Çocuk fotoğrafları için ipuçları

CHIP Online, profesyonel fotoğrafçıların da kullandığı ipuçlarını sizin için bir araya getiriyor.

Çocuk fotoğrafları için ipuçları

Çocuklar enstanteler için çok sevilen motiflerdir. Ancak genelde sonuçlar beklenildiği gibi olmaz. Özellikle iç alan çekimlerinde kötü sürprizlerle karşılaşmak olasıdır. Gözlerin çoğu kırmızıdır ve flaş yüzünden duvarda çok çirkin gölgeler oluşur. Tabii ki tüm bunlar olmak zorunda değil. CHIP Online'ın sizin için derlediği profesyonel ipuçları ile fotoğraflarınızı aydınlığa çıkartabilirsiniz.

Kırmızı göz sorunu ile genelde karanlık mekanlarda karşılaşılır. Öncül flaş ile kırmızı göz sorununu azaltabilirsiniz. Bu ayar, dijital fotoğraf makinenizde küçük bir göz sembolü ile belirtilmiştir. Fotoğraf çekilmeden çok kısa bir süre önce flaş patlar. Böylece gözbebekleri küçülür ve kırmızı göz etkisi azalır. Daha iyi bir çözüm ise dolaylı aydınlatmadır. Ancak bu, sadece tepeden yerleştirmeli flaş ile mümkündür.

Seri fotoğraflar da çok güzel bir fikir olabilir. Çocuğu bahçede ipten ipe atlarken seri çekime alabilirsiniz. Bir çok makinede bulunan spor programı, otomatik olarak sizin için gereken kısa enstante süresini ve ona uygun diyafram ayarını seçecektir. Eğer zaman ayarı yapabiliyorsanız, enstantene süresi için 1/250 saniye veya daha kısa bir süre belirleyin.

Bütün bu teknik önerilerin yanı sıra, fotoğrafınızda eğlence ön planda olmalıdır. Bu yüzden çocuğa eğlenceli hareketler yaptırın. Üstelik bu şekilde, fotoğraf çekiminden kendiniz de zevk alabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Birde DSLR'ım olsa bu söylenenlerin hepsini yapıcam ama... :D

yapmayın,dijital fotoğraf makinesi son derece ucuzladı.Siz de,bir tane alabilirsiniz............

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir