Chrome uzantıları Firefox'a dönüşüyor

Mozilla yaptığı bu değişiklik ile yakında Chrome ve Opera eklentilerini de çalıştırabilecek!

Chrome uzantıları Firefox'a dönüşüyor

Mozilla, popüler web tarayıcısı Firefox için bazı büyük değişikliklerin olacağını duyurdu. Buna göre tarayıcı yakında Chrome ve Opera'ya özel eklentileri (add-ons) de destekleyecek.

Mozilla arama ve eklenti geliştiricisi Kev Needham yayınladığı bir blog yazısıyla Firefox'un yakında WebExtensions adında yeni bir eklenti API'si kullanacağını açıkladı. Bu sayede geliştiriciler Chrome ve Opera için hazırladıkları eklentileri kolayca Firefox'a uyumlu hale getirebilecekler.

Mozilla bu hamleyle birlikte tüm tarayıcı eklentilerini çalıştırabilme adına ileriye yönelik büyük bir adım atmış olacak. Ancak yenilik bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. API değişikliği mevcut eklentilerin WebExtensions için yeniden düzenlenmediği sürece Firefox'un gelecek sürümlerinde çalışmayacağı anlamına geliyor.

Bu nedenle geliştiricilerin kendi kodlarını güncelleyebilmesi için önlerinde 12 ila 18 aylık geniş bir zaman var. Mozilla'nın 15 Aralık tarihinde Firefox 43 ile birlikte yeni API'yi kullanıma sunması bekleniyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

hiç ihtiyaç yok..........

Firefoxun eklenti dünyası zaten fazla fazla yeterli. Ayrıca Opera kendi motorunu bırakıp chromium a geçmedi mi. Gitti googleye yancı oldu, Yazık.

@24 Ağustos 2015 02:14 hacı boşver chormeyide sen hayırdır

@24 Ağustos 2015 02:14 Linux versiyonunda hala kendi motorunu kullanıyor...

@24 Ağustos 2015 02:14 CROMİUMA GEÇTİ FARZET , SANA NE EKSİSİ OLDU. GAYET TEMİZ VE STABİL ÇALIŞIYOR

Eklenti olarak firefox, chromedan iyi durumda. Firefoxta yaşadığım tek sorun, yük altında iken kapanması. Farklı farklı flaglerle defalarca derlememe rağmen çözüm bulamadım.

Firefox ta bayağı eklenti var zaten buna ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Ama benim için Edge e eklenti desteği gelince artık firefox a ihtiyacım kalmayacak.

opera de adblock plus eklentisinden sisteme vürüs bulaştı dikkatli olun adblock plus kaldırın kulanan varsa.

Yeni Firefox'u yükledim! Canavar gibi! Firefox'u seviyorum...

zaten diğerleri firefoxtan çalmadı mı, ne gerek var diğerlerinin eklentisine. (örnek adblock)

@24 Ağustos 2015 12:46 Aynen katılıyorum. Üstelik henüz eklenti desteği olmayanlar da yakında geçecekler. Gençler,toy kullanıcılar ne kadar reklamlara kaansalar da işini bilen ustalar Firefox'u hiç bırakmadılar. Çünkü diğerleri onun sunduğunu sunamıyorlar.

Firefox daki eklenti zenginliği hangisinde var ki?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir