Cep telefonun karanlık yüzü!

"Cep telefonları olmasaydı ne yapardık" deyip duruyoruz ama bu arada bakın neleri unutuyoruz...

  • Gökay Özbudak
Arılar da tehlikede!
Arılar da nasbini alıyor...

Bir akademik diploması bulunmayan Katie Haggerty önemli bir deney yaptı ve yazısı Uluslararası Orman Araştırma Dergisi'nde yayınlandı.

İlk olarak sardunyalarının büyümesinin durduğunu fark eden Haggerty, bu olayı cep telefonu sinyalleri ilişkilendirdi ve sardunyalarını radyo frekanslarının geçemediği Faraday kafesine yerleştirdi. Düşüncesi doğru çıkan Haggerty'nin sardunyaları kafesin içinde oldukça hızlı büyüyordu.

Daha sonra küçük kavak ağaçlarıyla aynı deneyi yapan Haggerty, bu sefer bir grubu kafese koyarken diğer bir grup ağacı dışarıda bıraktı. Birkaç ay sonunda gruplar arasındaki fark ise büyüktü; korunan grup %60 daha fazla yaprak üretti ve %74 daha uzun dallara sahip oldu.

Hindistan'daki bir üniversitenin yaptığı deneye göre ise radyo dalgalarından etkilenen tek canlılar ağaçlar değil. Yapılan bu deneyde ise arı kovanlarının içine günde yalnızca bir buçuk saat çalıştırılan cep telefonu yerleştirildi. Üç ay sonra kraliçe arının çok daha az yumurta ürettiği ve arı sayısında büyük düşüş olduğu ortaya çıktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yapcak bişey yok

demek ki teknoloji her zaman yararlı olmuyormuş.

:( felaket kapımızda.

Bir tek ceptelefonu mu ? GPS Wireless TV (UHF-VHF) Telsiz (FM), en güzeline geliyorum. Dünyanın yörüngesinde binlerce iletişim uydusu! Sadece ceptelefonlarına suç atmayalım ama...

Bu arı haberini daha öncede duymuştum bu arı katliamı gerçekmiş, neden diye soracak olusanız arılarda antenlariyle haberleşiyor, ve bu radyo sinyalleri haberleşmelerini etkiliyormuş...

bence fazlalaştırsınlar sonuçta bu dünyaya bu kadar insanda fazla diyorlar bunuda unutmamak lazım :)

cep telefonu kullanmıyorum :)

bilmiyorduk parfumun egzotsun zararini ozono deldik
bilmiyorduk karbon saliniminin zararini dunyayi isittik
bilmiyoruz bu kablosuz iletisimin zararlarini ama b... cikarttik umarim birseylere cok zarar vermeryiz

altında da Resimlerle: TOP 20: En iyi dokunmatik cep telefonları..

"Bu arı haberini daha öncede duymuştum bu arı katliamı gerçekmiş, neden diye soracak olusanız arılarda antenlariyle haberleşiyor, ve bu radyo sinyalleri haberleşmelerini etkiliyormuş..."

ZUHAHAHAHA MUHAHAHAHA.... antenlerle haberleşiyolar haa?!?!?!? böceklerin %99'u feromonlar sayesinde iletişim kurar...

arılar tükendikten sonra insan 4 yıl yaşayabilir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play