Empire State Binası'nın dört katı büyüklüğünde asteroit Dünya'ya yaklaşıyor!

ABD'deki Empire State Binası'nın dört, Dubai'deki Burj Kharifa'nın iki katı büyüklüğündeki asteroit - 7335 (1989 JA) - Dünya'ya hızla yaklaşıyor. Peki ama bu durum bizim için ne anlama geliyor; korkulacak bir şey var mı?

Devasa boyutta: Dünyaya yaklaşıyor

NASA'nın Yakın Dünya Nesne Araştırmaları Merkezi (CNEOS) tarafından bildirilene göre, ABD'deki Empire State Binası'nın dört katı büyüklüğünde devasa bir asteroit 27 Mayıs'ta Dünya'nın yakınından geçecek. Ayrıca bu asteroit, Dubai'de bulunan Burj Khalifa'nın da iki katı büyüklüğünde.

Neyse ki şimdilik endişe etmemizi gerektirecek bir durum yok gibi gözüküyor. 7335 (1989 JA) adlı asteroit, gezegenimizin Dünya ile ay arasındaki ortalama mesafenin yaklaşık 10 katı kadar, yani yaklaşık 4 milyon kilometre uzaklığından geçecek. Yine de, uzay kayasının muazzam boyutu (yaklaşık 1,8 km çapında) ve Dünya'ya nispeten yakınlığı göz önüne alındığında, NASA, asteroidi "potansiyel olarak tehlikeli" olarak sınıflandırdı. Yani, eğer yörüngesi değişirse ve kaya Dünya'ya çarparsa gezegenimize çok büyük zarar verebilir.

NASA'nın söylediğine göre 7335 (1989 JA), bu yıl Dünya'ya yakınlaşacak en büyük asteroit olacak. Bilim insanları, asteroidin yaklaşık 76.000 km/s hızla veya bir mermi hızından 20 kat daha hızlı hareket ettiğini tahmin ediyor. Asteroit, 23 Haziran 2055'e kadar Dünya ile ay arasındaki mesafenin yaklaşık 70 katı mesafeye yaklaşan bir başka ziyaret yapmayacak.

Bu asteroit, NASA'nın her yıl takip ettiği 29.000'den fazla Dünya'ya yakın nesneden (NEO) biri. NASA'nın tanımına göre NEO'lar, Dünya yörüngesinin yaklaşık 48 milyon km yakınından geçen herhangi bir uzay cismini ifade ediyor. Ayrıca bu cisimlerin çoğu son derece küçük. Ajans, 7335'in (1989 JA), NASA'nın takip ettiği NEO'ların yaklaşık %99'undan daha büyük olduğunu söylüyor.

Ayrıca 7335 (1989 JA), daha önce WordsSideKick.com'ın bildirdiği gibi, periyodik olarak Dünya'nın yörüngesini geçerken Güneş’in yörüngesinde dönen asteroitleri ifade eden Apollo sınıfı olarak adlandırılan bir asteroit sınıfına da uyuyor. Gökbilimciler bu tür yaklaşık 15.000 asteroidin varlığını biliyorlar.

NASA, bunun gibi NEO'ları yakından izliyor ve kısa bir süre önce, potansiyel olarak tehlikeli asteroitlerin bir gün Dünya ile çarpışma rotasından saptırılıp saptırılamayacağını test etmek için bir görev başlattı. Kasım 2021'de NASA, 2022 sonbaharında 160 metre genişliğindeki Dimorphos asteroidine çarpacak olan Double Asteroid Redirection Test (DART) adlı bir uzay aracını fırlattı.

Bu çarpışma asteroidi yok etmeyecek, ancak kayanın yörünge yolunu biraz değiştirebilir.