Chromuim'lu Microsoft Edge İşte Böyle Görünüyor

Microsoft'un Chromium'a geçiş yapma aşamasında olan web tarayıcısı, sonunda ekran görüntüleriyle yakalandı.

Chromuim'lu Microsoft Edge İşte Böyle Görünüyor

Microsoft'un web tarayıcısı Edge'in alt yapısında değişiklik yapıp, Chromium'a geçeceğinin ortaya çıkması şaşkınlığa yol açmıştı. Aslında büyük bir sürpriz olmasa da bu değişiklik, Microsoft'un bir anlamda kendi tarayıcı motorunu yapma konusunda pes etmesi anlamına geliyor.

Ekran görüntüsü: Neowin.net

Şimdi ise Microsoft'un Edge'i iki ayrı kanalda, haftalık olarak güncellenen Dev kanalında ve her gün güncellenen Canary kanalında tuttuğu ortaya çıktı. Yeni Edge'in ekran görüntülerine ulaşan Neowin, bunları paylaşarak tarayıcıyla ilgili merakımızı biraz olsun giderdi. Ekran görüntülerinde Edge'in alıştığımız tasarımında önemli bir değişiklik görmüyoruz, ancak Chrome kullanıcılarına yabancı gelmeyecek irili ufaklı bazı değişiklikler de var. Örneğin tüm sekmelerinizi görme ve şu açık olan sekmeleri kenara ayırma işlevi, Edge'den kaldırılmış.

Adres çubuğunun sağında eklentileriniz ve Chrome'daki gibi bir profil simgeniz bulunuyor. Bing elbette web tarayıcısıyla bütünleştirilmiş ve yeni sekme arka planı, Bing'den günün fotoğrafını gösteriyor. Ekranı aşağı kaydırdığınızda Microsoft News tabanlı bir haber akışı ortaya çıkıyor. Bu akışın düzeni, birkaç seçenek sayesinde değiştirilebiliyor.

Ekran görüntüsü: Neowin.net

Tarayıcı Chromium tabanlı olsa da Microsoft, kendi eklentilerini sunacağı ayrı bir mağaza oluşturmak istiyor. Mağazada Chrome Web Store'dan alınmış birkaç uygulamayı şimdiden bulmak mümkün. Eklentiler şu an Microsoft Store üzerinden yüklense de gelecekte tarayıcının içinden yüklenebilecek. Chrome eklentileri, Edge tarafından destekleniyor ancak bu eklentileri yükleyebilmek için yeni bir ayarı etkinleştirmeniz gerekiyor.

Ekran görüntüsü: Neowin.net

Edge'in seçeneklerine ulaştığınız yer de artık farklı. Yeni ayarlara Chrome'dakine benzer bir şekilde ulaşıyorsunuz. Burada oturum açtığınız Microsoft hesabı ve bazı hızlı ayarlar görüntüleniyor. Hakkında sayfasına baktığınızda sadece Microsoft'un adını değil, Chromuium projesine katkıda bulunanları ve diğer açık kaynaklı yazılımlarla ilgili bilgileri görüyorsunuz. Bu bize Microsoft'un eskisinden farklı olduğunu hatırlatıyor.

Ekran görüntüsü: Neowin.net

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İstediğiniz kadar yenileyin mozilla ve chrome her zaman top'dır ve top kalacaktır.

Geçte olsa yerinde bir karar eğer Opera'yı özellikleri ile yakalayabilirse fena olmaz ama ciddi kaygılarım var, yine yüzüne gözüne bulaştıracak ortaya vivaldi gibi bir sentez çıkacaktır. Satın alın sistemi ve herşeyi ile mükemmel Operayı kurtulun bunca ARGE'den hiç mi kafa yok bunlarda!

İyi de, Google Chrome varken Edge ondan ayrı ne sağlayacak? Chrome kullananlar, Edge'te de aynı altyapıyı kullanacaksa geçmeleri için herhangi bir neden olmalı.

Yandex Browser varken gerisi hikaye. Bu Edge Sayfadaki videoları yandex gibi ayrı pencerede oynatabiliyormu ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost