Chrome 27'deki yeni sekme sayfası yok oldu!

Chrome'un beta sürümünde ortaya çıkan bu yenilik tepki çekti, bakın sonrasında neler oldu...

Chrome 27'deki yeni sekme sayfası yok oldu!

Chrome'daki "yeni sekme sayfasını" baştan tasarlayan Google, tarayıcının son beta sürümü olan Chrome 27 beta'da geri adım atarak eski "yeni sekme sayfasına" geri döndü.

Nisan'ın başlarında ortaya çıkan yenilenen "yeni sekme sayfası" (NTP - New Tab Page), kullanıcıların tepkisini çekmişti. Yeni NTP'de küçük resimlerin sayısı 8'den 4'e düşürülüyor, büyük bir Google arama kutucuğu gösteriliyordu. Web uygulamaları görünümü ise tarayıcının üst tarafında gösteriliyor, "en son açılan sekmeler" gibi bazı işlevler ise tamamen kaldırılıyordu.

Yeni NTP tasarımı, Google tarafından ilk olarak Aralık ayında duyurulmuştu. Yenilenen NTP, 4 Nisan'da Chrome 27'nin beta sürümünde ortaya çıkmıştı. Ancak yeni NTP kullanıcılara göründüğünden bu yana olumsuz yorumlar aldı. Yeni görünümü pek beğenmeyen kullanıcılar, görünen bağlantıları kontrol edememekten de şikâyetçiydi.

Google ise değişikliklerin gerekli olduğunu, birçok kullanıcının Chrome'un adres çubuğundan arama yapabileceğinin farkında olmadığını, bu yüzden Google.com'a gittiğini söylüyordu.

Şu sıralar tecrübeli kullanıcılardan gelen geri bildirimlere kulak veren Google, NTP'de gösterilen 4 küçük resmi yine 8'e çıkarmayı düşünüyor. Dahası Chrome'un şu anki beta sürümü olan 27.0.1453.65'te Google'ın yeni NTP tasarımını bırakarak eski NTP tasarımına geri döndüğü gözleniyor. Google'ın bunu "chrome:flags" altındaki "Enable Instant extended API" ayarının varsayılan değerini değiştirerek yaptığı söyleniyor (tasarımdan memnun olmayan kullanıcılar, bu yolla eski tasarıma geri dönebiliyorlardı).

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İnternet Explorer 10 forever

@01 May 2013 13:22 internet explorer 9 foreverıda gördük daha öncelerini de geçiniz bunları gözüm geçiniz... :D

Mozilla'ya bir önerim oldu. Firefox ile Thunderbird'ü birleştirmeleri ve süper bir arayüz ile çok fonksiyonlu bir ürün ortaya çıkarmaları gerektiğini söyledim. Eğer bu önerim hayata geçer ise 1 numaralı tarayıcı olur. Profesyonel mail oluşturma yetenekleri, pratiklik ve güvenlik bir arada! Browser kullanırken hiçbir şekilde webmail'e girmeden istediğiniz an mail oluşturup gönderebilirsiniz, browser kullanırken gelen maillerden anında haberiniz olur, istediğiniz gibi mail dizayn edebilirsiniz, adres defterinizi webmail'e teslim etmenize gerek kalmaz ve bu sayede adres defteriniz güvenlik altında olur, isterseniz encryption ile mail gönderebilirsiniz, bütün gelen giden ve taslak halindeki maillerinizi kolayca arşivleyip bir CD'ye kaydedebilirsiniz, aynı anda birden fazla mail hesabını pratik bir şekilde kullanabilirsiniz ve e-mail konusundaki daha pek çok özelliği de pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Mozilla'ya bu projeyi hayata geçirmesini kesinlikle öneririm...

@cleverman Opera eski sürümlerden beri bütünleşik e-mail istemcisine sahip ama bence bu çok iyi bir tercih değil mail ve web client ayrı şeyler sonuçta.

@01 May 2013 16:59 Evet, doğru söylüyorsun. Opera'nın tümleşik bir e-mail istemcisi var ama ne yazık ki yetersiz bir e-mail istemcisi ama bu işi Mozilla Thunderbird ile benim dediğim şekilde yaparsa, sonuçlar mükemmel olur. Opera benim istediğim özelliklere sahip değil. Opera'nın e-mail istemcisi hafif bir versiyon. En basitinden benim istediğim şekilde e-mail dizayn kapasitesi yok. Maillerinizi şifreleyip gönderemiyorsunuz. Ben ekler dahil tüm e-mail'in encryption'a tabi tutulması gerektiğini düşünen bir insanım. Opera kapandığında email istemcisi de deaktif hale geliyor ve Opera'nın istemcisini yalnızca Opera aktif iken kullanabiliyorsunuz. Örneğin Opera kapalıyken pratik bir şekilde e-mail gönderemezsiniz. Opera kapandığında gelen e-maillerden haberiniz olmaz. Diğer taraftan arayüz tatminkar değil. Arayüz açısından baktığımızda browser ile e-mail istemci entegrasyonu tam olarak sağlanamamış. Bu büyük bir eksiklik. Mesela benim önerdiğim tasarımda tüm mailleriniz, tüm ekleriniz antivirüs taramasından geçirilecek; çünkü istemci antivirüsler ile beraber çalışabilecek. Ayrıca Thunderbird'te olan Twitter, Facebook iletişim özelliklerine ve blogs subscribe özelliğine sahip değil. İşte bu özellikleri getirdiğimiz zaman artık bir tweet atmak için Twitter sayfasını açmak veya o sayfanın bulunduğu sekmeye geçmek zorunda kalmayacaksınız. Takip ettiğiniz bir blog yazarının yazıları direk olarak önünüze getirilecek. Örneğin blog yazarının yeni bir yazısı yayınlandığında bundan hemen haberiniz olabilecek. Bütün bu özellikler mükemmel entegrasyon ile olağanüstü keyifli bir kullanıcı deneyimine dönüşecek. İşte benim kast ettiğim şeyler bunlar. Ben bu yüzden Firefox ve Thunderbird'ün mükemmel entegrasyon ile harikalar yaratabileceğini düşünüyorum. Ben teklifte bulunuyorum ama mükemmel entegrasyonu nasıl sağlayacakları konusunda da detaylı bilgi vermiyorum. Bence sorun bundan kaynaklanıyor; çünkü insanlar yalnızca detaylı bilgi verildiğinde ne demek istediğimizi anlıyorlar. Şimşekler ne yazık ki ancak o zaman çakıyor...

Chrome haberindeki yorumlar: Firefox ve IE10...

herkez takılmış kalmış yok firefox yok crom yok opere acaba hiç MAXTHON tarayıcı kullanan varmı ? kullanmadıysan kullan ve farkı gör.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir