Chrome, SHA-1 desteğini sonlandırmaya kararlı

Google, Chrome web tarayıcısı için önemli bir kararı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor!

  • Onur Seven
Chrome, SHA-1 desteğini sonlandırmaya kararlı

Google 2014 yılından bu yana SHA-1 şifreleme algoritması desteğini bırakmayı planlıyordu ve şirket yayınladığı bir blog yazısında bu konuda kararlı olduğunu ortaya koydu.

Google'ın Online Güvenlik Blog sayfasında yer alan açıklamaya göre Ocak 2016'da yayınlanması planlanan Chrome 48 (şu anda beta) SHA-1 tabanlı bir sertifika algıladığında "Bağlantınız özel değil" (Your connection is not private) şeklinde bir mesaj gösterecek. Chrome, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle ise SHA-1 sertifika desteğini tamamen durduracak.

Mozilla Firefox ve Microsoft Edge gibi diğer tarayıcılar da kısa süre içersinde web sitesi sahiplerini daha güvenli olan SHA-2 sertifikasına geçiş yapmaya teşvik etmek amacıyla "tehlikeli ve zayıf" olarak nitelendirilen SHA-1 desteğini sonlandırmayı planlıyor.

Bu bağlamda web siteleri hala SHA-1 sertifikasına bağlı olanların en kısa sürede değişikliğe gidip, bunun yerine SHA-2'ye geçiş yapmaları büyük önem taşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

sertifika fiyatlarını google mu ödeyecek peki?

@22 Aralık 2015 14:52 Belki öder :))

bunu yapacaklarına önce oturup tarayıcıya abuk sabuk eklentilerin yapışmasını engellesinler..

İşlemcisi zayıf olan ve Windows 10 kullanan bilgisayarlarda bir web sitesinden diğerine geçiş 30 saniye sürüyordu. Maxthon da Chrome tabanlı ama onda böyle bir sorun yok. Windows'un kendi tarayıcısı da iyi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play