Çin'de yapay güneş zamanı!

Çin'in başkenti Pekin'de ortaya çıkan bu dev ekranlar, görenlere "yok artık" dedirtiyor!

Pekin'de hava kirliliği tehlikeli seviyelerde

Çin'in başkenti Pekin'deki hava kirliliği, öyle seviyelere ulaştı ki göz gözü görmez oldu.

Pekin'de tehlikeli seviyelere ulaşan hava kirliliği ve duman, yetkilileri dev TV ekranlarından sanal güneşler göstermek zorunda bıraktı. Normalde reklam göstermek için kullanılan bu ekranlar, şu sıralar gündoğumunu taklit ediyorlar. Sorundan tek etkilenen gündoğumu da değil. Çinli yetkililer düşük görüş seviyesi nedeniyle bazı otoyolları da kapatmış bulunuyor. Perşembe günü ise hava kirliliği seviyesi, "tehlikeli" olarak adlandırılan seviyeye ulaştı. New York Times'ın haberine göre bu seviye, Dünya Sağlık Örgütü'nin "güvenli" olarak adlandırdığı seviyenin en az birkaç kat üstünde.

Çin'de oluşturulan sanal gündoğumunu videomuzda görebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bizdede olsa cok zevkli olur du ya

@20 Oca 2014 21:56 90'larda aynı bu şekilde hava kirliliği vardı İstanbulda.Kirlilikten bir gün çift rakamlı plakalı araçlar trafiğe çıkardı, bir gün çift rakamlılar.Kömür sobalarından doğalgaza geçildikten sonra havalar düzeldi.Sağlam kişileri fazla etkilemeyebilir ama akciğer hastaları için tehlikeli olabilir.

Böyle devam ederse İstanbul'un geleceği. Her şeyi İstanbul'a yapın; insanları İstanbul'a mecbur bırakın. Sonra da niye trafik, niye yoğunluk niye niye niye diye şikayet edin... Hadi Çiniilerin ülkesi kalabalık anladık, senin niye ülkenin nüfusunun büyük kısmı ülkenin küçük bir yüzölçümünde yaşıyor?

@20 Oca 2014 23:06 Katılıyorum

Dünya'nın dengesi bozuluyor artık :(

doğanın içine ettik. bizimkiler hala hesler ve nükler santral derdinde. bilim kurgu filmlerini abartılı bulurduk ama bir bir gerçek olmaya başladı.

dünyamızı kirletmekten bıkmadılar.. artık yenilenebilir kaynaklara geçilmeli. gitgide denge bozuluyor..

bilgisayar kullanmayın ozaman bu fabrikalar üreticekki kullanıcaksınz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir