ÇOK ÖZEL: CHIP Online ile uzayda cep testi!

CHIP Online uzayda! Hayır, yanlış okumadınız; Nokia Lumia 920'leri uzaya gönderdik, orada test ettik

  • Cenk Tarhan
ÇOK ÖZEL: CHIP Online ile uzayda cep testi!
Lumia uzaya gidiyor, korumasız olarak!

CHIP Online Türkiye teknoloji yayıncılığı tarihinde bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Bir süredir planladığımız bir projeyi hayata geçirdik ve Türkiye'de ilk defa bir cep telefonu testini dışarıda, çok yukarılarda, dünyanın dışında diyebileceğimiz, 35.000 metrede, uzay-dünya sınırında gerçekleştirdik.

Ayrıntıları sizler için hazırladığımız özel videoda inceleyebileceğiniz bu testimizin kahramanı Nokia'nın amiral gemisi Lumia 920 cep telefonu. Bu cep telefonunu her türlü atmosferik koşula maruz kalacak bir şekilde, Helyum balonuna bağlı özel bir düzenekle uzaya gönderdik, daha sonra da paraşütle dünyaya düşmesinin hemen arkasından GPS vericisi yardımıyla arayıp bulduk ve tüm bu süreci titizlikle kaydettik. Sizler için hazırladığımız özel videoda tüm bu macerayı adım adım inceleyebileceksiniz. Bu arada Türkiye'nin en yüksekten yapılan "düşüş testini" de gerçekleştirdiğimizin altını çizelim.

Nasıl bir test kiti kullandık? Bir sonraki sayfada...

Nasıl bir test kiti kullandık?

Test kitimiz havalanmak üzere!

Gerçekleştirdiğimiz bu projede hata payının sıfır olması gerekiyordu, bu yüzden aylar boyu süren hummalı bir çalışma yürüttük. Temel olarak test kitimiz içinde ve dışında Lumia 920 telefonlar olan bir kutu olarak düşünülebilir. Bu kutunun içinde Spot GPS vericisi, cep telefonları için ekstra şarj cihazları ve kitin dışında, tüm atmosferik koşullara maruz kalacak bir şekilde uzaya yolladığımız cep telefonunu kaydedecek bir kamera bulunuyordu. Bir de, projeyi gerçekleştiren ekibin tüm üyelerinin imzaladığı bir CHIP Dergisi Kapağı elbette...

Test kitimiz üzerine bağlı paraşütle beraber bu proje için özel olarak hazırlamış, test kitinin ağırlığını taşıyıp onu Helyum balonlarının sınırı olan 35.000 metreye çıkartacak bir Helyum balona bağlandı. Projenin başlangıç noktası olarak İstanbul Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nün bahçesini seçtik. Bu vesile ile, bize bu projede yardımlarını ve desteklerini esirgemeyen Meteoroloji Müdürlüğü ve çalışanlarına da teşekkür etmek isteriz. 

Ve yolculuk başlıyor! Devam edin...

Yolculuk başlıyor!

Test kitimiz yükseliyor. Lumia 920 ile çekildi...

Hazırladığımız kit, tüm kontrollerin yapılmasının ardından 2 Nisan 2013 tarihinde saat 10.55'te serbest bırakıldı. İstanbul'un Kartal ilçesinden hareket eden balonu bizler de yer ekibi olarak her 10 dakikada bir gelen GPS sinyali vasıtasıyla takip etmeye başladık. Marmara Bölgesi üzerinde salınan ve esen rüzgârlara göre yön değiştiren Helyum balonu yaklaşık 20.000 metreye çıktıktan sonra sinyal kesildi ve heyecanlı bekleyişimiz başladı. Bundan sonra alacağımız sinyal balonun patladıktan sonra dünyaya düşerken vereceği ilk sinyal olacaktı.

Yaklaşık yarım saatlik bir bekleyişten sonra tekrar sinyal almaya başladığımızda Kartal'dan hareket etmiş olan test kitimizin İzmit – Kandıra arasında bir bölgeye düşmekte olduğunu gördük ve hemen araçlarımızla bu bölgeye doğru hareket ettik. GPS sinyali bir süre sonra sabitlendi, bu sayede biz de kitimizin dünyaya sağ salim düşmüş olduğunu öğrenmiş olduk. Daha sonra kiti açtığımızda kontrol ettiğimiz kayıtlarda kitin saat tam 12:47'de dünyaya düşmüş olduğunu gördük.

Arıyoruz ve buluyoruz! Bir sonraki sayfada...

Arıyoruz ve buluyoruz!

Resmi büyütmek için tıklayın!

Bundan sonra testimizin en heyecanlı yeri geliyor, zira koordinat tespiti ile yaptığımız çalışma, kitin Gerede'de ormanlık – çalılık bir bölgeye düşmüş olduğunu gösteriyordu. Aracımızdaki navigasyon cihazı ile ile yolun bize izin verdiği son noktaya kadar ilerledik. Bundan sonrasına ise yürüyerek devam etmemiz gerekiyordu. Gerede'de Şahbaza köyünde aracımızdan indiğimizde GPS koordinatlarına bakarak yürüyeceğimiz istikameti belirledik ve bir süre sonra çok uzakta, uzun boylu çalı ve dikenlerden oluşan bir bölgede kitimizin bağlı olduğu paraşütü gördük.

CHIP Online ekibi o andan sonra yarım saat boyunca geçit vermez ormanların içinde test kitine ulaşmaya çalıştı. Sonunda ulaştığımızda, heyecanla yaptığımız ilk kontrolde tam 35.000 metreye çıkıp tekrar geri gelmiş olan Nokia Lumia 920'nin hala kayıt yapmakta olduğunu gördük. -70 gibi ısılara maruz kalmış olan telefonun hala sorunsuz çalışıyor olması bizi oldukça etkiledi. Kiti açtığımızda diğer Nokia Lumia 920'lerin de halen çalışmakta olduğunu gördük.

Test kitimizin yolculuğu harita üzerinde görülüyor:

Resmi büyütmek için tıklayın!

Sıra geldi her şeye şahit olacağınız çok özel videomuza... Bir sonraki sayfada...

CHIP Online farkıyla karşınızda!

"en yüksek" testi gerçekleştiren ekip!

Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi CHIP Online, her zaman olduğu gibi bir alanda daha öncü tutumunu gösterdi ve Türkiye'nin "en yüksekte" yapılmış olan cep telefonu testini gerçekleştirdi. Ürün incelemelerini bir editörün masa arkasında elinde ürünü tutup anlattığı devirlerden, ürünleri farklı koşullar altında, farklı mekânlarda denemeye getiren bu çalışmamızın tüm yayınlara ilham kaynağı olacağını düşünüyoruz. Yakın bir gelecekte bu ve bunun gibi birçok farklı projeyle karşınızda olacağımızdan emin olabilirsiniz.

CHIP Online olarak gerçekleştirdiğimiz "Nokia Uzayda" kod adlı test projemizden elde ettiğimiz verileri kısaca özetlemek istersek, öncelikle Nokia Lumia 920'nin çok dayanıklı bir telefon olduğunu söylememiz gerekli. Kit içinde yer alan telefonlar bir yana kitin dışına, sadece sağlam durması açısından bantlarla tutturduğumuz Nokia Lumia 920 (kod adı "sarı telefon" idi) yaklaşık 2 saat boyunca deniz seviyesinden 35.000 metreye kadar, etrafında herhangi bir koruma olmadan yükseldi ve bir taraftan da video kaydetti. 35.000 metreye ulaştığında bağlı bulunduğu Helyum balonu patladı ve telefon müthiş bir hızla dünyaya düşmeye başladı. Paraşütü açıldıktan sonra yaklaşık yarım saat boyunca atmosferde süzülen ve sonunda da direkt olarak toprağa düşen telefonun hala kayıt yapıyor olması (onu bulduğumuzda attığımız zafer naralarını da kaydetmişti) telefonun sağlamlığı açısından sizlere bir fikir verecektir.

Türkiye'nin öncü teknoloji yayını CHIP Online ve Türkiye'nin "en yükseğe" çıkan dergisi CHIP olarak bize bu projede destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Şimdi tüm maceramızı özetleyen videomuzu seyretmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 105 Yorum

Bu habere işte bu lumia dışında ne denilebilir ki helal ??

süper olmuş

Bizde 3310 yollayacaz görürsünüz siz...

Videoyu izleyene dek canim cikti, anca yuklenip aciliyor nedenini anlamadim. Yinede guzel bi calisma yapmissiniz Tebrikler CHIP.

harika bir iş çıkarmışsınız tebrik ederim sizleri.

Harika ötesi !!! Artık Bu videodan sonra tüm tekno. siteleri araklama yoluna gidecek kesin ;)

ülkemizde yapılması çok güzel. çok başarılı olmuş.

deniz ve yer altında da denemenizi bekleriz :d

Müthişsiniz :)

Tebrikler guzel calisma oldu

helal olsun valla

iyi de o telefon daha uzaya gönderilmeden hasar görmüş zaten. ekranında çatlak ve kırıklar var. hiç inandırıcı gelmedi bana açıkçası o görüntülerin bu telefondan geldiği..

@09 Nis 2013 02:01 Ekranda çatlaklar var, çünkü o görüntü telefonun uzaydan döndüğü görüntü :) giderken değil yani

@09 Nis 2013 02:01 onlar çatlak deyil koi batının kıvrımları

Süper be... Bu

İyi ki kilitlenip de hard reset yapmak zorunda kalınmamış.

İnsan Lumia 920'yi eline alınca bile fark ediyor ne kadar sağlam olduğunu, uzaya ne gerek vardı :) Şaka bir yana gönderilecek en doğru cihazı seçmişsiniz.

@09 Nis 2013 06:29 bırak ya nokia windows 8 i baltalamaktan bir şey yaptığı yok, en iyi tel.miş anlasaydın bu yorumu yapmazdın. HTC FOREVER

@09 Nis 2013 12:15 atma çakma çinli hırsız Tayvan'lı...

Uzaylı dostlarım mesaj atmış hayran kalmışlar Lumia'ya. Sen bize gönder parası neyse verelim diyorlar ama kafama takıldı gümrük vergisi de ödeniyor mu :)

Hoş farklı bir çalışma olmuş yani gerçekten bu mobil cihaz testlerinde seviyeyi bir kademe yukarı çekti emeğinize sağlık

kitin içinde gopro var

Kullandığım lumia 920 telefonuma bir kez daha hayran kaldım :)

Kullandığım lumia 920 telefonuma bir kez daha hayran kaldım :)

harika olmuş

Gerçekten harikasınız :)

yine birbirinden saçma yorumlar yapmışsınız !! Nokia kullandığınız günleri ne çabuk unuttunuz ? siz ne derseniz deyin Nokia her zaman bir numaradır .....plastikçilere duyurulur .

iyiki denize düşmedi telefon ozmn nasıl ulaşabiliceklerdi kayıtlara :D :D

uzaya gidersem telefonum bozulmayacak :) böyle test olur mu ya !

Teli satacam Para sikintisi var ama tel harika abi ya bi yanim satma borclan dio

yeeeaaahhhh! işte bu çip....

chip online çok dandik bir video oynatıcınız var. video ne geri ne ileri sarılıyor yanlışıkla kapadım ilk baştan izliyorum mecbur. değiştirirseniz memnuniyetimiz artar

Ne gerek var masrafa balkondan at eğer çalışıyorsa hemen al

milletin işin gücü yok :D

Isı değil sıcaklık...

Haftaya salı günü uzaya çıkacağım. hemen bu telefondan bir tane almalıyım!!!

gerçekten çok gerekli bir test !!

Gerçekten süper boşuna açık ara en iyi teknoloji portalı deilsiniz

Harikulade bir test olmuş. vasat ülkemizde de bu gibi sıradışı faaliyetlerin yapılabilmesi sevindirici. tekrar tebrikler ve teşekkürler sevgili Chip....

Müthiş bir test. Tebrikler CHIP :)

egemen sengul u takip ediyorum iyi isler yapiyor

kardes nokai telefonlari hic bir zaman iyi olmadi hattiphone bile nokia telefonlarindan iyidir nokia ceo suna duyrulur

3310 u parasutsuz atcaz olum...

Onu bunu bırakın da bu telefonlar çok havalı duruyor milletin elinde. Ulan samsung bi Nokia kadar iyi tasarım yapamadın. Arkadaşın lumiası var benim S3ü çıkaramıyorum yanında

Yalnız dikkat ettiyseniz yere paraşütle düşüyor testin amacı balon gibi patlayıp patlamamasıysa bu önceden belliydi ama yere düşüp kırılıp kırılmayacağı ise tebrikler kırılmamış.

helal olsun Chip, helal olsun Nokia!

on numara test very good. ama Iphone ile yapsaydınız daha iyi olurdu.

@Antiroid apple dayanamazdı yükseklere boşver.

@10 Nis 2013 15:56 o kadarda değil dayanır ama bükülürdü... :)

helal sana chıp nokia

Allah bozmasın ne yaptıysam ekranı minick bile çizilmedi 4 aydır. Ne kılıf var ne ekran jelatini. Kasası da çok dayanıklı duşmelere.

Balon patladıktan sonra hızla dünyaya düşerken bile titreşimin çoğunu emiyor kameradaki OIS teknolojisi. Nokia güzel iş çıkarmış, bide o kadar OIS reklamları yalan dediler. Bu telefonun kamerası gerçekten en iyisi.

Herşey güzelde sanki başlık biraz abartılmış.... BUNU ANCAK BİZ YAPABİLİRDİK!!! :)

@10 Nis 2013 07:50 gerçektende sadece CHİP yapabilir arkadaşım :D

Helal olsun CHİP helal olsun Nokia :)..

Parası olan düdüğü çalar

Değişikcene olmuş Lumia yı 1 kez daha sevdim.

Uzaya kamera yollama konusunda Türkiye'de ilk olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha önce yapan vardı.

@10 Nis 2013 12:11 bu telefon

@10 Nis 2013 12:11 egemen şengülü görmüştüm ama burda telefonu test ediyorlar

baya nokia'yı karalamışlar. 45 dakika bile video çekiminde şarjının dayanmadığı için portatif şarj aleti takıldığını üstüne basa basa söylemişler

Zaten sizden başka kimse kalmadı, Chip! Bütün dergiler iflas ettiler...

süper bir deney olmuş

Güzel olmuş ellerinize sağlık

nokia yı karalamışlar diyen arkadaşım. 45 dk değil. meteoroloji deki adam 90 dk da balonun patladığını söylüyor. inişine de yarım saat koy. paraşütle. cihazın bulunması vs. hadi toplam 2 saat de. hangi smart phone aralıksız 2 saat video kaydedebiliyor?

@10 Nis 2013 15:11 sarj için zaten harici bir aparat kullanılmış

@10 Nis 2013 15:11 kardeş videoyu düzgün izle orda yedek bataryalarla şarj desteği yapıyorlar ve hatta bunu söylüyorlar.

Helal Olsun920nin Yanında 808 De Gönderseymişssiniz Keşke

uzaydan değil sanki 1. kattan atmışsınız ne kadar yavaş düştü o

@10 Nis 2013 16:51 paraşüt var kardeş

@10 Nis 2013 16:51 paraşüt diye bir şey var heralde...

bidaha Nokia alırsam allah belamı versin tamir etsinler diye servise yolluyoruz sağını solunu bozup gönderiyorlar kendi kendine sürekli kapanan cihazdan hayır gelmez yazılım attık dediler yazılımı sim kart yuvasından atmışlar galiba sim yuvasını kırmış servis 5 oldu servise veriyorum değiştirmiyorlarda ve müşteri hizmetleride telefonu yüzüne kapatıyor inşallah iflas ederler boğazlarında kalsın bütün Nokia çalışanlarının verdiğim para

@10 Nis 2013 19:55 KVK'ya yollarsan tabi bu sonuç doğal... en iyi NOKIA servisi TELESERVICES, GENPA, STS'dir...

@10 Nis 2013 19:55 Mahkemeye git. hakkını ara

Bugün 15:11 bir zahmet tekrar izle adamlar portatif şarj kitinden saj olacağından bahsediyor

Lumia 920'ler hala kayıttaydı... bataryaları bitmemişti...

kamerasına ve sağlam kasasına hayran kaldım iyi bir çalışma olmuş elinize sağlık

Neden telefona teamviewer kurup kamerayı uzaktan görüntülemediniz bu sayede anlık olarak görüntüyü izleyip paylaşa bilirdiniz.

@11 Nis 2013 16:19 çünkü gps bile sinyal alamazken teamviewer'in bağlantısı sağlıklı olmazdı, ayrıca pil ömründen de yerdi. Onun yerine sabit ve yüksek kaliteli kayıt yapıp daha sonra bu kaydı izlemek daha mantıklı. Üstelik canlı yayın yapılsa bunu takip edecek insan sayısı çok da fazla olmazdı. ekipte değilim fakat bundan başka bir cevap verileceğini zannetmiyorum.

@11 Nis 2013 16:19 35 bin metre yukarıda 3G kesin çekiyordur :)

@11 Nis 2013 16:19 arkadaşım teamviewer internet bağlantısı gerektiren birr program 35000 metreede interneti nereden bulacaksın :D

@12 Nis 2013 17:42 çok farklı düşünmüşsünüz ancak yanlış düşünüyosunuz ...

çok iyi iyiki bu telefonu kullanıyorum

Hazırlanış aşamasında kullandığınız / çekim yaptığınız kameranın markasını öğrenebilirmiyim?

Teşekkürler CHİP dergisi çalışanları. Bu test çok güzel olmuş ve nokia'nın kalitesini gördükçe hayranlığım artıyor. Süpersin NOKİA

-70 derece ısıda bile sorunsuz video çekimi yapabiliyor. Hâlâ Nokia! ;)

memleketim Gerede:)

gerede orada degilki.gerede boluyu 50 km ankara yonunde gecince

verilen mesaj açık içine kuracak uygulama yok fırlatın gitsin

Bence saka gibi bisey bu, o yukseklikte telefon görüsmesi yapan uygulamalarla ugrasan kac kisi varki? kral ciplak diycem simdi 9 köyden kovulacam eniyisi ben susayim... :)

Nokia'nın malzeme kalitesine diyecek sözüm yok yalnız yazılım konusunda kendi geliştirdiği Linux tabanlı Meego'yu bırakıp sırf yönetim kurulunda bir kaç Bill Gates düşkünü herif var diye planlarını Windows Mobile için değiştirdi.Sonuçta mobilde ezici bir Linux üstünlüğü var.Meego ile Android ve Ios'a kafa tutması belki 2 senesini alırdı.Yıllardır Windows üzerinde çalışmasına karşın bu başarıyı yakalaması için bir 5 seneye daha ihtiyacı var.Hayatta herkes hata yapar.Nokia da öyle.

Iyi denize düşmemiş :)

İyi Şükrü Saraçoğluna düşmemiş :)

panpalar telefona ne oldu :(

YIl olmuş 2013 HAla NokİA KUllananlar var.Maemo olsa tamam. :)

@19 Nis 2013 16:13 Sen önce Türçe öğren.

@19 Nis 2013 16:13 nokia derken 3310 kastedilmiyor. yıl olmuş 2013 senin kafadan insanlar var hala

@30 Nis 2013 15:01 k harfini unutmuşsun arkadaşım...

O sınır 100 km olarak kabul ediliyor. Bu mantıkla cebimdeki telefon da uzayda :)

galaxy s3 gönder o soğukta tuz olsun gelsin :D

Geçit vermez ormanlar? olm düz arazi lan orası iki ot gördük diye "Geçit vermez ormanlar" yazmışsınız. İstanbul bebeleri :D

Nokia Mars'a çıksa nolur :)

hic sasirmadım zamanın önceki modelleriyle sokakta top oynuyoduk bu adamlar harbıden saglam yapıyolar bu teli

bir daha yapilmali! bu inanilamz guzel birsey olmus

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play