CyanogenMod, büyük işler yapmaya hazır!

Artık komple bir işletim sistemine dönüşen CyanogenMod hakkında çok özel bir dosya... İçeride...

CyanogenMod, büyük işler yapmaya hazır!

8 milyonu aşkın kullanıcısı olan CyanogenMod, en popüler üçüncü parti Android ROM'larından bir tanesi. "Modifiye" topluluğu içinde gelişen CyanogenMod, aslında şu an telefonunuzda kullandığınız platforma alternatif bir işletim sistemi.

Samsung'un TouchWiz'inden bıktıysanız, HTC Sense'ten sıkıldıysanız, Android'in temiz arayüzü de sizi artık sarmıyorsa karşınızda CM adında güçlü bir alternatif var.

Ancak CyanogenMod'un geliştiricilerinin kafasını hatrı sayılır bir süre kurcalayan bir sorun vardı. CM'nin baş geliştiricilerinden Koushik Dutta (Koush olarak da tanınıyor), "Bence CyanogenMod'u yüklemeyi deneyenlerin her birine, onu yüklemeyi tamamlamayan 5 veya 6 kullanıcı denk geliyor. Forum üyelerimizden bir tanesi onu yüklemeyi deneyip vazgeçmişti" diyor ve gülüyor. CyanogenMod takımı, yazılımını kullanabilir hale getirmeye önem veriyor. Hatta bu konu, takımı topluluk tablanlı, açık kaynak kodlu bir Android alternatifi sunmaktan, tam donanımlı bir girişim olan Cyanogen Inc.'e dönüşmeye itmiş bulunuyor.

Arkasında 7 milyon dolarlık fon olan çekirdek CM takımı, Dutta ve CyanogenMod'un kurucusu Steve Kondik dahil olmak üzere sadece işin meraklılarına özel ROM'u, herkesin kullanımına açmak istiyorlar. Bunu yaparken önlerindeki en önemli zorluk ise ROM'un yüklenme işlemini kolay hale getirmek.

Deveye hendek atlatmak

CyanogenMod takımı

Deveye hendek atlatmak

"Herkesin bize söylediği şu; 'Bu harika bir şey ve bunu arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. Ama önce onu nasıl yüklemeleri gerektiğini anlatmam gerekiyor ve dolayısıyla vazgeçiyorlar'" diyor Kondik.

"İşte bu yüzden bu yükleyiciyi geliştirdik. Tek tıklamayla yükleyebileceğinizi söylüyoruz, ancak aslında 3 tık var. Ama üzerinde uzun süren, oldukça kapsamlı kullanım kolaylığı testleri yaptık ve amacımız, CM'yi mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmaktı."

Kondik, yükleyiciyi indirmeye sunduklarından bu yana büyüme hızlarının bir anda tepeye fırladığını söylüyor. Gerçekten de Cyanogenmod işinin duyurulmasının ardından şirketin yeni sunucuları, sadece bir ayda 38 milyon indirmeyi karşılayabilmekte zorlanmıştı. Bu arada CM takımı, yükleyicinin CM'yi ünlü yapmakta ve Android meraklısı kitlenin dışına çıkarmakta kritik bir ilk adım olduğunu, ancak bunun sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor.

"Onu yüklemeyi gerçekten kolay bir hale getirmeli, ardından kullanıcıların onu yüklemesi için ikna edici sebepler inşa etmeliydik" diyor Koush ve devam ediyor; "kullanıcıların şu an CM'yi yüklemelerinin nedeni, mevcut olanın... çok da iyi olmaması. Ve ben kullanıcıların bize gelmesinin nedeninin, rakiplerin yetersizliği olmasını istemiyorum. Kullanıcılar bize harika olduğumuz için gelmeli."

Kullanıcıların ilgisini CM'ye çekmek isteyen takım, bunun için birkaç farklı yaklaşımdan faydalanıyor. Bunlardan biri, işletim sistemine daha fazla işe yarar hizmet eklemek (ağ tabanlı hizmetler dahil).

"Gerçekten önemli bir güvenlik araştırmacısı olan Moxie Marlinspike'yle anlaşıp, bizim için güvenli bir mesajlaşma/iMessage ürünü oluşturmasını istiyoruz."

Diğer değişiklikler, yeni bir şirket

Oppo N1

Diğer değişiklikler, yeni bir şirket

Oppo'yla N1 üzerine yapılan anlaşma sayesinde CM, amiral gemisi telefonda varsayılan işletim sistemi olarak gelecek.

"Oppo, geçmişte de bizi desteklemişti ve onlara şirketi kurarken ne yaptığımızı anlattım. N1 global olarak piyasaya sürüldüğünde CM'nin resmi olarak desteklenen bir sürümü olacak. Bunun yanında bir de CM'yi varsayılan olarak çalıştıran kısıtlı sayıda sunulan bir model olacak." diyor Kondik.

"Bu, yapacağımız büyük işlerin sadece başlangıcı. Bazı deneyler yapmak için fırsatımız var. Seneye daha da büyük bir iş yapacağız. Önemli olan bunu doğru şekilde yapmak."

"Bir telefonun üzerine bir marka yazıp satamazsınız. Başkalarında olmayan bir şey sunmanız gerekiyor, özellikle de ondan para kazanmak istiyorsanız. Gerçekten harika bir platform olmalı, müthiş hizmetler sunmalı. İnsanlara çok iyi bir şey sunmuyorsanız, onların 800 dolarını almanız zor."

Bunu yapmanın yollarından bir tanesi, yeni bir üreticinin yeni bir telefon ortaya çıkarmasıydı. CES 2014'te tam da bu oldu ve Cyanogen'in Çinli mobil girişimci OnePlus ile beraber çalıştığı anlaşıldı. OnePlus'ın kurucusu Pete Lau, Oppo'nun eski yardımcı başkanıydı.

Çekim gücü ve rekabeti koruma

Çekim gücü

CM takımının bir başka şansı, CM'nin Android köklerini kullanarak farklı bir kitleye yönelik, çekici bir şey oluşturabilmekti.

"CM, teknik kullanıcılar için tam anlamıyla kusursuzdu. Onu aptallaştırmak istemiyoruz, ancak bazı şeylere daha güzel yüzler giydirmek istiyoruz. Önümüzdeki sene biraz daha büyük, daha geniş bir piyasaya yönelik bir yenilik tanıtmayı planlıyoruz" diyor Kondik.

Rekabeti koruma

Şirket, açık kaynak kodlu projenin yanında bazı özel, "tescilli" işler de yapacağını söylüyor. Bu durum haliyle açık kaynak kodlu projenin geleceği hakkında endişeler doğuruyor. Kondik, bu endişeleri anladığını, ancak korkuların asılsız olduğunu söylüyor.

"Android'e baktığınızda, çok spesifik bir hedefle inşa edildiğini görüyorsunuz - özel yazılım rotasında çok ileri giden bir endüstriyi tamamen dağıtmak. Ve bunu tam anlamıyla başardılar. Şimdi bu tekrar gerçekleşiyor ve buna cevap vermeyi umuyoruz."

"Ancak dengeyi kurmanız gerekiyor. Yayınlamadığımız şeyler, bizim rekabet etmemizi sağlayacak şeyler. Yükleyicimizin kaynak kodunu yayınlamayacağız. Bu delilik olurdu."

"Ancak varolan kodları kapalı hale getirme planımız yok" diyor Kondik. "Açık kaynak kodlu projenin üstünden ilerliyoruz. Şirket içinde CM'nin kapalı bir sürümünü tutmuyoruz bile."

İki farklı sürüm gelecek

"İleride iki farklı yayın dalı göreceksiniz. Bunlardan biri, bugün yayınlamakta olduğumuz sürüm. Diğer sürüm ise harika olacağını düşündüğümüz ekstralarla gelecek olan sürüm."

Topluluktan bazı üyeler, para kazanma baskısının CM'yi geniş anlamda nasıl etkileyeceğini merak ediyorlar. Kondik'in cevabı hazır: "Şu an kullanıcıları bir araya toplama fikrinin peşindeyiz, para sonra gelecek."

"Bu işin uzun dönemli olmasını istiyoruz. Büyük bir şirket olacağımızı düşünüyoruz. Çabucak para kazanıp geri çekilmek gibi bir çabamız yok. Önemli bir şey inşa etmeye çalışıyoruz. Bunu yapmamız için çok sayıda insanın harcadığı çok miktarda emek, çok miktarda duygu var."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Yükleme işleminin ortalarında bende bir ara vazgeçicektim hatta iptal komutunu verdikten sonra hadi bu kadar uğraştık bitsin bari dememle tamamladım.. Memnunum. Ama kurulum *iç çeker* vasat...

kurulum ilk başlarsa sıkıntılı ve tehlikeli gibi gelse de sonradan basit olduğunu kavrıyorsunuz ... s2 i9100 cihazımda CM 10.1 (4.2.2) Yüklü şu an ve memnunum ....

cm 11 kullanıyorum ace 2de yoksa stock 4.1.2yle kullanılacak gibi değildi telefon kurmasıda bana basit geliyor bir zorluğu yok ama cm nin sıkıntısı hafıza değiştirme dosyalarının olmayışı bir eksi

Verdikleri yükleyici programıyla bende CM ye geçmiştim, lakin her ne kadar 3 tık densede yükleme sırasında bir çok hatalarla karşılaştım en önemlileri mainloopdu, Velhasıl kelam verdikleri FAQ(sık sorular) kısmında karşılaştığım her hatanın çözüm yolunu vermeleri sayesinde telefona başarılı bir kurulum yapabildim. Şu an çok memnunum. Telefon S3 ve android 4.4.2 mimarisi CM sayesinde telefona geldi(samsungun vermesini beklesem 2014 yılını da bitirirdim herhalde) ve telefonun performansı anlatamayacağım kadar iyileşti samsungun touchwizinden sonra.

HTC HD2 telefonuma başka geliştiriclerin cyanogenmod tabanlı rom'larını çok yükledim. sade ve güzel. tavsiye ederim.

Galaxy S Plus ta kasma ve takılma olmadan KK.4.4.2 Kullanıyorum CM sayesinde. Birde resmi olarak destekleseler tadından yenmezdi.

Ben xperia ray a kurdum.Bütün romları denedim.En son pacman 4.3 4.4 kit katı kurdum hiç biri benim telefona göre değil.Hiç göremedigim özellikler var pacman de fakat telefonun yükü artıyor.512mb ramden geriye 20mb kalıyor buda takılmalara sebeb oluyor.Fakat şuanda kullandıgım rom çok iyi.Keynogen 4.1.2 kullanıyorum.Birde üstüne yama olarak Xperia Z Jelly Bean v3 kurdum.Harika oldu.şuan 170mb ram boşta.Çok hızlı çok stabil.keynogen mod 10 en iyisi.Gerisi benim telefona göre değil.

Birde sanki cynogen mod işi paraya döktü gibi yakında bu bu özellikleri istiyorsan para ver derlerse şaşırmayın.İnsanların bedava hizmet verdigi bir firma bazılarının ticaret merkezi olmuş.Bugun bagımsız yapımlar bile milyonlarca dolar bagış alıyorlar yaptıkları iş bir şeye benzemiyor ve parayla satıp yine para kazanıyorlar.Ben bundan bişey anlamadım.Ben bu konuda valve den daha iyi bir firma tanımam.Adamlar hem para kazanıyor hem bedava oyun dagıtıyor.Bir sürü bedava free degil deneme de degil 300tl verirsen 30hp alısın da degil.Gerçek oyun dagıtıyor.Helal olsun valve ye Left 4 Dead 2 on numara oyun muş.Ve seni zorlamıyor bunu bunu al diye.direk gir oyna.Sorgu sual yok.

xperia ray için çıkan tüm romlar burda..Rom yüklemek basit telefonun boot kilidini kırmak sıkıntılı bir kez kırdınmı sürekli telefondan rom yükleniyor pc ile sadece boot atmak için baglantıda kalıyoruz.Aslında çok basit ama okadarda zor. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1628264

@DETROID_35 sen banlanmadın mı :)

s3 te kullanıyorum tek bir kelmieyle açıklanabilir ''mucizevi'' :) türkçe dil destekleri yolladıkları güncellemeler ve takılmayan yavaşlamayan bir telefon insan samsung ve apple birleşimi bir telefon kullandıgı hissini alıyor ve tüm imkanlar benım elimin altında kısıtlama yok !

Note 2'm var ve normalde ram kullanimi 1.0GB'den asagiya inmiyor kolay kolay Bazen CM ya da ParanoidAndroid yukluyorum ve ram kullanimi 600mb'nin uzerine cikmiyor. 25000+ antutu puani aliyor telefon. Ama note2nin birde kalemi var ve kalemin hicbi ozelliginin kalmamasi beni touchwizden cikmamaya zorluyor. Hele bir de note3 uygulamalari, air command vs. olunca insanın CMye filan gecesi gelmiyor. Ama boyle seyler önemli degilse kesinlikle yaziliminizi bosverip CM kurun derim. Telefonunuz hic bu kadar rahat olamaz merak etmeyin.

Sarjı biraz fazla gidiyor ama çok harika bir rom s3 telefonumda kullanıyorum adamlar işini iyi yapıyor

s3 te bir ara kullandığım bu modda bazı kusurları vardı: kamera uygulaması stok sürüm kadar iyi foto cekmiyordu. Pili çok hızlı bitiyordu. Bir de avuc iciyle ses susturma ekran görüntüsü alma gibi islevlerden yoksundu. Ama onun haricinde iyiydi yine de.

cyanogenmod 10.2 stable yi s4 mini me kurum.cok iyi.pil fazla yiyor camera calismiyo diyenler stable surum kursunlar.nightly surumlerden uzak durun.kurarken temiz kurulum sart.onceki sistemi ve dalvik ve diger cache leri temizleyin kurmadan once.sorunsuz kullaniyorum.

Yükleme işlemini basit hale getirdiklerine en çok ben sevindim. Samsung'un touchwiz ara yüzünden ve telefonun ikide birde takılmasından bıkmıştım. CM'yi Galaxy S2'me yükledim rahatladım. Basit ve temiz.

iki fARKLI SÜRÜM CIKACAK DEDİKLERİNE GÖRE MESAJ VERİLMİŞ ,ŞUANKI VARLOLAN HALIYLE CM ÜCRETSİZ DEVAM EDECEK,EXTRA ÖZELLIKLILER ÜCRETLİ OLACAK,HİÇ SORUN DEGIL SONUCTA BU HALIDE YETIYOR EXTRA PROGRAMLARI KIRAR YUKLERIZ ALTERNATIF COK ProgRAM OLARAK :D

@27 Oca 2014 00:01 sen mi kıracaksın? yoksa başkası kıracak sen onun yaptığı crackı mı kullanacakasın!

Bende dün akşam yükledim S2 ye. İlk denemede hata verdi. Orjinal rom yükleyip tekrar deneyince oldu. CMİnstaller gayet sade ve kullanışlı olmuş. Yapanların ellerine sağlık. Şarz sorunumda olmadı. Şu anda 4.3.1 tabanlı cm10.2 var telde. Gayette stabil.

5-6 kere denedim telefon yemedi :(

Ben s4'e kuracagim ama telefonun temsassiz kontrol gibi ozellikleri gittigi icin kararsizim. :(

Ben zaten HTC sense için htc ONE aldım şimdi bide sense ten mi bıkıcam

cm, art üzerinde uygulamalarla uyumluluk sorununu çözebilirse benim için bir daha asla tahtından inmez.. :)

Yine çok basit ama daha iyi tasarlanmış bir arayüze ihtiyaç var.

Steve Kondik beni tanısa severdi. Android kullanan bir arkadaşımı gördüğümde yakalayıp telefonuna cyanogenmod yüklüyorum. Cyanogenmod'u çok beğeniyorum. Bazı hatalar barındırsa da android telefonumuzu hızlandıran çok güzel bir rom bence.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir