Çift işletim sistemi

Sabit diskinize farklı işletim sistemleri kurabilir ve birinden diğerine kolayca geçebilirsiniz.

Genellikle bilgisayarınızdaki Microsoft işletim sistemini yükseltmek ya da Windows XP gibi yeni bir işletim sistemini kurmanız sorunlara neden olmaz. Ancak, mevcut işletim sisteminin üzerine eski bir işletim sistemini yüklemek beraberinde çeşitli sorunlar getirir. Windows XP, kendi üzerine Windows 98 ya da Windows 2000 gibi daha eski bir işletim sistemi kurulmasına izin vermez. Hoşlanın ya da hoşlanmayın,eski işletim sistemini kurmak için önce sabit diskinizdeki Windows XP içeren disk bölümünü biçimlendirmeniz gerekir.

VMware Workstation yardımıyla Windows XP altında Windows 98 ya da Linux Mandrake 9 gibi işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Kurulan bu işletim sistemlerini kaldırmak çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Sanal bilgisayar (kurduğunuz her işletim sistemi) sayısı donanım kapasitesine göre değişiklik gösterir.

Ağ ve güvenlik işleriyle uğraşan kullanıcılar, sadece tek bir bilgisayara sahip olduklarında, bazen sıkıntılı deneyimler yaşayabilirler. Bu durumda PC'nize yerine VMWare Workstation gibi daha ucuz bir alternatif yazılım kullanarak sanal ağ oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bir sanal bilgisayardan diğerine, bilgisayarınızı yeniden başlatmadan,k olayca geçiş yapabilirsiniz. Bir yazılımın değişik Windows sürümleriyle çalışmasını karşılaştıracaklar için çok kullanışlı bir yöntem olduğunu göreceksiniz. Bu anlatılan adım adım kurulum,işletim sistemi kurma deneyimi olanlar için oldukça anlaşılır olacaktır. Ancak eğer tecrübeli değilseniz bu sayede sisteminize zarar vermeden işletim sistemi kurma tecrübesine de sahip olabilirsiniz. Yazılımın deneme sürümünü www.vmware.com/download/ws adresinden indirebilirsiniz.

VMware kurulumu ve çalıştırılması

1- VMware kurulumu ve çalıştırılması

Her şeyden önce, en az 4 GB boş alana sahip olan bir sabit diske ihtiyacınız olacak. Önemli veriler içermeyen bir sabit disk bölümünü kullanabilirsiniz. Ardından HİB CD'de yer alan VMware Workstation sürüm 4.5 kurulumunu başlatın. Her zamanki gibi kurulum rehberini kullanın. Disable Autorun sorusuna Evet, Search for Virtual Disk sorusuna ise Hayır yanıtını verin. Ardından seri numaranızı girin, [Enter]'a tıklayın ve daha sonra da Son'e tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra Evet tuşuna tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldıktan sonra VMware Workstation'ı çalıştırın (Başlat / Programlar / VMware / VMware Workstation). Bu adımın ardından ekrana gelecek olan pencereyi yukarıdaki resimde görebilirsiniz.

Yeni bir sanal bilgisayar oluşturma

2- Yeni bir sanal bilgisayar

New Virtual Machine üzerine ve ardından İleri'ye tıklayın. Sanal PC'nizin konfigürasyonu (Virtual Machine Configuration) için Custom'a tıklayın. Böylece sanal PC'niz hakkında daha iyi bilgiye sahip olabilirsiniz. Guest operating system alanından işletim sistemini ve Version alanından da sürümünü belirleyin. Virtual machine name alanını değiştirmeyin. Ancak Location (konum) alanında daha önceden ayırdığınız yerin gösteriliyor olduğundan emin olun. Memory (bellek) için 256 MB ya da önerileni seçin. Eğer ağ desteğine ihtiyacınız yoksa Do not use a network connection (ağ desteği için Use bridged networking) ve Create a new virtual disk seçin. Disk Size için en az 4 GB seçin ve Son'a tıklayın.

Sanal bilgisayar kurulumu

3- Sanal bilgisayar kurulumu

Sanal PC'nize kurulumunu gerçekleştirmek istediğiniz işletim sisteminin kurulum CD'sini (örneğin Windows XP, Windows Longhorn ya da Linux) CD-ROM sürücüsüne yerleştirin ve kurulumu başlatın. Birden fazla CD-ROM sürücünüz varsa CD'yi ilk sürücüye takın. Önyüklemeli bir Windows CD'sini kullanmanız önerilir. Daha sonra Start this Virtual Machine'e tıklayın. Ürün etkinleştirme mesajı ekrana geldiğinde Tamam'a tıklayın. Windows XP Professional kurulum rehberini takip edin. Kurulum penceresine geçmek için iki seçeneğiniz var: VM menüsünden Grap Input'a ([CTRL] + [c]) tıklayın ya da doğrudan kurulum penceresine tıklayın. Son olarak, kurulum penceresinin dışına çıkmak için [CTRL] + [ALT] tuşlarına basılı tutun.

Sanal PC ayarlarının değiştirilmesi

4- Sanal PC ayarlarının değiştirilmesi

Kurulum tamamlandıktan sonra yeni Windows Sanal Makinasının oturumunu sonlandırın ve Edit Virtual Machine settings'e tıklayın. Hardware sekmesinde, Add düğmesine tıklayın, ileri'ye tıklayın ve ardından Son'a tıklayın. Bundan sonra NIC1'e tıklayın, seçeneği Custom olarak değiştirin ve VMnet1'i kullanın. Device Status'ı seçtiğinize emin olun. Eğer ses kartınız varsa Audio'ya tıklayı n, Default adapter'i Specify host sound adapter olarak değiştirin. Anlık görüntü (Snapshot) alınacak Working Directory klasörünü belirlemek için Options sekmesine geçin. Kendi belirlediğiniz bir klasörü seçebilirsiniz, çoğu zaman sanal bilgisayarınızın kendi içerisinde bir yer olacaktır.

VMware araçları ve anlık görüntü kaydetme

5- VMware araçları ve anlık görüntü kaydetme

Start this Virtual Machine'e tıklayarak sanal makinayı başlatın. Bu işlem çok fazla vakit alabilecek bazı kurulum hatalarını önleyecektir. Sanal makina çalıştıktıktan sonra [CTRL] + [ALT] tuşlarına basarak fare imlecini sanal makina penceresinden kurtarın. Sonra, VM / Install VMware Tools'a tıklayın ve Install' komutunu seçin. VMware araçları sanal makina performansını arttıracak yetenektedir. Herzamanki gibi kurulum rehberini takip edin. Bir mesaj belirdiğinde, Continue Anyway'e tıklayarak devam edin. Snapshot işlevi ile VMware ile kurulmuş bir işletim sisteminin ekranlarını yakalayabilirsiniz. Snapshot düğmesine tıklayın.

Sanal PC'ye bağlanmak

6- Sanal PC'ye bağlanmak

Daha fazla sanal makina eklemek için yalnızca bundan önceki adımları tekrar etmeniz yeterli. Birden fazla sanal makine oluştururken aklınızda tutmanız gereken tek adım, ne kadar çok sanal makina kurarsanız PC'nizin performansı o kadar düşecek ve yavaş çalışmaya başlayacaktır. 4. adımda yeni bir Ethernet Adapter eklediğinizden dolayı sanal makinadaki ağ bağlantısını Denetim Masası / Ağ Bağlantıları bölümünde görebilirsiniz. Çift tıklayarak ya da sağ tıklayıp Durum'u seçin. Destek sekmesindeki Detaylar'a tıklayarak ağ kartının Mac Adresi, IP Adresi ve Ağ Maskesi bilgilerini görebilirsiniz. Bağlantı durumunu kontrol etmek için Ping komutunu kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Güvenlik kaygılarıyla nelerle uğraşıyoruz. Bir süre sonra bu sisteme de sızan biri çıkar. Bu tip yazıları yazanlarda hiiç yazmamışlar gibi davranıp sanal PC lerde güvelik açığı adlı bir yazıyla hayatlarına mutlu mutlu devam ederler. Bazen bilgisayar dergilerini okurken dünyadaki benzerlerinin Türkçe çevirisini okuyor gibi oluyorum. O dergiler ülke ekonomilerini ve ulusal şirketlerini korurken biz kimi neden koruyoruz anlamıyorum. Yada sadece para kaygısı hepsi bu...

Bu bir düşünce ; Keşke insanların beynine bir chip gibi birşey yerleştirme imkanı olsa onun içerisinede dil yüklemesi yapılsa istediğin zaman ingilizce konuşup anlasak veya başka bir dil insanlar yoğun kurs harcamalarından ve zahmetlerden kurtulmuş olur ve ülkemizde yabancı dil bilmiyen kimse kalmaz:) sadece bir düşünce keşke gerçek olsa.

Güzel bir konuya temas etmişşiniz fakat makalenin adını yanlış seçmişsiniz. Çünkü siz çift işletim sistemi derken ben bununla 7. işletim sistemini kurdum ve hedefimde 15 (hemde tam kurulum yaptım) Windows, linux ,server, 32 ve 64 bitler mevcut. Yani sınır yok hatta bir tanesinin giriş dosyası silindiğinden işletim sistemi ortadan kaybolduydu tekrar yazdım her şeyiyle geri geldi. 32 ve 64 hepsını kurduğum halde hatta ve hatta seneler önceki işletim sistemlerini kurduğum halde (amd 64 bit e) bizim Pardus 1 i kuramadık. MSc.Mehmet Keçeci

Bir önceki yorumumda iyi yönlerinden bahsettim fakat dikkat edilmesi gereken yönleride var aynı anda bir dosya üzerinde 2 işletim sistemi ile oynamak oldukça sakıncalı sonuçlar veriyor hatta veri kaybına kadar gidiyor. Bazen bilgisayar açılışta hata raporu oluşturup düzeltiyor. A işletiminden eklediğiniz bir dosyayı aynı anda b işletiminden görmeme gibi durumlarla karşılaşıyorsunuz veya a işletimi ile verdiğiniz hakları b görmeye biliyor veya güvenlik nedeni ile kabul etmeyebiliyor. Tek başına çalışmada herhangi bir sorun yokken 2 işletimi aynı doyya üzerinde dosya ekleme, silme, adını değiştirme gibi durumlar sakınca doğuruyor. MSc.Mehmet Keçeci

guzel bir konuya dokundunuz tam 3 hafta once arkadasimin tevsiyesi uzerine aldim wmware-yi ama bi turlu FreBSD yukleyemiyorum.

vmware ile istedigin kadar isletim sistemi kur
Linux kur novel kur windows kur bi dakka DAHA ONCE PARDUS KURAN VARMI ?

wmware yi nasil indiricez uye mi olmamiz gerekiyo

Arkadaslar Peki Noweli Nasıl Kurcaz artı bi ek dosyayı olması gerekiyo bildiğim kadarıyla onu nasıl ve nerden temin edecez.. Yardımcı olabilirmisiniz..
adem@elsan.net

evet ben kurdum vindovsa benziyor

programın kernel 6.6 veya ustu seceginden pardus kurulabiliyor.

Ben Pardus 2007 ve FreeBSD 6.1 i kudum. PArdus bir kaç kere harddiski görmedi çekirdek sürümünü vererek kurdum sorunsuz çalışıyor. Şu anda 9 tane işletim sistimi bu programda kurulu. MSc.Mehmet Keçeci

parduş ve xp aynı bilgisayarda başka program gerekmeden çalışmıyor mu acaba?

selam arkadaslar ben VMware Workstation kurdum 2. isletim sistemi olarak winxp lisanslı yazılımımı da kurdum hersey gayet güzel fakat bi sorun la karsılasıyorum 2. işletim sistemimde yani VMware Workstation kurulu olan işletim sistemim de ekran kartını görmüyor :( bu durum yüzünden oyun oynayamıyorum bir çözüm yolu varmıdır ?? simdiden tsk. ettim..

512ramli bir bilgisayar üzerinde VMware ile 128ram'lik bir bölüm ayırıp bir işletim sistemi daha kursam acaba sorun yaşarmıyım ?
Bilgisayar üzerinde WindowsXP Pro kurulu. VMware ile de winxp kurmayı düşünüyorum. Yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Ben bu programı kullanarak win 98 kurmak istiyorum. sanal makinayı kurdun ve 98 cd sini takıp cd den kurulumu başlattım fakat dosya sistemi ntfs olduğu için kurulum başlamıyor ve ms dos önyükleme bölümü oluşturmam gerektiği mesajı çıkıyor. ne yapmam gerekir lütfen yardım edin

xp var bende ..vistayıda bu pro ile kurabilirmiyim?

Bunların hepsini silin temiz bir Linux kurun dandik yazılımlarla uğraşmayın

hocam merhaba ben vmware ile xp altına 98 kurmak istiyroum ama nedense bir turlu başaramadımm. pc yi boldum xp ntfs de kurulu ben 1 de fat32 bolumu olusturdum buraya kurayım diye. internetten cok arastırdım ama bi turlu cozemedim işi. pc ac kapa capture iso falan anlamadım bunları. ayrıca elimde 1 adet 98 cd si var fakat booteble degil ve acılıs disketi var.virtual pc 6.0 kurulu xp nin içinde nasıl kuracagım yardımcı olursanız sevinirim. inanın cok onemli devlet dairesindeyiz ve elimizdeki programlar 98 altında calısıyor..tesekkurler dalyancaretta@mynet.com

mrhb ben windows xp profosyenel ingilizce ve türkçe kurmak istiyorum.. diskimi bölümlere ayırdım ancak diğerini kurunc otomatik başlatma programı daha doğrusu işletim sistemini açılması için gerekli ... hall.dll dosyası zarar görmüş ve diğeri çalışmadı ne yapmam gerekir bu sorunla karşılaşmamam için ne yapmam gerekirdi teşekkürler

cok işime yaradı.sagolun

wmware nin çok medhini duymuştum internetten indirdim
fakat bilgisayara kuramıyorum bunda install dosyası nerde ya
tar.gz dosyası nasıl açılır
VMware-workstation-5.0.0-13124.tar.gz

Hocam merhaba
Ben yerel bir arama motoru şirketinde çalışıyorum işim gereği network sistemini öğrenmem gerekiyor.Ama bi sorun var sanırım şu anda bilgisayarıma yüklediğim vmware programı "VMware Virtual Machine Console" ama benden host istiyor daha önce de sanırım vmware 4.0 ya da 5.0 kurmuştum ama onlarda da sadece cmd ekranı vardı yani bir türlü çalışmıyor program bunlar için ne yhapmalıyım bana yhardımcı olurmusunuz.Ne kullanmalıyım hangi yardımcı yamaları kullanmalıyım bana yardımcı olurmusunuz.

NOT:Programları ücretsiz download ediyorum yani hiç birini sitesinden indirmedim.

Arkadaşlar VMware Workstation kullanımı yazarsanız googleda resimli anlatımları çıkıyor.Kurdunuz fakat başlatıyosunuz ve MSdos ekranında kalıyormu?Burada bende takıldım.Sebebi şu sanal bilgisayar oluşturduktan sonra sonra onu daha windows kurulmamış bir makina gibi düşünün.Ve Windows CD nizi takın sanal bilgisayarı yeniden başlatın ve windows kurun.çaktınız siz köfteyi.. :))

yaa kimse cvb vermiyoo sanal olan bilgisayar ekrna akrtını görmüyoo
bunu bilgilendircek olan yokmu yaa
nasıl insa nsınız herkez bi ağızda nbişeyyy kurulmasını kuruluyo ama sürücüleri yüklenmeiş bi bilgisarya ne yapılabilir sölermisiniz işte aynı onun gibi bişey buda

Arkadaşlar VMWare Workstation 6.5 kurma dosyasını çalıştırıyorum ama hiç bir şey yapmıyor. kurma dosyasını cd'ye kaydedip yüklemeye çalıştım, yükleme oldu sanırım. Yani kuruldu ve kısayolları falan masaüstünde var ama kısayolunu tıklayınca da program açılmıyor. Sebebi ne olabilir? Çift çekirdekli sistemlerde bi problem çıkıyo mu? Sebebi bu olabilir mi?

mrb ben vm work station programını indiriorum ama acamıorum bunun nedeni ne olabilir lütfen yardım edin

bu programla çile çekmeyin virtualbox kurun çok daha iyi...

Sen de yorum yaz