Çok düşük güçle çalışan Wi-Fi geliyor!

Yeni Wi-Fi teknolojisi, bugünün Wi-Fi teknolojisini utandıracak bir özellikle geliyor!

Çok düşük güçle çalışan Wi-Fi geliyor!

Wi-Fi, mobil cihazlarımızın pilini en hızlı tüketen şey olmasa da, pilinizin hızlı bitmesinin sorumlularının arasında bulunuyor. Testlerinden başarılı sonuçlar çıkan yeni bir Wi-Fi teknolojisi, bu durumu değiştirebilir.

University of Washington araştırmacılarının üzerinde çalıştığı "pasif Wi-Fi" teknolojisi, normal Wi-Fi bağlantısına göre 1.000'de 1 güç harcıyor. Sistem üst seviye performansta çalıştığında güç tüketimi, 10.000'de 1'e kadar düşüyor.

Peki yeni sistem nasıl çalışıyor? Araştırmacılar, Wi-Fi'nin çalışma şeklinde bazı değişiklikler yapmış bulunuyorlar. Öncelikle dijital ve analog radyo dalgaları ayrı işlevler olarak ele alınıyor. Öncelikle elektrik prizine tek bir cihaz bağlanıyor. Gücün çoğu, pasif Wi-Fi sensörlerine analog dalgaları gönderen bu cihaz tarafından harcanıyor. Sensörler tarafından alınan dalgalar, 11 megabit'e kadar hızlarda telefon, tablet, laptop gibi cihazlara yansıtılıyor.

Testler, sistemin 30 metreye kadar etkili biçimde çalışabildiğini gösteriyor. Yeni sistemin standart haline gelip hayatımıza girmesine henüz zaman var, ancak doğru yönde atılmış bir adım olduğundan şüphemiz yok.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Yani, wi-fi modemi elektrik prizine takıp bu yolla internetemi bağlancaz...bu çok iyi olur binalarda kablo karmaşasından kurtulcaz demektir

@25 Şubat 2016 20:52 Bahsettiğiniz elektrik prizinden iç hatta internet iletimi yıllardır var. Bir hatırlatayım dedim.

@25 Şubat 2016 20:52 Bu sekilde anlamak icin einstein gibi bir beyin lazim, 100 puan hakettin tosun.

@26 Şubat 2016 01:47 la bebeler konuyu saptırmayın, tv anteni gibi analog sinyal toplayacak wifi client, wifi server ise evdeki modem oluyor asıl güçü o harcayacak, kapito ;) zaten en çok anlamadığım şeyde şu bir tv anteninde 150 tane hd kanal seyredebiliyorken, bir internet hattından neden video için saatlerce bekliyorum, bana asıl bunu açıklasın tosuncuk.

Wifi de adaptörlerinde olayda ön chiplerinde mhz bandı bulunması bunu realtek in donanım özelliklerinde bandwidth sekmesinde görebilirsiniz 20mhz 40mhz only diyor bu çalıştıkça çekiyor oda watt değeri istiyor volt değil onun için güç tüketiği ayrıyettem 56mbps özelliğinde 64mb cahce inde barındığı söylenebilir arabellek olayıdır dosya alışverişi yapmasıdır yoksa az watt özelliği olsa çekmez o wifi dostum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir