Girmediği yer kalmayan ikonik oyun Doom, şimdi de John Deere traktörlerde çalıştırıldı

Hemen her yerde çalıştırılan ikonik oyun Doom, bu sefer gerçekten de çok acayip bir yere girdi: John Deere traktörler...

Doom, şimdi de traktöre girdi

İnternetin yıllar içerisinde gösterdiği üzere Doom, bir karton kutudan temizlik robotlarına ve hatta tek bir klavye tuşuna kadar her şeyde çalışabiliyor ve artık bu listeye bir John Deere traktörünü de ekleyebiliriz. Güvenlik araştırmacısı Sick Codes, oyunu bir John Deere traktör ekranında çalıştırmak için Doom moderatörü Skelegant ile işbirliği yaptı ve Las Vegas'taki Def Con hacker konferansında oyunu sergiledi.

Sick Codes tarafından yayınlanan videoda, oyunun John Deere kullanıcı arayüzünün üzerinde bir tür şeffaf kaplama olarak nasıl oynandığı görülebiliyor. Sick Codes, tüm sürecin aylar sürdüğünü ve John Deere 4240 traktörü tarafından kullanılan Linux sisteminin kırılmasını içerdiğini söylüyor. Doğal olarak Doom'un bu versiyonu, oyuncunun bir traktörle düşmanları biçtiği bir mısır tarlasında yer alacak şekilde değiştirildi.

Ancak Sick Codes, traktörleri yalnızca Doom'u çalıştırmalarını sağlamak için kırmadı. Wired'ın bir haberine göre, traktörün sistemine kök erişimi sağlayan yeni bir kırma yöntemi tasarladı ve bunu da gösterdi. Bu açık, çiftçilerin traktörü kendilerinin tamir etmelerini önleyen yazılım bloklarını atlamasına yardımcı olabilir. John Deere'ın bu tamirleri engelliyor olması, geçmişte eleştiri konusu olmuştu.

Wired tarafından belirtildiği gibi, Sick Codes, bayilerin sorunları belirlemek ve teşhis etmek için kullanabilecekleri “1.5 GB boyutunda günlük kayıt” elde etmeyi başardı. Ancak, kontrolleri doğrudan traktörün devre kartına lehimleyerek kök erişimi elde etmenin bir yolunu da buldu. Ne yazık ki, doğru ekipman olmadan kök erişimi elde etmek o kadar basit değil, ancak Sick Codes Wired'a "kırma yöntemini gerçekleştirmek için güvenlik açıklarına dayalı bir araç geliştirmenin mümkün olacağını" söyledi.

John Deere'in traktörleri üzerindeki teknolojik tutuşu, sadece onarımları engellemenin çok daha ötesinde yeteneklere sahip. Bu yılın başlarında, John Deere, Rusların Ukrayna'daki bir çiftlikten çalmasının ardından ekipmanını uzaktan kilitledi ve aynı şeyi ülkenin finansman politikalarına uymak için Çin'deki şantiyelerde de yaptı. Politikacılardan gelen artan baskıya yanıt olarak John Deere, Mart ayında yazılımını bağımsız tamirhanelere sunmak için bir girişim duyurdu.