Çin işi yazılım Microsoft'a meydan okuyor

Çinli bir şirket Microsoft'a meydan okuyor; bununla da kalmayıp Google'a göz dağı veriyor...

Çin işi yazılım Microsoft'a meydan okuyor
Çinliler Microsoft'a karşı

Çin'den Evermore Software, Microsoft'a rakip olmaya hazırlıyor. Bu firma Microsoft Office'e fazlasıyla benzeyen fakat çok daha ucuz olan bir yazılım paketi sunuyor. Üstüne üstlük bu yazılım paketinin bir de online sürümünü hazırlayarak Google Docs ve Microsoft'un yaklaşan Office Web uygulamalarıyla da rekabete hazırlanıyor.

Bir röportajda Evermore Software başkan yardımcısı Wang Yuanbing "Herkes online ofisin nasıl şekil alacağını merak ediyor ve araştırıyor. Buna Microsoft da dahil" dedi. WebOffice büyük oranda tamamlanmış durumda ve şu anda son testleri gerçekleştiriliyor. Evermore bu yazılımın şirket içerisinde kullanılacak bir intranet sürümünü de hazırlıyor. Ayrıca çok ilginç bir özelliğe sahip, IBM'in Lotus Notes gibi yazılımlarına ve başka ofis yazılımlarına da bağlantılanabiliyor.

Uzun süredir Evermore Integrated Office adında Java tabanlı bir ofis yazılımı sunan firma, Microsoft'tan fazlasıyla esinlenmiş. Microsoft Word, Excel ve PowerPoint muadili yazılımları tek bir pencerede, tek bir uygulamada birleştiriyor. Sekmeler sayesinde kolayca geçiş imkanı sunuyor ve içeriğin çeşitli kısımlarını birbirine bağlantılayarak tek bir dosya oluşturuyor. Kopyadan öte Çinlilerden yaratıcı ve özgün bir fikir ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Ama bununla da kalmıyor!

Ofisin geleceği internette

Microsoft da Google ile rekabet ederken online ofis yazılımlarına yöneldi

Evermore internet tabanlı bir Çince-İngilizce sözlük hizmete soktu. Bu masaüstü yazılımda bir araç çubuğu olarak da yer alıyor. Yazılıma ileride internetle bağlantılı daha başka araç çubukları veya reklamlar koymayı planladıklarını belirtti.

Çin dışında pek tanınmayan firmanının Evermore Integrated Office yazılımı 20 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş. Ayrıca hükümet kuruluşlarında ve girişimlerinde de Evermore yazılımlarının Business sürümü kullanılıyor. Hem Windows, hem de Linux üzerinde çalışan yazılımın Amerika'da da kullanıcıları bulunuyor. İş sürümü 175 dolarasatılırken kişisel sürüm tamamen ücretsiz.

WebOffice'in fiyatı ise henüz belli değil. Ancak zaten korsan kullanımın yaygın olduğu Çin'de Evermore farklı bir yaklaşım sergiliyor. Ofis yazılımlarını ev kullanıcılarına ücretsiz sunarak reklamdan para kazanmayı ve ek hizmet sözleşmeleri satarak para kazanmayı planlıyor.

Özellikle Çin'de avantajlı olan firma, ofis yazılımlarını birleştirmesi ve fiyat avantajıyla belli yönlerden Microsoft'a rakip oluyor. Evermore'dan gelen bir açıklama "Biz Microsoft'a oranla bazı rekabet avantajlarına sahibiz ancak elbette teknolojide üstün olmak pazarda üstün olmak anlamına gelmiyor" şeklinde. Bakalım Microsoft Çin'de Evermore'a karşı ne yapacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Asansörle çıkanın inişide hızlı olur. Fazla uçmasınlar..

Bilgi için microsofta neden başvuralımki :)
Ofis yazılımı çok pahalıydı.İnşallah microsofta iyi bir ders varirler.

ya kusura bakmayın ama microsoft ciddiye bile almıyordur.

Bizde pek değisiklik olmaz. Openoffice var ama ona bile burun kıvırıyor insanlar.

Gerçekten tüm ofis uygulamalarını bir programda toplayarak entegre edilmesi ve sekmeler arası geçiş yapmak gerçekten yaratıcı bir fikir ve Çin için ileri bir adım.

bu çinliler taklitçi felan ama adamlar çalışıyo bizim gibi yatmıyorlar

Ya Microsoft'u geçmişler, ya da Microsoft çok göz boyuyor. Ama para verip kimse almaz bunu, ücretsiz yaparlarsa herkes dener.

herhalde kullanmaya başladıktan 2 saat sonra çöker nede olsa adiiii cin malı

Ne kadar kullanılabilir bir ürün çıkacağı tartışılır. En azından ben pek de umutlu değilim sonuçta işin merkezinde çinliler var. Ama beklemek lazım belki iyi birşeyler çıkabilir. Online da ise Google Docs kadar kullanışlı olacağını sanmıyorum. İsim farkı var. Google - Çinli Firma

Nihayet tekellik yavaş yavaş kalkıyor

Akli olan bunlarin ofisini kullanmaz,
Her harfini kaydederler.
Microsoft'ta yapar aynisini ama Cinliler kadar tehlikeli degildir en azindan.
1 gunde 150 bin insan katledenlere guvenilir mi

hangi işinizden kime ne fayda geldi ki... yazılımmış..

ne bunuda mı duyacaktık?

Kanserojen kod neymiş onu da öğrenicez demek ki yakında :P

Java ile geliştşemişler, bazı yönlerden üstünlükleri bile var. Gülerken bile takdir ediyor insan. Biz de kendimiz geliştirmez, br yandan yorum yaparken, bir yandan da yalnızca ithal eder kullanırız böyle...

""herhalde kullanmaya başladıktan 2 saat sonra çöker nede olsa adiiii cin malı""

aynen katılıyorum :)

arkadaşlar çin malı deyince hemen adi kelimesini düşünmeyin çinliler neredeyse dünya piyasasına bu adilikle hakim olmuş durumda yani serbest rekabet sana kimse demiyorki git çakma n97yi 500tl ye al bazı insanların durumu lüx değil az özellik az kalite ama az parayla piyasaya hakim oluyor.

ve çin deyince herşeyi dandik olacak düye bir şey yok çinin ithal malları sınıflandırılmıştır. spot klon yan sanayı ve gerçek kalite bunlar ürün kalitesine göre satış yapar...

adamlar belki bu işletim sistemi ile piyasanın büyük bir bölümüne hakim olacak ve kimse ses çıkaramayacak şu var varki yazılımda fazla kar yoktur hackerler sağ olsun...

yani çinliler çok yönlü beyin kullanıyorlar zorla değil akılla piyasaya him olmaya çalışıyorlar...

ama çinlliler uygur turklerine yaptıklarını allah kat kat onlardan çıkarır inşallah...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir