Wi-Fi ağları hakkında yanlış bilinen 5 şey!

Kablosuz ağlar hakkında yanlış bilinenleri ortaya çıkarma zamanı geldi!

Wi-Fi ağları hakkında yanlış bilinen 5 şey!

Ağ konusu zaman zaman kafa karıştırabilir - ortalama bir internet kullanıcısı, internet kesilene kadar veya saldırıya maruz kalana kadar bu detaylarla uğraşmak istemeyecektir. Bu yazımızda evlerimizdeki Wi-Fi ağlarıyla ilgili en çok yanlış bilinenleri ortaya çıkarmak istiyoruz. Ağ konusunda biraz bilginiz olduğunu varsayıyoruz - eğer hazırsanız, başlayabiliriz.

Kablosuz ağ güvenli değildir

Başlığın aksine "kablosuz ağlar, kablolu ağlar kadar güvenli değildir" diyenler, haklı olabilirler. Peki kablosuz ağlar yeteri kadar güvenli mi? Cevap, ayarlarınıza göre değişiyor. Ortalama bir ev kullanıcısı için güvenli bir parolaya sahip AES şifrelemeli WPA2-PSK ağı, fazlasıyla yeterli olacaktır. Wi-Fi ağlarının çoğu zaman kolay tahmin edilebilen parolalar nedeniyle kırıldığını söyleyelim.

Kablolu ağlar hep daha iyidir

Kablosuz ağlar, hız konusunda 802.11ac gibi standartlar sayesinde kablolu ağların hızına oldukça yaklaştılar. Kombine hızları 3.200Mbps'ye ulaşan 802.11ac, hız konusunda kablolu ağların avantajlarını ortadan kaldırıyor.

Ancak kablosuz ağ, güvenlik ve sinyalin ortam tarafından etkilenmesi konusunda kabloluyu geçemiyor. Router'a fiziksel erişimi bulunmayan bir kişinin kablolu ağa bağlanma şansı bulunmuyor. Buna karşın kablolu bağlantılar, Wi-Fi kadar geniş bir alanı bir defada kapsayamıyor.

Her şey anten sayısı değil

Daha çok antenin her zaman daha iyi olduğu, en sık duyulan router efsanelerinden. Ancak tüm antenler aynı değildir - daha çok antenleri nasıl kullandığınız önemlidir. Antenlerin tasarımı, güçlendirmesi, konumu ve yapı kalitesi, anten sayısından daha önemli faktörlerdir.

Router'ınızın DHCP sunucusunu kısıtlamanız gereklidir

Ağınızdaki her cihaz için bir yerel IP atanır. Bu atama, router'ınızın DHCP (Dynamic Host Control Protocol) sunucusu tarafından gerçekleştirilir. Ağınızda kullanılabilecek IP sayısını kısıtlamanın ise yetkisiz cihazların girişini engelleyeceği düşünülür.

Bir başka yanlış düşünce, DHCP'yi kapatıp IP'leri her cihaz için kendiniz atadığınızda, ağınıza başkasının giremeyeceğidir. Bunun hiç işe yaramayacağını söylemiyoruz, ancak DHCP'yi kapatmak kesin bir çözüm de sağlamaz.

Örneğin bir hacker, ağınıza önceden erişim sağlamışsa, bir IP tarayıcısı ile IP aralığını bulabilir. Veya atadığınız IP'leri bularak buna uyumlu adresler oluşturabilir ve ağınıza tam erişim sağlayabilir.

SSID'yi gizlemek sizi hacker'lara görünmez yapar

Her kablosuz ağ, kendisini tanımlayan bir SSID (Service Set Identifier) kimliğine sahiptir. Çoğu kullanıcı, bu bilgiyi yayınlama işlevini kapatmanın sizi hacker'lara karşı görünmez kılacağına inanır. Ancak bu doğru değildir.

SSID'yi gizlediğinizde onu çoğu kullanıcı göremeyecek olsa da, Windows 7'li bilgisayarlar SSID'siz cihazları bile görür - isimleriyle tanımlayamasa da, varlığının farkına varabilir.

Router alırken bu 6 soruyu cevaplayın!

Cenk Tarhan

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bu işlerden anlarım kendi çapımda ssıd gizlemek işe yarıyor şuan kadar 13 wifi ağını kırdım kimisi 13 20 saat arası sürdü ve ssıd gizli olanlar ne gözüküyor nede kırılması uzun kırsanızda çok zahmetlı öncelikle ssıd sını belirlemek bulmak gerekiyor ondan sonra şifre sorma ekranına gelebilirsiniz buda sizi daha korumalı yapmaya yeter ssıd bulunamaz bişey değil tabiki bulunu paket toplar bulur anten konusunda ise ne kadar fazla o kadar iyi demek oluyor çekmeyen bir yer kalmaz tabimesafeolarakdeğil

@25 Eylül 2015 03:25 SSID gizleyen kullanıcılar bu davranışıyla daha bilinçli olduğunu zaten gösteriyor. Bilinçli kişilerin de şifresi güçlüdür. Kıramazsınız.

@25 Eylül 2015 03:25 ne anlatıyon sen ya ?

Burada yorum yapan kişilerin önce Türkçe yazı yazma kurallarını öğrenmeleri lazım. Zerre kadar Gramer bilgisi olmayan kişiler, aynen konuştukları gibi yazarak saçımızı başımızı yolmamıza sebep oluyorlar. İkaz ettiğimiz zaman sa sanki analarına küfür etmişiz gibi saldırganlaşıyorlar.

@25 Eylül 2015 10:01 ilk önce ne yazılmış bir oku ondan sonra yazım hatalarının peşine düş her konuya yoruma direk yazım yanlışı var diye atlamayın

@25 Eylül 2015 10:01 -se ayrı yazılmaz. Zamansa zamandaysa.. Marka mı bu canım.

DHCP'nin açılımı Dynamic Host Configuration Protocol. Sadece ip dağıtmaz, örneğin ip telefonlara konfigürasyon da gönderebilirsiniz. Ayrıca kablosuz router'ın ya da access point'in DHCP sunucusu olmaz, DHCP servisi olur. Ayrıca yukarıdaki arkadaş SSID konusunda bir şeyler yazmış. SSID'yi ne kadar gizlersen gizle BSSID'yi yani o yayına ait mac adresini gizleyemezsin. Inssider gibi programlarla bunu elde edebilirsin. Bu da o ağın şifresini kırabilecek yetkinlikte biri için yeterli bir bilgidir.

kablosuzda hız olarak sıkıntı yok dual band 300 mbps ile dahi gayet iyi sonuçlar alınabilmektedir fakat üretilen modem ve Access pointler dandik olduğu için sonuçlar hep hüsran. tp-link 7210N modelinde dahi sinyal şiddeti 30 db yapılmadıkça hiç bir halta yaradığı yok 3. parti yazılımlar ile 70 db üstüne çıkınca ancak o bahsedilen uzak mesafe sinyal transferi oluyor. öncelikle bu sorunlar aşılmalı modemlerde aynı dd-wrt atınca düzeliyor yoksa 20 mt demeden pili bitiyor.

Wpa2 + mac + ssid bile bana güvenli gelmiyor. Kablo en iyisi.. şu cep telefonları olmasa kapatırım wi fi ı

Zaten kablosuz iletişim yongası ssid leri değil yayın yapan cihazların mac adreslerini görür. Daha sonradan modeme ssid isteği gönderilir, ssid yayınlanacak diye işaretlerindiyse modem istemciye cevap gönderir.

Bırakın güvenliği falan Wifi tek sorunu ping. Ping sorunu hallolursa kabloya gerek kalmaz.

@25 Eylül 2015 22:02 Ne pinginden bahsediyorsun sen kardeş?

wps leri açın en kral şifre 10 sn kırılır. 3.200Mbps'ye ulaşan 802.11ac fiyatına 10gb networ kkartı veya fiber altyapı kurulur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir