Chromebook, PC'nizin yerini alabilir mi?

Son zamanlarda satışları hız kazanan Chromebook'lar, Windows'lu PC'nizin yerini alabilirler mi?

Chromebook, Windows'un yerini alabilir mi?

Çoğumuz Chromebook'ları Google'ın "Windows PC'si alternatifi" olarak önümüze ittiği cihazlar olduğunu düşünüyorduk. Ancak bu düşünce, özellikle son zamanlarda değişmeye başladı. Chrome OS ve Google'ın bulut hizmetlerinin olgunlaşmasıyla beraber Chromebook'lar, Microsoft'un pazar payının bir kısmını ısırmaya hazır hale gelmiş durumda.

Google'ın "ikinci" mobil işletim sistemi Chrome OS'un belki farkında değilsiniz ama PC üreticileri onun farkındalar. Samsung Chromebook, Acer C7 Chromebook ve Google'ın müthiş ekranlı, MacBook'a benzer fiyata sahip Chromebook Pixel'i gelecekteki Chromebook'ların habercisi.

IDC'ye göre Chromebook'ların PC ve tablet piyasasındaki pazar payı sadece yüzde 1. Ancak Chromebook satışları hız kazanmaya ve bir zamanlar netbook'ların elindeki alt seviye laptop piyasasını tehlikeye sokmaya başlamış durumda. Chromebook'lar, beklentisi çok yüksek olmayan kullanıcıları mutlu edecek kadar iyi ve uygun fiyatlılar. Bu durumun zamanlaması, rakip tabletler karşısında güçlü bir rekabete maruz kalan Microsoft için de pek şanslı sayılmaz.

Peki Chromebook'ların uygun fiyatları bir yana, sadece tüketmeyi değil üretmeyi de düşünen kullanıcılara hizmet etmeye hazır mı? Chromebook'ları Windows'a geçerli bir alternatif haline getirecek uygulamaları makalemizin devamında açıklıyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

"Hayatınızı ve işinizi Google'a teslim etmek, gizlilik açısından sizi endişelendiriyor olabilir. Ancak firmanın işlerinizi çalarak değil reklamlar üzerinden para kazanmak istediğini de unutmamak gerekiyor" bunu söylemek icin kaç para aldınız. Windowstan kurtulmak isteyenler chrome os yerine daha gelişms ve tamamen güvenli olan linuxa geçerler. Bide linux mint gibi "tadından yenmeyen" bi dagıtım kullanırlarsa dahada windowsa dönmezler.

Chromebookların tutması süpriz olur. Uygulama arayan Windows, multimedia arayan mac alıyor. Üstelik ubuntu, debian gibi yerleşmiş linux işletim sistemleri de mevcut. Chromebook'un tek yapabileceği mac'leri öldürmek olabilir ama ubuntu ve debian'nın yapamadığını chromebook'un yapabileceğine inanmıyorum.

Chromebook Türkiye de resmi olarak yok ki Chromebook tan bahsediyorsunuz

bilgisayara chrome bile indirmiyorum ben tabikide tercih etmem bu dandik işletim sistemini. internet tarayıcısını paketleyip süsleyip 1000 liraya satıyorlar

Chrome OS gibi işletim sistemlerini Home Servers&Personal Cloud Technologies konsepti ile birleştirmeyi düşünüyorum. Böylece çok hafif bir işletim sistemi ile tüm işlerinizi uzaktan evinizdeki personal cloud ile halledebileceksiniz...

@cleverman Yav he he! Yıllardır konuşuyorsun şunu yapıcam bunu yapıcam. Sonuç:Sıfır. Yaptığın ürettiğin bir şey göster(varsa)!

Linux'u kullanılabilir kılacak iki şirketten birisi Google diğeri ise valve steam görünüyor. Bu ikisi sayesinde belki gelecekte Linux Windows İşletim Sistemi'ni alt etmesede en azından güçlü bir alternatif ve ilham kaynağı olmaya devam edecek ;-)

@Max_Real Qnx Ya bi DotA 2'ye bakıyor. Çıkartsınlar, stabiliteyi de oturtsunlar şöylee mis gibi bir SteamOS kurarız. Keyfimize bakarız. Bu arada DotA 2'nin yanına bir Counter Strike: Global Offensive falan da eklenirse 'dadından yenmez' o SteamOS.

@09 Oca 2014 06:32 Dota 2 steam os için vardır Linux için var ama GMAX3100 ile oynanmıyor...

@Max_Real Qnx Aslında Linux bir işletim sistemi değil, bir kernel. Aslında kernellerde Linux diye bir kategori yok, Linux aslında Unix. Unix zaten bir çok şeyde kullanılıyor mesela: Android, Chrome OS, Chrome Browser, OS X, iOS,Firefox Browser vs.

@12 Ocak 2014 15:07 Kıskançlığından çatır çatır çatlamışsın, gülüyorum yalnızca. Haydi gir Linux'e de yaz içine bir Unix bakalım.

chrome os sadece internet için...

Bağlantı hızı, fiyat ve alışkanlıkları düşünürsek yakın gelecekte Türkiye'de tutmaz. Ayrıca iş dünyasına MS office yerleşmiş bir kere. Sevsenizde sevmesenizde MS office çok kaliteli bit programdır.

Skype yok bu isletim sisteminde.bana gore bu chromebooka da gerek yok.yaptiniz adam akilli birsey yapin hava civa yapmissiniz:-)

Fiyat guzel ama gelgelelim sadece googlenin urunlerini kullandiriyor.bence yetersiz teknoloji tutmaz bu sistem .

türkiyede bu kadar yavaş internet bağlantısı varken zor

windows'un tırnağı olamaz chrome os

bellı baslı yazılım programları kullananların hıcbır ısıne yaramaz sadece agırlık yapar :D

Hayır, Chromebook'lar, Windows'lu PC'nin yerini alamazlar ama, netbook ve android tabletlerin birleşimi biçiminde ucuz ve ekonomik çözümler sunarak piyasayı istila ederler. Zaten çoğu kişi Facebook, Twitter, haberler ve postalarına bakıyorlar, bizim gibi üşütük mü herkes de oturup yok program yazsın, yok işletim sistemlerini mıncıklasın?

google çok doğru işler yapıyor android için de burun kıvırmışlardı zamanında chrome os linux işletim sistemi fakat chrome penceresinde çalışıyor açılış çok hızlı tablet gibi zaten herkes internet kullanıyor ve internet üzerinde çalışıyor aslında bu fikri belki on sene önce microsoft ortaya attı fakat uygulamayı google yapdı amerikada satışları artmış zamanla Türkiyedede artar

baglantı hızmız nedirki bunu kullanalım 8 dsmartdayım 1 kaç aydır 8mb hız verçekler sözde 3 mnti geçemedik hala daha :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir