DirectX 11.2 ile daha hızlı grafikler!

DirectX'in son sürümü, sıkı oyunculara işte bu yenilikleri sunmak için geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
DirectX 11.2'de neler yeni?

Windows 8.1 ve Xbox One ile beraber gelen DirectX 11.2, uzun mesafeli grafiklere ve performansa odaklanıyor. Sadece yeni oyunları değil, varolan oyunları da kapsayan yeniliklerin çoğundan faydalanabilmek için yeni bir grafik kartına ihtiyacınız var.

Microsoft, daha fazla hız için DirectX 11.2'de birçok ince ayar yapmış bulunuyor. Örneğin shader linking adı verilen bir işlev, shader'ların sadece run-time sırasında ön-derlenmesini ve bağlanmasını sağlıyor.

DirectX 11.2'deki bir başka yenilik ise oyunlara bir tür sanal bellek sağlayan "tiled resources". Bu sayede sistem belleğinden daha fazla belleğe ihtiyaç duyan oyunlar geliştirmek mümkün hale geliyor. Yüksek çözünürlüklü dokular, sadece gerektiğinde yükleniyor. "Trim API" adındaki bu yeni işlev, grafik kartının belleğindeki gereksiz bölümleri boşaltmaya izin veriyor.

Oyuncular için grafik kalitesi, hız kadar önemli. DirectX'in yeni sürümü çoklu overlay'leri üst üste getirmekte yardımcı olabiliyor. Bu sayede farlı çözünürlükteki bir 2D menü, 3 boyutlu görüntünün üzerine yerleştirilebiliyor.

DirectX 11.2'yi deneyebilmek için ona uyumlu grafik kartı sürücülerini yüklemiş olmanız gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

TressFx teknolojisini içerecek mi bir de hangi kartlardan sonrası için geçerli?

@07 Tem 2013 16:58 Belki AMD Radeon HD 8000 veya Nvidia Geforce 800 serisinde bu Directx 11.2 teknolojisi desteklenir...

@07 Tem 2013 16:58 TressFx in bununla bir alakası yok diye biliyorum.

7950 destekler mi daha yeni aldım

Bazı yerlerden okuduğuma göre Dx-11 li kart kullanıcılarıda Dx-11.2 yi kullanabileceklerini söylüyordu.Bir kaç yerde gördüm bu durumdan yalnızca belirli mimari ile üretilen ekran kartları faydalanacakmış. Benim kafam bu haberlerle baya karıştı , her dx-11 li ekran kartını destekleyecek mi yoksa piyasada ki bir kısım ekran kartı mı destekleyecek ?

nvidia gt 630 win 8.1 pro var bende... destekler mi ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play