CHIP Online Office 2010'u mercek altına aldı

Office 2010'un erken sürümünü inceledik: Yeni sürüm ile ilgili ilk detaylar burada...

  • Kasım Soyyiğit
Yeni Office mercek altında
Daha fazla hız: Office 2010 sürümünün 64 Bit versiyonu da hazırlanıyor.

Office 2010'un erken bir versiyonu ile Microsoft, çıkacak olan bu sürüm ile ilgili bilgi edinmemizi sağladı. İlk detayları bu yazımızda okuyacaksınız.

Elimizdeki bu erken sürüm ile çıkacak olan yeni versiyon (Office 2010) ile ilgili bir çok detayı görme şansımız oldu. Microsoft, Office 2010'da ortak projelerin üzerinde birlikte çalışmaya özellikle önem veriyor; bunun için mümkün olan en basit iletişim yollarının ve gerekli kaynakların her zaman ulaşılabilir olması için gereken araçları Office sistemine entegre etmiş. Ayrıca ilk olarak Office versiyonu 64 Bit versiyonu ile de piyasaya sunulacak. Bunun anlamı 64 Biti destekleyen sistemlerde daha yüksek performans alabileceksiniz.

Final versiyonun çıkış tarihi, Steve Ballmer'in açkılamasına göre, bu yıl değil; 2010'un başında olacak. 2009'un sonbaharında Microsoft, Office'in bir Beta sürümünü yayınlamayı düşünüyor; bu versiyonu herekse açık olacak, bu şekilde bütün kullanıcıların yeni versiyonu inceleme fırsatı olacak.

Ara yüz: Yeni menüler ve Office Web

İyileştirilmiş Ribbon menü sistemi: Artık menü şeridini tek tıklama ile tamamen kapatabiliyorsunuz

Office ilk olarak bu versiyonu ile ISO sertifikalı Office-Open-XML formatını destekleyecek. Bunun dışında ara yüzdeki en büyük değişikliklerden birkaçı: Görselliği Windows 7'i andıran, geliştirilmiş Ribbon menü sistemi; Office Düğmesine eklenen birkaç işlevsel fonksiyon ve Web uygulamaları için gerekli olan en önemli programlar.

Ara yüzde en çok göze çarpan yenilik, elden geçirilen Ribbon Menü sistemi olmuş. Bölümlenmiş ve simgeler ile kombine edilmiş bu kontrol paneli ile birçok ofis fonksiyonu elinizin altında oluyor; görünümünün ise Windows 7'ye uyacak şekilde tasarlandığını söyleyebiliriz. Zihinsel bir uyarıcı olması amacıyla ofis uygulamaları için renk kodlamaları kullanılmış; böylece Word uygulamalarında mavi, Excel'de yeşil ve Outlook'ta ise sarı renk kullanılmış.

Bununla beraber, kullanıcılar Office 2010 ile menüleri çok daha fazla istekleri doğrultusunda kişiselleştirebilecekler. Yeni bir simge ile de artık üst menüyü de kolayca simge durumuna küçültebiliyorsunuz. Bu fonksiyon her ne kadar Office 2007'de de bulunsa da bu işlem için biraz daha fazla zaman ayırmanız gerekiyordu.

İyileştirilmiş Ribbon menü sistemi: Artık menü şeridini tek tıklama ile tamamen kapatabiliyorsunuzOffice Düğmesi ile bütün dokümanlar kontrolünüz altında
Office 2010 ile geliştiriciler tamamen yeni bir Office Düğmesini sisteme entegre etmişler. Çalıştırmakta olduğunuz uygulamaya bağlı olarak; Office size bu alanda, üzerinde çalışmakta olduğunuz belge ya da proje ile ilgili, birçok bilgiyi gösteriyor. Ayrıca bu alanda; Word, PowerPoint , Excel ve diğer ofis uygulamalarının fonksiyonlarına ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında dokümanların yazdırılması ve kaynakların paylaşımı ile ilgili seçeneklere de buradan ulaşabiliyorsunuz.İyileştirilmiş Ribbon menü sistemi: Artık menü şeridini tek tıklama ile tamamen kapatabiliyorsunuz

Sunulan bu bilgi alanında ayrıca, projeler üzerinde birlikte çalışmayı kolaylaştıran, birkaç ek fonksiyon bulunuyor. Bu şekilde; mesela aynı proje ile ilgili başka dokümanlara ulaşım imkânı ya da herhangi bir proje ile ilgili dokümanlar tarihe göre aranabiliyor. Eğer aynı belge üzerinde ortak çalışmanız gerekiyorsa, Office 2010 size bunun için pratik bir çözüm sunmuş; bahsi geçen alan üzerinde kolayca proje ile ilgili kişilere ulaşım imkânı buluyorsunuz. Bütün adres defterini gözden geçirmektense bu alanda sadece üzerinde çalıştığınız proje ile ilgili kişilere bir tıklama ile ulaşabiliyorsunuz. Bu şekilde ortak projeleriniz daha süratli bir şekilde sonuçlanacaktır.

İyileştirilmiş Ribbon menü sistemi: Artık menü şeridini tek tıklama ile tamamen kapatabiliyorsunuzOffice Web, Google Docs'a karşı
Office 2010 ile Microsoft artık, online ofis uygulamaları alanında Google'ın tekelini kırmak istiyor. Offline versiyonunda bulunan Word,Excel,PowerPoint ve OneNote; online olarak ta kullanılabilecek ve projeler üzerinde ortak çalışmayı destekleyecekler. Ürünün paketinde yer alan 'Office Web' ile etiketlenen Office 2010'un; satın alacaklar için Office Web uygulamasını ücretsiz sunup sunmayacağı ise henüz belli değil.

Uygulamalardaki yenilikler: Word, Outlook

Word 2010: Yeni arama menüsü ile artık dokümanlardaki resim, tablo, formül ve alt bilgileri de aramaya dahil edebiliyorsunuz.

Daha şimdiden, bu erken versiyonda bile; Word, Outlook ve diğerlerinde bizi bekleyen yenilikler göze çarpıyor. Özellikle Windows 7 ile entegrasyon konusunda gösterdiği eğilim, ümit verici.

Genel olarak Office program paketi üzerinde yapılan değişikliklerin yanı sıra, Microsoft tabii ki programlara özel olarak yenilikler de yaptı: Word'deki arama fonksiyonu iyileştirildi; bu şekilde dokümanlar başlıklarına, sayfa sayısına ya da özel kriterlere göre sınıflandırılabiliyor. Burada özellikle yeni kritere göre arama fonksiyonu ilgimizi çekti; bu aramada sadece metin içerikleri değil resim, tablo, formül ve altbilgileri de aramaya dâhil ediliyor.

Word 2010: Yeni arama menüsü ile artık dokümanlardaki resim, tablo, formül ve alt bilgileri de aramaya dahil edebiliyorsunuz.Word'e eklenen bir yenilik: Metin Efektleri
Görünüme değer veren kullanıcılar, yeni metin efektlerine sevineceklerdir. Seçmiş olduğunuz metni daha renkli hale getirmek için tek tıklama yeterli.

Ayrıca Microsoft yeni Office versiyonunda Word'e daha akıllı bir kopyala-yapıştır fonksiyonu entegre etmiş. Bundan böyle kullanıcının kendisi metnin nasıl kopyalanacağını belirleyecek. Yani, yapıştırmadan önce sistem size hedef biçimlendirmeyi mi, kaynak biçimlendirmeyi mi, yalnızca metni korumayı mı gerçekleştirmesini istediğinizi soracak.

Word 2010: Yeni arama menüsü ile artık dokümanlardaki resim, tablo, formül ve alt bilgileri de aramaya dahil edebiliyorsunuz.PowerPoint ile Screenshot
Yeni entegre edilen bu özellik, sunumların hazırlanmasında size yardımcı olacaktır. Şimdiye kadar kullanıcılar bunun için başka bir program kullanmaları gerekiyordu. Şimdi ise yeni PowerPoint versiyonu bunu oldukça kolaylaştırıyor: Masaüstünde açılmış olan pencerelerin görüntüsü, şık bir önizleme ile beraber bir sunuma eklenebiliyor. Görüntünün ne kadarının resimde yer alacağını yine siz, bir kesme fonksiyonu sayesinde, belirliyorsunuz.

Word 2010: Yeni arama menüsü ile artık dokümanlardaki resim, tablo, formül ve alt bilgileri de aramaya dahil edebiliyorsunuz.Outlook: Windows 7'nin izinde
E-Posta ve ajanda uygulaması olan Outlook da, Office 2010 ile, Ribbon menü tasarımından nasibini alıyor. 2007 versiyonu Office'te bu menü sadece kısmi olarak uygulanmıştı. Bu şekilde artık daha fazla komutu tek tıklama ile çalıştırabiliyorsunuz. Bu değişiklik, özellikle görünüm seçenekleri için oldukça işlevsel olacaktır. Tek tıklama ile artık önizleme, navigasyon ya da görevler sekmelerini kapatıp açabileceksiniz; bu da her zaman ihtiyacınız doğrultusunda menüleri açıp kapatmanızı sağlayacaktır.

Word 2010: Yeni arama menüsü ile artık dokümanlardaki resim, tablo, formül ve alt bilgileri de aramaya dahil edebiliyorsunuz.Outlook'un yeni versiyonundaki en büyük yeniliğin, çıkacak olan yeni işletim sistemi Windows 7 ile entegrasyonundaki başarısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede kullanıcılar sık kullanılan özelliklere, Outlook uygulamasını çalıştırmadan ulaşabilecekler. Bunun için Windows 7; kısa yollar ve başlat menüsünde yeni kişi, randevu ve görev eklemeniz için; bağlantılar sunuyor.

Bunun dışında Outlook, Microsoft'un Exchange Server 2010'u ile kombinasyonunda yenilikler bulunuyor. MailTip özelliği sayesinde; kişisel e-postalarınızı yanlışlıkla bütün şirket çalışanlarına ya da büyük eklentiler içeren bir e-postayı, bunun için uygun olmayan bir hesaba göndermenizi engellemek için; artık sizi uyarıyor. Conversation View ile artık tartışmalarınız esnasında sürekli cevap yazma fonksiyonları ile uğraşmanıza gerek kalmayacak. Bu özellik sayesinde artık ilgili e-postalar kolayca bir klasör bölmesinde toparlanıp saklanabilir. Ayrıca diyalog e-postalarını sonradan bütün bir metin olarak ta görüntüleyebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

ben ne zamandan beridir kullaniyorum

vay bee sen ne müthiş adamsın

technical preview torrentleri dolaşıyor bende 2 haftadır kullanıyorum beğendim fakat office'in bütün sürümleri vistada açılırken "Gerekli bileşenler yükleniyor" diyip açılıyor bekliyoruz yani.

win7 de çok hızlı..inanamadım..ofis2010 gerçekten çok hızlı açılıp kapanıyor..bende ofis2007 vardı sildim..

BENDE WİNDOWS 7 RC ÜZERİNDE OFFİCE 2010 KULLANIYORUM

GERÇEKTEN ÇOK HIZLI AÇILIYOR VE STABİL ÇALIŞIYOR...

OZAN İSKENDER

evet. şu an iyi gibi gözüküyor.

Ama ben ribbonu çok kullanışlı bulmadım. Klasik sistem daha iyi bence.

görselliği daha güzel olmuş çalışırken sıkıcı olmaz

office 2010 u nerden indirebilirim???

bendede varda office 2010 xp de çok yavaş açılıyor yani 2007 ye göre yavaş.ama win 7 de çok hızlı,gerçekten güzel olmş,tam sürümü bekliyorum :)

Win7 de geldi 2010 office olcak tabii :D:D

bulurlar bir hatasını yakında :)

2007 çıktı fakat daha 2003 den vazgeçemedik ki

ms office de program mi ba. ben open office 3 kullaniyorum isyerinde. simdiye kadar isimi gormedigi ya da sorun cikardigi hic bir konu olmadi. enayi miyim ben gidip ayni seyleri yapacak ms e yuzlerce dolar gomeyim ?

Ofis 2003 piyasanın en iyi en hızlı programıdır.
open ofis, ofis 2007 bunlar gereksiz şeyler hikaye.
Özellikle open ofis o kadar yavaş ki insanı çıldırtıyor.
ofis 2003 ile on yıl daha devam :)

Xp de kasması gıcıklık olsun diye yapmışlardır win7 ye geçin diye :)

win 7 kullanıcıları win 7 nin özellikleriyle çoşarken siz eski tip winlerle yapayalnız kalabilirmişsiniz. yani win 7 kullanıcıları win 7 kullanıcılarıyla sohbet ederken herşeyi bununla paylaşıp eğlenirken sizinle kim neyi paylaşacak ki. yok bundan yok şundan vazgeçmedik ki diyenler yakında vazzzzgeçtikkkk diyecekler bellli olmuyor mu? Görselde 7 yıldız alan diğer konularda da 7 yıldız alan dünya ekonomisine 7 yıldızlı yanıt veren şeyi kim kabul etmez ki.....internete çıkıp gezinmek istiyorsan win 7 geçişe hazırlan derim win 7 için çıkanlar diğerlerinde çalışması ya zorlaşacak ya da hiç çalışmayacak uygunlaştırmak için uğraşanlar bile değemez diyerek win 7 ile yaşamaya başlayacak gibi görünüyor. Gelelim eski sistemler için hazırladıklarını yenisi için hazırlayıp kullanıcı önüne sürmek için elbette izin almaları gerekiyor...

Mağarada mı yaşıyorsunuz ya. Office 2007 kullanmayan mı kaldı. Office 2007 kullanan insan asla Office 2003'e geri dönmez. Hatta tahammül bile edemez...

office 2007 çok kullandık ya 2010 da kullanırız millet daha 2003 kullanıyo

Kaçak kullananlar hep en son sürümleri önerirler, nasılsa ceplerinden para çıkmıyor. Ayrıca tek kullanıcı olarak bilgisayar kullanıyorsanız herşey size normal gelebilir. Ama bir şirkette network olarak bilgisayarlar biribiri ile ortak kullanılıyorsa ve lisansa para veriliyorsa kimse riskli bir ürüne geçmez. (Örnek vista ve ofis 2007) Şu an için en mantıklı ve problemsiz XP pro ve Ofis 2003 dür. Gerisi hikaye.

millet konuşmuş hepde kaç kişi yazılıma para veriyor acaba

Aslında çoğu insan en iyi bildiği versiyonu kullanmayı tercih eder normal olarak. Fakat ben öğrendiğime yeni şeyler eklemeyi severim office versionlarının hepsi çok kullanışlı ve gittikçe gelişiyor. Office 2010 u seve seve kullanıcağım

08:55 sayın ziyretçi senin yazıdın yoruma bak asıl sen kendini uzay çagında yaşadıgını zanediyosun herhalde türkiyede bırak dünyada bilgisayarın ne oldugunu bilmiyen bilipte elini süremiyen insanlar var anadoluda sorsana kaç kişi pcnin başına oturmuş

2007 tam öğrendik 2010 kaldı birde

bence gittikçesüper oluyo

2007 çok ağır çalışıyordu. 2010 da ağırmı çalışıyormu bilgisayarı çok kasıyor mu

Yenilik demek arçelik, demek değildir arkadasim. Yenilik demek para demektir:) Bunu artik anlayin lütfen office yeni sürümler yeni şeyler çikarmasa ürünlerini satabilirmi.!

Sen de yorum yaz