Chrome'un Yeni Özelliği Şimdilik "Kapatıldı"

Chrome'un uzun süren bir bekleyişin ardından hayata geçirdiği özellik, çıkan sorunların ardından şimdilik "kapatıldı"

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'un Ses Durdurma İşlevi Ertelendi

Google, web'de gezinirken içeriği bulmanızı engelleyen veya buna kalkışan reklamları ortadan kaldırmak için bir süredir çalışıyor. Chrome'un son güncellemeleri bu kapsamda otomatik çalan sesleri kapatarak doğru bir adım atıyordu. Ancak işlevin bazı yan etkileri de ortaya çıkmıştı.

Bazı kullanıcılara göre Chrome 66 güncellemesi, sese dayanan sayısız web projesini ve oyunu olumsuz etkiledi. Google bundan dolayı yeni otomatik yürütme ilkesini geçici olarak kaldırmak zorunda kaldı.

Google ürün müdürü John Pallett, geliştiricilere yönelik bir gönderide şunları söyledi:

"Bunu Web Audio API'sını kullanan geliştiricilere kodlarını güncellemeleri için daha fazla zaman tanımak için yapıyoruz. Buradaki takım, kullanıcılar ve geliştiriciler için daha iyi bir deneyim sunmak üzere sıkı biçimde çalışıyor. Ancak bu defasında Web Audio API'ı kullanan geliştiricilere getirdiğimiz yeni otomatik yürütme ilkesinin etkilerini iyi bir biçimde görüşememişiz."

Chrome'un yeni otomatik ses kapatma işlevini beğenen kitle içerisindeyseniz, merak etmeyin. Google'ın otomatik oynatma ilkeleri, Chrome 70'teki Web Audio API için tekrar geçerli hale gelecek. Bu sürümün Ekim 2018'de çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost