Cybertruck / Porsche 911 videosu için bir Youtube kanalından itiraz var

Elon Musk'ın Tesla Cybertruck'ı pazarlarken verdiği sözler ve açıkladığı performans verileri doğru değil miydi? Kullanıcılar, şimdi bu sorunun cevabını arıyor.

Cybertruck / Porsche 911 videosu için bir itiraz var

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Cybertruck etkinliği sırasında Elon Musk, yaklaşık 3 tonluk aracı çeyrek millik bir drag pistinde Porsche 911 ile karşı karşıya getiren oldukça etkileyici bir gösteri sergilemişti. Cybertruck, bir Porche 911’i çekmesiyle dikkat çekmişti.

Tesla, 99.990 dolarlık üç motorlu aracın sadece 2,6 saniyede sıfırdan 100 kilometre hıza çıktığını ve 400 metrelik yarışı 11 saniyeden daha kısa sürede tamamladığını iddia etti. Ancak YouTube kanalı Engineering Explained, geçtiğimiz hafta yayınlanan bir videoda Musk’ın, Cybertruck’ı yetenekleri hakkında abartılı bir şekilde pazarlamaya çalıştığını söylüyor.

Kanal sahibi Jason Fenske, Cybertruck’ın aslında gösterimdeki 400 metrelik pistin tamamını tamamlamadığını, bunun yerine Tesla'nın yarışı 200 metrede bitirdiğini söylüyor. Fenske, Tesla, Porsche ve Cybertruck’ın bitiş çizgisini yan yana geçerken çekilen görüntüsünü gösterdiğinde her iki aracın da yalnızca “zamanlama tahtalarının yarısında” olduğuna dikkat çekiyor.

Bu, zamanlama tahtaları genellikle 400 metre şeridinin sonuna yerleştirildiğinden, yalnızca 200 metreyi tamamladıklarını gösteriyor. Fenske bunu destekleyen bazı ek kanıtlar da sunuyor ve hatta videodaki işaretleri kullanarak Google Haritalar’da parkurun uzunluğunu ölçtü.

Artık aracın alıcılara teslim edilmesiyle beraber, Cybertruck sahiplerinin şu ana kadar bulduğu tek potansiyel tutarsızlık bu değil. Out of Spec Motoring’den başka bir YouTuber, Kyle Conner, Cybertruck’ın menzilini test etmek için bir canlı yayın düzenledi. Beş saatlik yayının sonunda Conner, Foundation Serisi çift motorlu modelin tam şarjdan sonra yalnızca yaklaşık 254 mil (410 kilometre) menzile ulaştığını buldu ve bu, Tesla’nın vaat ettiği 320 mil (515 kilometre) menzilden oldukça düşük. Yine de, soğuk hava, elektrikli aracın menzilini önemli ölçüde azaltabildiğinden ve Conner soğuk bir havada otoyola çıktığından dolayı, soğuğun beklenenden düşük menzille bir ilgisi olabilir.

Cybertruck Owners Club forumundaki bir kullanıcı ise, ağır yük çekmenin aracın menzilini ciddi şekilde kısıtladığını tespit etti ve bu da beklenen bir şeydi. Yapılan testlerde, dört tekerlekten çekişli Cybertruck’larını toplamda yaklaşık 2.700 kilogram ağırlığındaki bir römork üzerinde Tesla Model Y’yi çekmek için kullandılar. Sürücü, Cybertruck’un bataryası bitmeden önce yüzde 84’lük şarjla yaklaşık 181 mil (290 kilometre) yol kat edebildi.

Tesla, sonunda ek 130 mil (210 kilometre) menzil sunması beklenen bir menzil genişleticiyi piyasaya süreceğini söyledi, ancak bu bulgular Tesla’nın mevcut Cybertruck tasvirleriyle tam olarak örtüşmüyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen teslimat etkinliği, aracın, SpaceX roket motoru gibi ağır nesnelerin çekilmesi de dahil olmak üzere pek çok şeyi kolaylıkla yapabileceğini iddia ediyordu.