Daha Hızlı RAM'mi Almalısınız, Daha Çok mu?

PC'nizin yavaşlığını RAM satın alarak gidermek istiyorsanız, bilmeniz gerekenler neler?

  • Zeynel A. Öztürk
Daha Hızlı RAM'mi Almalısınız, Daha Çok mu?

Yeni bir bilgisayar satın almak yerine mevcut bilgisayarınızı yükselterek hem paradan tasarruf edebilir, hem de çevreyi koruyabilirsiniz. Ancak çoğu zaman olduğu gibi paradan tasarruf etmek için biraz bilgiye ihtiyacınız olabilir.

PC'nizin yavaşlığının nedenlerini araştırdınız ve RAM'le ilgisi olduğuna karar verdiniz. Bu durumda ne yapmalısınız? RAM miktarını mı artırmalı yoksa daha hızlı bir RAM mi bulmalısınız?

Neden RAM'e İhtiyacınız Var?

RAM, bilgisayarınız tarafından sıkça eriştiğiniz dosyaları ve verileri saklamakta kullanılır. RAM'deki verilere erişim saniyeler sürmez, neredeyse anında gerçekleşir. Cihazınız programları açmakta zorlanıyorsa, muhtemelen daha çok RAM'e ihtiyacınız vardır. Bunun nedeni, RAM yeterli olmadığında PC'nizin sabit diski RAM gibi kullanmaya başlamasıdır. Sabit diskler geniş olsalar da, RAM'den çok daha yavaştır.

RAM miktarınızın azlığı, PC'nizin eski olmasından kaynaklanabileceği gibi, ucuz bir laptop'unuz varsa, RAM'in çok fazla olması sürpriz olmayacaktır. Bu cihazlar başta hızlı gibi görünseler de yazılımlar geliştikçe yetersiz hale gelirler.

Kapasite ve Hız Arasındaki Fark

Yeteri kadar RAM'iniz varsa, daha fazlasını eklemek size beklediğiniz hız artışını sağlamayacaktır. Bu durumda aynı miktarda bile olsa daha hızlı RAM almanız, size hız kazandırabilir.

RAM'in hızını belirleyen birkaç faktör bulunuyor. Frekans, maksimum bant genişliğini etkiliyor. Gecikme süresi ise belleğin isteklere ne kadar hızlı yanıt verebildiğini. Frekans, megahertz (MHz) ile gösterilir ve daha büyük sayılar daha iyidir. Gecikme ise bir dizi sayıyla gösterilir (5-5-5-12 gibi). Bu sayılar ne kadar küçükse gecikme süresi o kadar düşük demektir.

Ne Kadar RAM'e veya Ne Kadar Hızlı RAM'e İhtiyacınız Var?

Profesyonel video veya ses düzenleme işiyle uğraşıyorsanız, bolca RAM'e ihtiyacınız var. 8-16GB RAM, birkaç profesyonel programı aynı anda çalıştırmaya yetecektir.

Oyun oynayacaksanız, 16GB'ın faydasını görebilirsiniz ancak 8GB RAM de çoğu oyunun altından kalkacaktır. 32GB RAM'in şu an gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Bunun yerine daha hızlı RAM'leri tercih edebilirsiniz.

Anakartınız RAM'leriniz kadar hızlı değilse, RAM'in hızlı olması işe yaramayacaktır. En fazla 1333 MHz destekleyen bir anakart 2000 MHz RAM'i 1333 MHz'e kısıtlayacaktır.

Daha fazla RAM'e ihtiyaç duyulan durumlar olabilir, ancak bunlar çoğunlukla sunucular için geçerli.

Nasıl RAM Satın Almalı veya Yükseltmelisiniz?

RAM'iniz anakarta lehimlenmişse, yükseltmeyi unutun. Makinenizdeki RAM slotu sayısı, ne kadar RAM ekleyebileceğinizi gösteriyor. DDR2 bellekler en fazla 4GB'ı desteklerken DDR3 bellekler 8GB'a kadar çıkabiliyor. 16GB RAM istiyorsanız ve makineniz 16GB DDR4 desteklemiyorsa, iki DDR3 RAM'e ihtiyacınız var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Yeterli miktarda RAM, yetersiz ama daha hızlı RAM'e yeğdir. Kısaca bellek miktarınız yetersiz ise, ilk düşünmeniz gereken şey bellek miktarını artırmaktır. Bir örnek vermek gerekirse: Sisteminizin 2GB RAM'i olduğunu varsayalım. Chrome ile birkaç siteyi açtığınız zaman sisteminiz sanal bellek kullanmaya başlar. Sanal bellek de ne yazık ki en yavaş bellek türüdür. Bu yüzden oyun oynamayan bir kişinin 4GB Fiziksel RAM'e sahip olması performans açısından çok önemlidir. RAM frekansı sonra gelir...

İkisi de lazım artık, çünkü çok çekirdekli işlemcilere rağmen yazılımların çoğunda bu destek doğru düzgün verilmiyor. SSD'lerin de birim hacim başına maliyeti düşmediği ve üstelik de SATA gibi eski ve yavaş bir teknoloji ile verildiğinden birim başına maliyet daha da yükseldiğinden (bu yorumu, inatla SATA ile üretilen ve pci-e SSD'lerin fiyatların daha da yüksek olması nedeniyle yapıyorum) bellek ihtiyacı en az 2 katı olmaktadır. Ben, tavsiyemi soranlara en az 16 GB olarak veriyorum.

ben hiç bilgisayarın darboğaza düşüren donanımın ram olduğuna şahit olmadım. genelde harddisk, işlemci ve ekran kartı üçlüsü sistemin hızını belirliyor. adam gitmiş 700-800 liraya overclocklu ram alıyor ya yapmayın etmeyin ne gerek var bunlara sanırsın hadron çarpıştırıcısına veri işliyor... onu alacağına bir üst işlemciyi al bir üst ekran kartını al daha da kesmezse 2 tane ssd al raid 0 yap o da kesmezse sli crossfire falan yap ama ram hızı etkileyen son bileşen.

@19 Nisan 2017 22:11 webrweuybfasybfabfas Aynen aynen. Ama adamın öbür bileşenleri son seviyedeyse 700 liraya overclocklu ram almasının bir sakıncası yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play