Dosya paylaşımında farklı yöntemler

Küçük boyutlu ücretsiz yazılımlar sayesinde Windows yüklü her bilgisayarı küçük bir web sunucusuna dönüştürebilirsiniz. CHIP, dostlarınızla dosya alışverişinde bulunmak ya da kendi web sitenizi çevrim dışı test etmek için kullanabileceğiniz yöntemleri açıklıyor.

Dosya paylaşımında farklı yöntemler (Sayfa 2)

FTP programında grup ve kullanıcıları tanımlamak

Kullanıcıları denetlemenin en kolay yolu, onları haklarını ayrıca belirleyeceğiniz gruplara ayırmak. Öncelikle grupları tanımlamalı, daha sonra kullanıcı profilleri oluşturmalı ve onları uygun kategorilere dağıtmalısınız.

Gruplara gerekli gördüğünüz erişim haklarını File Access Rights ile dağıtın. İkili Windows Gezgini penceresinden dilediğiniz dosya ve klasörleri alt pencereye sürükleyerek sanal bir dosya sistemi oluşturun. Alt kısımdaki klasörlerden birinin adını değiştirdiğinizde sabit diskiniz üzerindeki dosya adı bundan etkilenmeyecektir.

Klasör ve dosya erişimi için hak tanımlama

FTP dosya sistemi tamamlandığında, hak belirleme konusunda yoğunlaşmalısınız. En kolayı ekranın alt kısmından öncelikle yalnızca en üstteki düzlem için tanımlama yapmak. Otomatik olarak etkinleşen Inherit kutusu sayesinde tüm alt klasörlerin üstlerindeki ile aynı özellikleri kazanır. Ancak her bir klasör için ayrı haklar belirleyebilirsiniz. Herhangi bir kullanıcının dosyalarınıza tam erişimi büyük olasılıkla nadiren isteyeceğiniz bir durum. Read’in yanına eklenecek onay işareti çoğu durumda en iyi seçenek. FTP sunucunuza dosya yüklenebilmesini istiyorsanız Upload adında bir klasör oluşturun ve gerekli hakları atayın.Yazma ve silme seçenekleri arasında dahi seçim yapabilirsiniz.

Web sunucusunu 2 dakikada kurabilirsiniz

Küçük bir web sayfasına kısa süreliğine internet üzerinden erişim sağlamak ya da kendi oluşturduğu HTML sayfalarını çevrim içi denemek isteyenler bilgisayarlarını web sunucusuna dönüştürebilirler. Kombine FTP ve webserver seçenekleri sunulsa da, gerçekte bunların hiçbirinden memnun kalmadık. Bu programların çoğu, FTP konusunda CesarFTP’deki özelliklerin çoğundan yoksun.

Keyfocus Webserver hoş web arayüzüne sahip, hızlı yapılandırılabilir bir web sunucusu. Program kurulumun ardından sistem çubuğu üzerinde ekranın sol altında, saatin yanındaki yerini alıyor. Sağ fare tuşu ve Adminstration ile web menüsüne erişin. Öncelikle bir sistem yöneticisi parolası belirleyin.

Web sayfası klasörlerini tanımlamak

Teoride, bu yazılımla sonsuz sayıda web sayfasını çevirim içi erişilebilir hale getirebilirsiniz. Web Sites’da iki farklı kayıt göreceksiniz. Bunlardan biri Admin menüsü, diğeri ise hayali Home web sayfası için. Öncelikle bu kayıtla ilgili değişiklikleri gerçekleştirin. Document Root’tan sabit disk üzerindeki web sayfası klasörünün konumunu girin. Web sunucusu ile ilgili her talep bu klasöre iletilecektir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir