Chromecast, kapısını geliştiricilere açtı!

Google'ın 35 dolarlık yetenekli HDMI çubuğu, bu gelişmeyle birlikte farklı bir boyuta taşınıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Chromecast SDK'sı hazır!

Chromecast ortaya çıktığından bu yana geliştiricilerin beklediği Chromecast yazılım geliştirme kiti (SDK), sonunda Google tarafından sunuldu.

Google'ın uygun fiyatlı HDMI aparatı Chromecast'e uygulama geliştirmek isteyen üçüncü partiler, yayınlanan SDK ile birlikte onu yazılım bombardımanına tutabilecekler. SDK'nın ortaya çıkmasının yeni TV şovu, müzik ve film uygulamalarının sayısında önemli bir artışa neden olması bekleniyor.

Chromecast, içerikleri direkt olarak internetten akış yapıyor ve uygulamaların özellikle Chromecast için yazılması gerekmiyor. Bunun yerine geliştiricilerin, mevcut cep ve tablet uygulamalarına Chromecast işlevlerini eklemeleri gerekiyor.

Chromecast ilk çıktığında sadece Netflix ve YouTube'u destekliyordu. Cihaz şu an Vevo, HBO, Pandora gibi bir düzenin üzerinde uygulamayı destekliyor. Netflix'in Türkiye'de kullanılması, onu hemen hemen YouTube'a endeksli bir cihaz haline getiriyordu. SDK duyurusuyla beraber bu sayınının hızla artması bekleniyor. Umarız Türkiye'deki içerik sağlayıcıları da Chromecast'in potansiyelini fark ederler.

Chromecast'i Roku 3 karşısında rekabet edebilecek duruma getirebilecek gelişmenin, bazı Apple TV geliştiricilerini Google'a çekmesi de mümkün olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple TV varken gerisi hikaye

@05 Şub 2014 22:21 Sana göre. Bende OpenELEC XBMC kullaniyorum. SabNZDB , SickBeard CouchPotato yuklu oda bana göre 10 numara.

TÜRKİYE YE GELSE DE DAHA ÇOK SEVİNSEK :D

Netflix gelse yeter

@05 Şub 2014 22:52 Netflix'i zaten destekliyor, ama Netflix Türkiye'ye açık değil.

@05 Şub 2014 22:52 Cok kolay unotelly ye gir bir hafta ucretsiz dene de sonra ayarlardan Netflix amerikayi sec. Uye olurken gercek email girmene bile gerek yok her 8 günde bir uyelik yenile. Netflix'de 1 ay deneme veriyor. Ayda bir yenilersen surekli ucretsiz netflix izlersin.

Bende Apple TV de var Chromecast de. Şu an Chromcast Apple TV'ye göre çok amatör ve kullanışsız. Fikir olarak iyi ama daha alması gereken çok yol var. Artısı ucuz olması ve her platformu desteklemesi. Eğer Mac/iPhone/iPad kullanıcısıysanız Apple TV inanılmaz bir cihaz, Chromecast'e bakmazsınız bile.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost