Çernobil'den gelen yeni tehlike!

27 yıl önce Çernobil'de yaşanan nükleer felaket, insanlığı tehdit etmeye devam ediyor!

Çernobil'den gelen yeni tehlike!

27 yıl önce Ukrayna'nın Kiev kentine bağlı Çernobil bölgesinde yaşanan nükleer santral kazası, 21. yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tüm bölgenin hızla boşaltılmasına neden olan ve ortaya çıkan radyasyon yüklü bulutların tüm Avrupa'ya yayılmasıyla giderek büyüyen felaketin yarattığı tehdidin hala geçmediği, yeni bir gelişmeyle birlikte tekrar ortaya çıktı!

Bilim insanlarının Çernobil bölgesinde yaptığı araştırmalarda, bölgedeki mikro yaşamın azalması nedeniyle ağaçların çürüme sürecinin yarı yarıya azaldığı, bitki ve ağaçların normalden iki kat daha fazla yaşadığı ve elbette çok daha fazla büyüdükleri anlaşıldı.

Bu sonucun yarattığı önemli bir tehlike var. Bilim insanları, eninde sonunda bu 27 yıldır hiç durmadan büyüyen dev ormanlarda sıcak bir yaz döneminde meydana gelecek yangının söndürülmesinin çok zor olacağını ve dev alevlerden yükselecek dumanların radyoaktif partikülleri çevre ülkelere taşıyabileceğini düşünüyorlar. 

Kısacası bir nükleer santral kazasının, insanlığı ne kadar uzun süreler boyunca tehdit ettiği bir kez daha kanıtlanmış durumda. Umarız bir gün, herkes bu tehlikenin farkına varır...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

çok korkunç bir şey :(

Enerji için kurtuluşumuş olucağını sanılan şey sonumuz olabilir. Risk budur.

radyoaktif maddeler kalıcı değildir miktarları azalır. yani o büyük yangın çıkana kadar ohooo ağaçların içinde tehlikeli birşey kalmaz zaten.

@31 Mar 2014 01:08 Tabi binlerce yıl yaşayabilenler için geçerli bu dediğin

@31 Mar 2014 01:08 atom mühendisi konuştu. radyoaktif maddeler inanılmaz uzun yıllar kalıcıdır ve seneler geçmesine rağmen (tahminlere göre yüzyıllar daha) yerleşim olmayacaktır

@31 Mar 2014 01:08 radyoaktif malzeme hiç bir zaman sıfırlanmaz.. yüzlerce yılda bir yarılanır sadece

@31 Mar 2014 01:08 yarılanma suresi 150 yılsa ne yapacaz peki?

@31 Mar 2014 10:09 kullanmayacaksın bu kadar basit hala anlamamaktaki inat ne acaba sendeki. gün gelecek ailen çocuğun olacak ve bu nükleer denen menet türkiyeyede sokulsun uğraşılıyor sokuldu ditelim aynı Çernobil gibi bir sızıntı oldu ve bu sızıntıdan sen az etkilendin ama çocuğun eşin akraban kanser oldu yada başka şekilde radyasyondan dolayı zehirlenip öldüklerinde sanırım göbek atıp kına yakarsın kendinede.

Umarız bir gün, herkes bu tehlikenin farkına varır...'mışşşş Farkına varsalar ne olacak. iş işten geçtikten sonra....

Birader kalici degil radyoaktif maddeler tamamda arinmasi icinde binlerce yil gerekiyor bunu biliyor muydun? Oyle 50 100 yila arinmiyor sandigin gibi kolay degil

Tek çözüm fişi çeksinler.

21. yüzyıl derken?

Karadenizin yarısından fazlası hala kanserden ölüyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir