Chrome, Sensörlere Ulaşmayı Zorlaştıracak

Chrome'a yakında gelecek bir özellik, web sitelerinin cihazınızdaki sensörlere ulaşmasını zorlaştıracak!

Chrome, Sitelerin Sensörlere Ulaşmasını Zorlaştıra

Google'ın yakında Chrome'a ekleyeceği bir özellik, web sitelerinin cihaz sensörleri üzerinden bilgi toplamasını kısıtlamanıza izin verecek.

Laptop'lar, akıllı telefonlar ve tabletler, bir dizi sensörle geliyorlar. Bu sensörler arasında jiroskop, ivmeölçer, ışık sensörleri bulunuyor. Web siteleri, bu sensörler yoluyla kullandığınız cihazın türünü, nerede olduğunuzu ve hatta cihazı ne şekilde kullandığınızı anlayabiliyorlar.

Web sitelerinin bu tür bilgilere ulaşmasından hoşlanmayanlar için iyi bir haber var. Google, bu sensörlere erişimi kolayca engellemenizi sağlayacak bir işlev üzerinde çalışıyor. Chrome'un en son Canary yapısında beliren yeni işlev, sensörlere erişim isteyen bir web sitesini açtığınızda devreye giriyor ve karşınıza bir soru kutucuğu çıkarıyor. Sensör erişimine sayfa tabanlı olarak izin verebiliyorsunuz.

Bu işlev, şimdilik Chrome'un masaüstü sürümüne geliyor. Android'de sensörlere erişimi kapatmanız için bir seçenek var ancak bu seçenek, tüm web sitelerinin sensörlere erişimini engelliyor ve belirli siteleri seçmenize izin vermiyor.

Chrome'un test sürümü olan Canary'yi kullanıyorsanız, yeni seçeneği chrome://settings/content/sensors üzerinden etkinleştirebilirsiniz. MSPowerUser'a göre yeni işlev, birkaç ay sonra yayınlanması beklenen Chrome 75 ile birlikte herkesin kullanımına açılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çünkü bu alanda başka rakip istemiyor :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play