Çin'in Mars'ta görev yapan keşif aracı Zhurong, "kış uykusuna yatmaya" hazırlanıyor

Çin'in bir süredir Mars yüzeyinde gezinen ve araştırmalar yapan keşif aracı Zhurong, "kış uykusuna yatmaya" hazırlanıyor.

Çin'in Mars keşif aracı Zhurong, kış uykusuna hazırlanıyor

Mars araştırmalarını yalnızca NASA yürütmüyor. Çin’in Tienwen-1 uzay aracı, Temmuz 2020’de yola çıkmış ve 7 ay süre sonunda Mars’a ulaşmıştı. 22 Mayıs tarihinde uzay aracından keşif aracı Zhurong’u Mars yüzeyine bırakan Çin, böylece aktif şekilde Kızıl Gezegen’i araştırmaya başlamıştı. Adını Çinli Ateş Tanrısı Zhurong’dan alan eşif aracı, Mars’ın Utopia Planitia'sını araştırıyor ve bölgeden aldığı fotoğrafları Çin Ulusal Uzay İdaresi’ne gönderiyor.

Mars gezgini Zhurong, bir yıldan fazla bir süredir Kızıl Gezegen Mars’ın yüzeyini araştırıyor ve şimdi önünde önemli bir engel var: Mars’ta sert kışı atlatmak.

Geçtiğimiz yıl Mars’ın kış mevsiminden kurtulması için 18 Mayıs’ta kış uykusuna yatırılan Zhurong için bu sene de aynı yol izleneceği haberi verilirken, keşif aracı 154 gün sürecek bir uykuya hazırlanıyor. Şu an maksimum gündüz sıcaklığının -22 derece olduğu Mars yüzeyinde hava sıcaklığı kış boyunca -100 derecelere kadar düşebiliyor.

Zhurong’un 26 Aralık 2022’de başlayacak Mars ilkbaharının başlarında kış uykusundan uyandırılması bekleniyor.