde birbirimizle sidik yarışına girmemek lazım. adam arkadaşında ıphone var diye gitmiş almış ıphone 6 ama kontürü yok. oyun için alınıyorsa bir telefon bence o kadar para vermeye gerek yok gidip atari alıp oynayabilir hem daha ucuz hemde şarz sıkıntısıda olmaz iki kalem pil bir hafta gider, ha gösteriş için alıyorsa o kadar para veremeye yine gerek yok maketini alsa aynı işi görür. ortalıkta asgari ücret yetmiyor geçinemiyoruz diyenlerin telefonlarına baktığınızda bir çoğunda kaliteli telefon var. fakir bir toplumuz ama keyfiyette sınır tanımıyoruz. bir Ata sözü derki ayranı yok içmeye atınan gider s..... açık açık yazmaya gerek yok anlayan anladı. :)))

Gozunuzu seviyim o s5 e bi yazilim guncellemesi gelsin birak 3 uygulamayi chrome u kullanirken bile kasar 2. Yili goremeden baska telefona gecilir ben 2013 yazinda s3 aldim telefon olu suan arkadasim iphone 5 aldi ta ilk ciktiginda hala canavar gibi calisiyor

Android çöp sadece samsung için geçerli değil bu.. iOS ile android'i karşılaştırmak iOS'a büyük hakarettir.

Kesinlikle ıphone derim degeri düşmeyen bir telefon en basta çok uzun sure guncelleme destegi alırsın Samsungun cogu telefonuna hiç guncelleme gelmıyor ve stabilite konusu dunyanın en ıyısı ıos tur bir tanıdıgımın 5 aylık androıd li çıhazı çıp oldu telefon kasmaktan kullanılamıyor

İphone un kamera ... gibi S5in ön kamerası iphonedan iyi çekiyor.iphonenun batarya ömrü çok kısa hemen bozuluyor sonra servise gönder 45 gün bekle.iphonenun tasarıma laf yok ama hava atacağım diye o kadar para vermeyin.alın iyi bir android telefon rahat olun.androidte ücretsiz olan iphoneda paralı.iphona diğer telefonlardan telefonlardan bişey atmayı geçtim bilgisayardan müzik bile atılmıyor.şarjı bozuluyor alıyorsun kabloyu kabul etmiyor neymiş efendim ayrıcalıkmış orjinal olacakmış sadece kablo 100 tl noldu 250 tlye sıfır orjinal şarj aldık şarjı cebimizde gezdiriyoruz..kısıtlık pahalılık AYrıcalık isteyen iphone alsın..hadi eyvallah iphone mağduru...

ben s5 mini kullanıyorum abim de iphone 6 karşılaştırdık iphone 6 daha pahalı olmasına rağmen s5 mini her yönüyle daha iyi ve s5 miniyle iphone 6 aynı boyda bence samsung her zaman iphoneden bir adım öndedir

Arkadaslar sakin iPhone almayın

Semih sönmez Arkadaslar iphone ve samsung icin secim yapmak isteyen arkadaslar bu yazımı iyi okuyun ben iPhone çıktığı ilk günden beri kullanıyorum şuan son serisi yani iPhone 6 var elimde gercekten pişman oldum adamlar oyle bir sistem çıkartmış ki kullandığın model diyosun bu kötü belki bi üst modeli daha guzel çıkar boyle diye diye bakıyoruz dört beş modelini kullanıp paramizi boş yere harcamisiz çevrenizde bi iPhone 4 ile Samsung mini kullanan insan vardır her iki telefonu kulanin ve farkı görün iphonenin güncelleme dediği bir lanet var tabi bu iPhone icin geçerli iphonenin her çıkardığı yeni bir sürüm eski iphoneleri tüketiyor yani suan 6 ile 4 ün sürümü bir değil ve dörtte yenilediği sürümüde telefonu agirlastiriyor amacı o telefonu sattıp en Yuksel modelini almanız ama Samsung ta boyle birşey yok her ne kadar model eskise de hızını be performansını kaybetmez inanın iPhone almakla en cok buyuk hata yapmış olursunuz suan kullandığım son seri iPhone 6 ile bu yazımı yazıyorum safariye girmem gercekten zaman alıyor yani Samsung 1 saniyede girerken elimdeki iPhone 6 serisi 3 saniyede giriyor arkadaslar karar sizin ama benden size bir dost tavsiyesi iPhone almayın cooook pişman olursunuz

Samsung ve Iphone telefonları birçok platformda teknik özellikleri bakımından karşılaştırılmış ve kimileri Samsung, kimileri Iphone mennuniyetlerini dile getirmiştir. Ama bu teknik özellikleri kadar önemli bir diğer konu ise telefon arızaları sonrası TEKNİK SERVİS yaklaşımları. Yakın zamanda her iki markanında teknik servisi ve müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek zorunda kaldım. İlk olarak aldığımdan 10 gün sonra açılamayan Samsung Galaxy S5 Mini telefonumun para iyadesini 2 ay süren onlarca görüşmeden sonra ancak alabildim. Bunun üzerine I Phone 5S aldım. 2 ay kadar kullandıktan sonra, ana tuş sertleşmeye ve basarken ses çıkartmaya başladı. Telefonun çalışmasında ve performansında hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen ilerde problem yaratabilir diye götürdüğüm teknik servis 6 gün içerisinde yeni telefonumu teslim etti.

iPhone kraldır. Samsung Opel. iPhone mercedestir ..........

Tartışmaya gerek yok. Apple varken Samsung söz konusu dahi olamaz. iPhone 4 kullanıcısı idim defalarca hızlı şekilde yerlere çakıldı tek bir çizik tek bir yavaşlama söz konusu bile olmadı. Şu an iPhone 6 kullanıyorum bir telefon bu kadar mı hızlı olur arkadaş ya ? Yenik Özellikleri yazıyor ama ona bakmayın orada yazan Samsung özelliklerini iPhone 4 katlar. Tamam şarjı pek dayanmıyor ama yine de her türlü iOS hep öndedir.

Kesinlikle s5 fiyata bak iphone 6 3 maaşımı vermem. iphone 6 da ne arasam s5 de fazlasıyla var

Ya biri bana ne olur söylesin iphone 6 hariç apple in diğer tüm telefonlarını kıyaslayin ne yenilik getirmiş iphone 3g den i phone 5 s e kdr aradaki modeller hep çöp hiç bir yenilik yapmadan milleti soyuyorlar samsung yeni bir telefon cikardiginda en azından yeni bir teknoloji sokuyor hayatımıza selamlar

samsung kullanıyordum ilk başlarda hızlı sorunsuzz calışıyor sonraki günlerde agırlaşıyor ve cok parayla aalırsın az parayla satarsın 1 hafta düşündüm benim icin deger kaybetmemek ve fazla zarar etmek istemiyorum cok para verip az zarar edim dedim iphone 6 aldım gayet şık ve güzel

şu an fiyat farkı çok fazla s5 le 6 nın en az 100 tl farkediyor doların yükselmesinden ötürü yorumların hepsini okudum ve hala kararsızım

dolar yükseldiği için fiyat farkı 1000 tl yi geçti yorumları okudum hala kararsızım hangisini tavsiye edersiniz galaxy s5 mi iphone 6 mı?

cook pahalı ayfon 5 es iyi ama bende şikayetciyim garanti kapsamında telefonumu bozdular ayfonda sararma var ekranda iki ayfonu yanyana getirip bakın alırken dikkat edin bence insanı kazıklıyorlar

S5 kullandım çokta memnundum'takılma kasma yaşamadım kullanışlı ve hızlı bi telefondu.estetik olarak kaba buluyordum sadece.şimdi ıphone 6 kullanıyorum,çok zarif hızlı donma kasma asla yok,tek kötü yanı ,sadece benim dediğim olacak dedikleri yani dosya resim alış verişi androitteki kadar kolay değil.iphone deger kaybetmiyor piyasası olan telefon

iphone arkadas iphone samsungdane.iphonenin yenileri cikiyo ustelik.altin iphone bile var.hem ismide havali.iphone bayiliyorum super bi tefon.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir