Büyük PC defansınız sizi bekliyor

CHIP Online Windows tabanlı PC'nizi korumanıza yardımcı olacak yazılımları bir araya getirdi...

Büyük PC defansınız sizi bekliyor
Koruma kalkanı: PC'niz için en iyi güvenlik yazılımları.

Virüslerin ve casus programların çok sevdiği bir amaç vardır: Windows-kullanıcısı. Sistemine sınırlar koymayan ve uygun şekilde yapılandırmayan, dijital zararlıların işini kolaylaştırır. CHIP Online'ın sizin için bir Download-Defansı hazırladı.

Windows'u ancak bu şekilde güvenli yapabilirsiniz: Ağ kablosunu çekin, DVD sürücünüzün kablolarını sökün ve tüm USB girişlerini devre dışı bırakın. Tek sorun: Bu şekilde pek de verimli çalışmak mümkün olmuyor.

PC'nizi güvence altına almak için tornavidayı değil, Download-Defansını kullanmalısınız. Amaç: Sisteminize girmek isteyen her saldırganın işini zorlaştırmak. İlk olarak "sağlam bir güvensizlik" hissi ile işe başlamalı ve çekici e-mail eklerine ya da oradan buradan gelen her web linkine tıklamamalısınız. Eğer gözünüzden bir şey kaçarsa bu sefer güvenlik yazılımınız son koruma çizginizi oluşturmalı. Sizlere Download-Defansının en iyi programlarını tanıtacağız. Tâbi ki, kullanım süresi ve kısıtlılık gibi sıkıntılar çekmemeniz için ücretsiz yazılımlara ağırlık vereceğiz.

Temel: Güvenlik duvarı ve Anti-virüs yazılımı

Güvenlik duvarı yönlendiricisi olmayanlar, kişisel bir güvenlik duvarı ile bunu telafi etmeliler. Dosya işlemlerini ise bir virüs tarayıcı kontrol eder.

Temel: Güvenlik duvarı ve Anti-virüs yazılımıModem kullanıcıları için güvenlik duvarı
Sadece bir modem ile internete girenler veri trafiğini yazılımsal bir güvenlik duvarı ile ekstra olarak güvence altına almalılar. Fakat kendi güvenlik duvarı olan modemlere sahip olanlar da kişisel bir güvenlik duvarını paket filtresi ve bilgi kaynağı olarak kullanabilirler. Bizim tavsiyemiz: ZoneAlarm. Ücretsiz yazılım 7.1 nolu sürümden bu yana Vista ile de uyumlu çalışıyor. Ayrıca program, kurulumdan sonra yeterli miktarda yapılandırılmış olarak geliyor ve yine de profesyoneller için geniş bir ince ayar imkânı sunuyor.

Download: ZoneAlarm - Personal Firewall

Temel: Güvenlik duvarı ve Anti-virüs yazılımıKoruyucu olarak ücretsiz anti-virüs
Kötücül yazılımlar artık sadece şüpheli web siteleri veya kendini bariz belli eden spam-maillerden bulaşmıyor. Bu yüzden şüpheye düştüğünüz durumlarda dosya işlemlerinizi gözetleyen bir anti-virüs işinize yarayacaktır. İşte ücretsiz AntiVir. Fakat hangi yazılım için karar verirseniz verin program sürümünün ve tanımlama dosyalarının en güncel durumda olmasına ve programın arka planda sürekli çalışmasına dikkat edin. Ancak bu şekilde program güncel zararlıları tanıyabilir ve çalıştırılmadan önce bunları diskten defedebilir.

Download: Avira AntiVir

Gizlilik: Hassas dosyalar için şifreleme

Hassas dosyalar ile çalışanlar çok dikkatli olmalılar. Şifreleme, iletişiminizi ve dosyalarınızı meraklı bakışlardan korur.

Gizlilik: Hassas dosyalar için şifrelemeTrueCrypt: Sabit diski şifreleyin
Ücretsiz yazılım TrueCrypt tüm sabit diskinizi casuslardan korur. Güncel sürüm ile artık sistem partisyonunuzu da şifreleyebiliyorsunuz. Avantaj: PC'nize izinsiz giren bir kişi olsa dâhi doğru parolayı bilmeden verilerinizle hiçbir şey yapamaz. Komplike bir parola kullanmanız şartı ile güvenli şifreleme metotları, sağlam bir koruma duvarı sunarlar. Buna ek olarak program kolayca kuruluyor ve yapılandırılabiliyor. Kılavuzumuz size ilk adımlarda yardımcı olacaktır.

Download: TrueCrypt

Gizlilik: Hassas dosyalar için şifrelemeGPG4Win: E-mailleri şifrelemek
E-mail, en popüler iletişim araçları arasında yer alıyor. Fakat pek de güvenli olduğu söylenemez. Mesajlarınız "bit'i bit'ine" şifresiz yazı olarak iletişim kanalları üzerinden taşınır. Casusların işi ise kolay. Ağ iletişiminin tüm veri paketlerini basit bir şekilde parçalarlar ve büyük bir sakinlikle gönderilen mesajları ve verileri birleştirirler. Ücretsiz yazılım GPG4Win bunun önüne geçiyor. Program, Public-Key yönteminin yardımıyla tüm mesajlarınızı karakter salatasına çeviriyor. Buna karşın alıcı taraf bu karmaşayı doğru anahtar ile deşifre ediyor ve anlamlı bir mesaj haline getiriyor.

Download: GPG4Win

Hepsi dışarı: Spyware ve Spam

Spyware ve spam sadece sinir bozucu değildir. Çünkü bunlar zararlı yazılımlar için halen sıkça kullanılan arka kapıları oluşturuyor.

Hepsi dışarı: Spyware ve SpamSpyBot: Search & Destroy
Ücretsiz spyware-öldürücüler arasında bir klasik olan Spybot, sisteminizi istenmeyen casuslardan koruyor. Avantaj: Spybot sisteminizi şüpheli yazılımlardan ayıklayabiliyor fakat bunu, programın sadece şüpheli kısımlarını silerek yapıyor. Böylece programın istenen fonksiyonlarından yararlanmaya devam edebiliyorsunuz. Buna ek olarak program PC'nizi tarayıcı geçmişi ve çerezler gibi kullanım izlerinden arındırabiliyor.

Download: Spybot

Hepsi dışarı: Spyware ve SpamSpamihilator: Spam-maillere karşı
Ücretsiz yazılım Spamihilator posta kutunuzdaki spam'lere son veriyor. Bu iş için program kendisini sunucu ve mail-istemcisi arasına yerleştiriyor ve istenmeyen reklamları ayıklıyor; doğrudan iletim sırasında. Bu sayede posta kutunuza gelmesini istediğiniz maillere konsantre olabilirsiniz. Ayrıca Spamihilator sizi zararlı bir linke veya e-mail ekine tıklamadan önce uyarıyor. Ücretsiz yazılım Outlook, Thunderbird ve Eudora gibi yaygın tüm e-mail istemcileri ile bütünleşebiliyor. Detaylı rehberimiz kendinizi nasıl daha iyi koruyabileceğinizi anlatıyor.

Download: Spamihilator

Dedektifler: Saldırganları ifşa edin

Ağ saldırıları ve çetin rootkit'ler sadece özel uzmanlar ile ortaya çıkarılabilir. Tavsiyemiz: Snort ve Gmer.

Dedektifler: Saldırganları ifşa edinSnort: Ağ saldırılarının izini sürmek
İzinsiz Giriş Tespit Sistemi (IDS: Intrusion Detection System) Snort, WinPcap kütüphaneleri yardımıyla gelen paketleri doğrudan ağ arayüzünde geri çevirebiliyor. Sürekli güncellenen kural seti, veri yığınlarının kalıbına bakarak olası izinsiz girişleri bildiriyor. Snort.conf yapılandırma dosyasında doğru ayarları yapmak ve log-dosyalarıyla başa çıkmak zor olduğu için bu yazılımı profesyonellere tavsiye ediyoruz. Eğer Snort'u Engage Security'nin IDSCenter adındaki grafiksel arayüzü ile kontrol ederseniz kullanım daha rahat olacaktır.

Download: Snort

Dedektifler: Saldırganları ifşa edinRootkit'lere karşı Gmer
Rootkit'ler en çetin zararlılar arasında yer alır. Sisteme yapılan derin saldırılar, zararlıların işlemlerini yakalanmadan yapmalarını sağlar. Ücretsiz yazılım Gmer bu tip gizli dosyaları, işlemleri ve kayıt defteri girdilerini ortaya çıkarıyor. Birkaç tıklama ile istenmeyen verileri diskinizden kovabilirsiniz. Kılavuzumuz size ilk adımlarda yardımcı olacaktır.

Download: Gmer

İnce ayar: NoScript ve Hijack This

Yazılımsal sınırlama zararlılara karşı tesirli bir araç. Bu yüzden Firefox eklentisi NoScript olmazsa olmaz bir download. Profesyoneller ise sistemini bir de Hijack This ile analiz edebilir.

İnce ayar: NoScript ve Hijack ThisNoScript: Firefox eklentisi
Zararlı yazılım üretenler, virüsleri ve casus programları kullanıcılara sunmak için sürekli yeni bir şeyler düşünmek zorundadırlar. Bunun bir sonucu olarak web sitelerinin zayıf noktalarını kullanmak gittikçe daha da popüler hale geldi. Saf kullanıcının sistemi sörf sırasında sessiz bir şekilde didik didik edilir. Bu yüzden saldırgana mümkün mertebe dar bir oyun alanı bırakmak ve tarayıcıyı sınırlandırmak yararlıdır. Firefox için geliştirilmiş mükemmel NoScript eklentisi ile internet sitelerindeki script'lerin çalıştırılmasını kesin bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Download: NoScript (Firefox)

İnce ayar: NoScript ve Hijack ThisHijack This: İz peşinde
Ücretsiz yazılım Hijack This tüm sisteminizi zararlı yazılımların etkisi olabilen tezatlara karşı tarar. Kayıt defteri düzenleyicisi, Autostart-Manager veya işlem gezgini gibi tekil araçlar kullanmak yerine bu ücretsiz yazılımın log-dosyasını kullanabilirsiniz. Yalnız log-dosyalarını değerlendirmek zor bir iş. Bu yüzden acemi kullanıcıları sonuçlara bakarak işlemleri ve kayıt defteri girdilerini düşüncesizce silme konusunda uyarıyoruz. Şüpheli durumlarda log dosyasını metin dosyası olarak kaydedin ve güvenlik forumlarında bulabileceğiniz tecrübeli kullanıcılara başvurun.

Download: HijackThis

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Mükemmel bir uyarı olmuş. Teşekkürler.

bunlar cok guzel aciklamalar ayrica doyurucu ama bu programlari kurdugumuzda sistemimizin hizini dusunemiyorum. tek basina antivirus programlari bile yavaslatirken bunlarla birlikte daha da yavaslama ihtimali yuksek. bu yuzden kullanacak arkadaslara tavsiyem en gerekli oldugunu dusundugunuz yazilimi kullanin.

Ama bu programı indirdiğim zamn kjaspersky 2009 uyarı veriyor ne yazıkki hemde ciddi bir uyarı..Bunu sayın yöneticiler açıklar mısınız ??

Linux kullanın bu programları direk çöpe atın :)

güzel olmuş

Anti-Virus programını ve Anti-Spyware programlarını ayrı ayrı kullanmaya hiç gerek yok. AVG 8 Free'de ikisi bir arada ve üçretsiz bulunuyor. Herkeze tavsiye ederim sistem performansınızı düşürmeden zararlilardan korunabilirsiniz.

bu programların tümünü kurup akşama kadar virus v.s. avlamak gerekir aslında.benimde önerim formattan tırsan arkadaşlar versin parayı iyi bir koruma kursunlar.nede olsa UCUZ ETİN YAHNİSİ YENMEZ.saygılar kolay gelsin.rüstembey

McAfee siteAdvisor burdaki programlara kırmızı alarm veriyor lütfen bunu bize açıklarmısnız

Yıllardır Antivir kullanıyorum.Girmediğim site kalmadı, virüs bulaşıken her seferinde antivir yakaladı, bir virüs yüzü görmek nasip olmadı. ANTİVİR+ AD-AWARE i şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu haber her hafta karşımıza çıkıyor yeni bilgiler yok mu?

inatla hala zone alarm ın chip tarafından tavsiye edilmesine anlam veremiyorum. hem ücretlidir. hem de kasıntıdır. ücretsiz sürümünün Başarısı da tartışılır. bunun yerine COMODO niye gündeme gelmez. tamamiyle ücretsizdir öyle kalacağına da dair kararları vardır .Bunu bizzat comodo ceo su ve kurucusu Melih Bey söylemektedir...

COMODO testlerde çok uzun zamandır birincidir. uçandan kaçandan haber verir. kullanması artık çok kolaydır.
2.8 Mhz işlemci 1GB ram var. comodo yanında antivir personal premium var. photoshop cs3 olsun nero 8 olsun. hiçbir kasıntı problemi yaşamıyorum.. zone alarmla pc kaç saniye de açılıyormuş çok merak ediyorum.:D

benim herkese tavsiyem sistem geri yüklemeyi kapatıp imaj alma programlarıyla sistem geri yükleme yapın. ücretsiz 5 6 tane spyware programı kurun. belli aralıklarla güncelleyip sisteminizi taratın. Mutlaka ve mutlaka üstdüzey bir güvenlik duvarı kullanın. ayarları da üstdüzeye getirin. hips desteği olmayan hiçbir program kullanmayın.

COMODO reklamlar sunar..

benim anlamadığım noscript e link olarak neden eski sürümünün olduğu download.chip adresini koyuyorsunuzda yeni sürümünün bulunduğu firefox un kendi eklenti sitesi olan şu https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/722 adresi koymuyorsunuz? biri 1.1.7.2 diğeri 1.7.7.. garip!

abi ne uğraşıyorsunuz kurun deepfreeze enterprise 6.3 retail olsun bitsin ya. bir de sanal harddisk oluşturun. sistemin çökmesi imkansız %100 geri açılma garantisi veriyorlar adamlar. antivirüs kurarak performansınızı düşürmeyin deepfreeze kurun rahat edin.

arkadaşlar siz neden bahsediyorsunuz hala anlayamadım. sittin tane program saymışsınız. hepsini de kullansanız windosta hala risk altındasınızdır. güvenli bir sistem ile windos arasında maalesef ki bir alaka bulunmuyor. işletim sistemleri ve güvenlikten bahsediyorsak unix tabanlı sistemleri (ister linux kullanın ister mac os x) atlamayalım lütfen!

deepfreeze iyi güzel de sistemde bir değişiklik yapmak gerektiğinde disable edip reboot edip uğraşmak gerekiyor sürekli...yoksa aslında iyi yöntem ama dediğim gibi sisteme hiç değişiklik yapmayacaksanız

size en büyük tavsiyem avira premium+comodo başka hiç bir şey istemez....

windows defender ile antivir var yeterli mi?

Sisteminizi kasmazsa W.defender+Antivir le beraber spybot gibi spyware yazılımlarını alın derim.

Bakın Chip online her gün ücretsiz yazılım veriyor, bugün şansınıza :
a-squared Anti-Malware 3.5 sanırsam 17 satalik bir süre içinde indirmeniz gerekiyor.İndirmek için Verilen yerleri tıkladıktan sonra yorumları mutlaka okuyun...

Ben internet securitli program+w.defender+spybot kulalnıyorum sistemimi de kasmıyor.
Comodo diyen arkadaşa da katılırım,comodo güzel bir program.

hiçbir koruma programına ihtiyacınız yok... virüsleri internet ortamına sunanlar zaten bu programları üreten firmalar... yeni virüs yeni program ve yine milyon dolarlar... TAMAMEN SAÇMALIK...
bilgisayarını internetteki gizli dosyaları engelleyen,anasayfayı değiştiren,hard diski dolduran abuk subuk virüslerden koruyamayan kişilerin zaten bilgisayarı kullanmaktanda haberi yoktur... hiç bir hacker meraklı değilki sizin bilgisayarınıza girmeye.... msn den cd rom unuzu açıp kapatanı,şifrenizi değiştireni hacker saymıyorsanız tabi... ben hiç bir antivirüs kullanmıyorum ve bilgisayarımda hiçbir sorun yok :)) iyi günler...

bisi sormak istiyorum piyasada her türlü zararlı dosyayı(trojan,worm vb.) durdurabilen ve bilgisayarı tamamen koruyabilen bi anti-virüs yazılımı varmı? Ben hiç sanmıyorum çünkü su an internette dolasan virüslerin cogunu para kazanmak icin anti-virüs yazılım firmaları yaymaktadır.Geriye kalan kücük kesimde programcılık bilgisi olan kimi kişileri ya eğlenmek yada yada dışı yoldan para kazanmak için yaptıkları yazılımlardır.Ayrıca her gün binlerce yeni virüs internette yayılmakta.Kısacası bilgisayarı düzgün kullanıp,internette dolasırken mantıklı davranırsanız basınıza bisi gelme olasılığı %10 dan fazla olmaz.

Elimin altındaki bilgisayarı en az 3 kişiyle ortak kullanıyorum, dolayısıyla en büyük koruma olan kişinin kendi iradesi ve akılcı sürf alışkanlığı 3te1 oranında düşüyor.

Ama çok katmanlı bir savunma stratejisi ve elimden geldiğince güncellemeler sayesinde sistemime en son kaç yıl önce bir zararlı yazılım bulaştığını anımsamıyorum bile (windows Hariç ;P).

Çok katmanlı güvenlikten kastım şudur (kendi sistemimden örnek):

1-ADSL Router Modem'im dahilindeki donanımsal Firewall*
2-KIS(Kaspersky Internet Security) dahilindeki yazılımsal(kişisel) Firewall*
3-KIS dahilindeki Dosya Antivirus
4-KIS dahilindeki Web Antivirus*
5-KIS dahilindeki ProactiveDefence (bkz. google HIPS)
6-Avira AntiVir Personal Edition (Classic) - Free Antivirus (Sadece Dosya)
7-Hosts dosyası (HostsExpert ve SpyBotS&D yazılımlarıyla zenginleştirilmiş)**
8-SpywareBlaster (*ie6,fx2)
9-SpyBot Search&Destroy Immunization(Bağışıklama) fonksiyonu (*ie6,fx2,Op9.5)
10-Internet Explorer'a ekstra güvenlik için ZonedOut programı aracılığıyla yüklenmiş ie-spyad filtre listesi (*ie6)
11-Ayrıca oluşturdukları belli başlı güvenlik açıkları sebebiyle bazı windows servisleri ve özellikleri de tarafımca kapatılmıştır. (TweakUI.exe,Services.msc,MsConfig.exe,Regedit aracılıklarıyla)

Bir örnek vermek adına:
Autoplay fonksiyonu sebebiyle, bizler farkında bile olmadan, disket/cd/dvd/blueray gibi optik medyalardan başka, ayrıca usb üzerinden bağladığımız ve depo görevi de gören birçok cihaz aracılığıyla da yayılan worm(solucan)/virüs/torjanlara(truva atı) karşı korunmanın en etkili yollarından biri windows'un autoplay işlevini devre dışı bırakmaktır.

*Parantez içindeki browserlar yazılırken korumanın sağlandığı en düşük versiyonları yazdım daha üst versiyonlarda da çalışır.
ie:Internet Explorer
fx:Firefox
Op:Opera

**browser farkı gözetmeksizin internete bağlanan her program için koruma

_________________________________________________________

Ayrıca tüm bu kullanmakta olduğum tercihler dışında aşağıdaki yazılımları da tavsiye edebilirim.

#Nod32/TrendMicro/McAfee ->antivirüs;
#ZoneAlarm/Comodo ->Firewall;
#SuperAntiSpyware/a2(A Squared)/AdAware/Grisoft-AntiSpy
->AntiMalware Anti-Spyware&Adware&Trojan
(Zararlıyazılım-Karşıtı Casusyazılım&Reklamyazılımı&TruvaAtı-Karşıtı)
_________________________________________________________

Ayrıca ekstra güvenlik için Mozilla-Firefox Browserını aşağıdaki eklentilerle kullanmaktayım:

-NoScript (kişisel ayarlarla)
-AdBlockerPlus (Rick752's EasyList&EasyElement&ABP-Tracking-Filter)
-FlashBlock (kişisel ayarlarla)
-CS Lite (Blocklist güncellemesi ile)
_________________________________________________________

Tüm bu koruma katmanlarıyla tamamen paranoyak mı görünüyorum?
Evet biraz(!) paranoyak olabilirim ancak bunu tehlikelerin nerelerden ne şekilde gelebileceğine dair edindiğim bilgilere borçluyum.

Kimbilir belkide, bu önlem aldığım tehlikelerin hepsinin gerçekten varolan tehditler olduğunu düşünürsek, sadece elimden geldiğince tedbirli olmaya çalıştığım(!) söylenebilir.

Unutmamalı ki hiçbir güvenlik yazılımı tek başına 100% güvence sağlayamaz. Hiç bir anti-virüs yazılımı piyasadaki tüm virüsleri tanıyamaz.

Peki ya (@aku) sırf cesaretten veya bilinçlilikten(!) antivirüs dahi kullanmayan kişiler? Bunlar tehlikeye açık oldukları halde ya başlarına gelmemiş olduğundan, veyahut geldiyse bile zararlı programın kendini gizlemesi sonucunda farkında bile olmadıklarından; antivirüs programlarının gereksizliğinden bahsederken internette çoğalan virüs yayan taşıyıcıların çoğalmasına sebep oluyorlar. Ve zombiye dönen bilgisayarlar gittikçe çoğalıyor.

Kafam karıştı.Karşıt virüs gereksizmi,gereklimi? 1800Karahan

Karahan arkadaşım "Karşıt-Virüs" derken aslında "Anti-Virus" kelimesinin tercümesi "Virüs-Karşıtı" kelimesinin kastedildiğini varsayıyorum. Evet gerekli ;P

"AntiMalware Anti-Spyware&Adware&Trojan
(Zararlıyazılım-Karşıtı Casusyazılım&Reklamyazılımı&TruvaAtı-Karşıtı)"

Derken şunu kastettim:
Anti-Malware -> Zararlıyazılım-Karşıtı
Anti-Spyware -> Casusyazılım-Karşıtı
Anti-Adware -> Reklamyazılımı-Karşıtı
Anti-Trojan -> TruvaAtı-Karşıtı
Anti-Virus -> Virüs-Karşıtı

Malware kısaca diğerlerinin bir kısmını veya tümünü kapsar diyebiliriz (virus,spyware,adware,trojan,worm,rootkit)

Arkadaşlar ne antivürüs ne bişey kullanıyorum gayetde temiz sistemim. Aku arkadaşımızın dediği gibi dikkatli davrandıktan sonra hiç birine gerek yok. Bu tur programların çogu kendi piyasalarını kendileri yaratıyor. Bizlerde bu tuzaga düşüyoruz. PARA tUZAGI

(Alıntı)
"Arkadaşlar ne antivürüs ne bişey kullanıyorum gayetde temiz sistemim. Aku arkadaşımızın dediği gibi dikkatli davrandıktan sonra hiç birine gerek yok. Bu tur programların çogu kendi piyasalarını kendileri yaratıyor. Bizlerde bu tuzaga düşüyoruz. PARA tUZAGI"

Yok artık.Senin bu yaptığın bilgisayarın için intihara teşebbüstür.Hiçbir online işlem yapmasan bile cracker lar yada hackerlar senin ip adresini görüp bilgisayarına erişebilir.Gün gelir aile albümlerini görürsen internette sağda solda şaşırma.Kasperskysız,Antispyware'siz,external güvenlik duvarı olmayan bir bilgisayar , istanbulun ortasında çıplak gezen carmen electraya benzer.

Güvenlik programları nedense sisteminizin hardware kaynaklarına göre kendi kurabilseydi ne kasılma ne yavaşlamayla karşılaşırdınız.Aa bu pc nin sistem kaynakları böyle böyle kurulayım demiyor onca para veriyorsunuz elinizde cd sinde yaşıyorlar.Kurmanızla kaldırmanız bir anda oluyor hiç değilse Internet security olarak almışsınız antivirus olarak niye devam edemiyorlar bu da anlaşılamıyor.Madem bir pc nin laptopun hardware i düşük ona göre kurulum yapabilseler.Ne çıkardılar sistemi düzenleyen eklemeler yaptılar bu bile sizi kurtarmıyor ne de kendilerini illa zorundamıyım sistemi yeniden düzenlemek zorunda mı yım yani bize akıllı kurulum yapabilen güvenlik yapabilen şeyler lazım.Bir kuruluyor koca işletim sistemi ve makina bunlar için çalışıyor.

bilgisayara antivirus kurmayınca acayip hızlı çalışıyor. Web siteleri bile hızlı açılıyor. ama antivirus kurmadanda olmuyor maalesef :(

TREND MICRO KURMALISINIZ OZELLIKLE MSN GIBI SOHBET ORTAMLARINA GIRMEDEN ONCE YANI MSN GIBI SEYLERI KURARKEN GIRENLERI VE SOHBET ORTAMINA GIRERKEN VE GIRDIKTEN HEMEN SONRA ILGINC SEYLER YAKALIYOR. KURULUM SONRASI E-POSTANIZI TREND MICRO AYARLARINDA ILGILI YERLERE YAZARKEN O YERE ILK ONCE COMPUTER ADI NI GIRIN VE ``XXXX-PC`` ORNEK OLARAK YAZDIM HEMEN ALTIN KORUNACAK ADI YANI LOGIN NAME NIZI YAZIN SONRADA SOHBET ICIN KULLANACAGINIZ E-POSTANIZI YAZIN....TREND MICRO BU KONUDA COK BASARILI CUNKU BANKALAR DUZEYINDE CALISIYORLAR ANCAK MAKINANIZA KURDUGUNUZ SISTEMI COK IYI BIR SEKILDE GUNCELLEMESINI YAPMIS OLMANIZ GEREKIYOR.GUNCELLEMEYI DE YAPABILMEK ICIN ISLETIM SISTEMINI KURDUKTAN HEMEN SONRA YUKLEMENIZ YERINDE OLUR.

Sınırlı kullanıcı hesabı+DeepFreeze+Çok iyi konfigüre edilmiş ZoneAlarm Security Suite+Çok iyi konfigüre edilmiş Windows+Modemden 80. ve 443. TCP portları hariç tüm portların kapatılması+Full Backup.
Ancak bu şekilde korunabilirsiniz. Kesinlikle Antivirus-Antispywarelerden medet ummayınız. Hanginiz sınılı kullanıcı hakları ile bilgisayar kullanıyorsunuz?Kullananlar parmak kaldırsın.Bu özellik Windows tarafından süs olsun diye yapılmadı.Bu özellik o kadar önemli bir özellik ki Pardus'a bile bu özelliği eklettim.(Pardus'ta biraz daha farklı.)Şimdi de SELinux'u ekletmeye çalışıyorum.İnternete kesinlikle ama kesinlikle DeepFreezesiz veya NortonGoBacksiz ve sınırlı kullanıcı hesabı dışındaki hesaplar ile girmeyiniz.

Eğer devlet tarafından takip altında tutuluyorsanız ve elektrik hatlarını kullanıyorsanız, yapabilecek hiçbir şeyiniz yok;çünkü elektrik hatlarından da giriyorlar.

arkadaşın bi yorumuna hasta oldum antivirüssüz bilgisayar istanbulda dolaşan carmen electraya benzer:D ama gerçektende doğru sölemiş virüslerle baş edemezsin internet kablosunu takman yeterli bi virüs için
ama carmen electra çok güzel olmuş arkadasım:))

Arkadaşlar bn forum a kendi sıkıntımı yazmak istiyorum ama yeni konu nasıl açılıyor bi türlü çözemedim.

Yararlı bir paylaşım tek tek uygulayacağım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir