Dünya'nın ilk 4 GB DDR3 DRAM'i Samsung'tan

Samsung bir ilki başardı: Dünya'nın az enerji tüketen ilk 4 GB'lık DDR3 DRAM'i hazır...

DDR3'te Samsung devrimi!

Gelişmiş bellek modülü üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Samsung, 50 nanometre (nm) işlemci teknolojisi kullanarak dünyanın ilk 4GB'lik DDR3 DRAM modülünü geliştirdi.

Kullandıkları sunucuların sayılarını azaltmanının yollarını arayan veri merkezleri için düşük enerjiyle çalışan 4 GB DDR3'ün önemi çok daha büyük. Yeni bellek modülleri sadece maliyetleri düşürmede değil, sunucuların zaman yönetimini geliştirmede ve verimliliği arttırmada da oldukça önemli bir rol oynuyor.

Yeni nesil "çevreci" sunucular için 4 GB DDR3'lerin yüksek kapasitesi ve düşük enerji tüketimi elektrik faturalarının yanında, güç kaynağı ve soğutucu ekipman kurulum ücretleri, bakım ücretleri ve tamir ücretlerinde de tasarruf edilmesine olanak sağlayacak.

4 GB DDR3, sunuculara yönelik olarak 16 Gigabyte (GB) çakıştırılmış çift bellek modülü (RDIMM) içinde oluşturulabileceği gibi, iş istasyonları ve masaüstü bilgisayarlara yönelik olarak 8 Gigabyte (GB) DIMM (UDIMM) ve dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak da 8 GB küçük DIMM (SODIMM) içinde oluşturulabiliyor. Çift damga paketleme teknolojisini uygulayarak, bu yeni cihaz 32 GB kapasiteye kadar modül sunabiliyor ve önceki nesil modüllerdeki yoğunluk düzeyi olan 2 GB kapasiteye oranla iki kat kapasite sunuyor.

Düşük enerji tüketimi

Düşük enerji tüketimi

Düşük enerji tüketimi için özel olarak tasarlanan 4 GB DDR3 DRAM 1.35 voltla çalışıyor ve 1.5V'la çalışan DDR3'e göre % 20 daha çok iş üretiyor. Maksimum hızı saniyede 1.6 Gigabit'e ulaşıyor (Gbps).
16 GB'lik modül konfigürasyonlarında, 4 GB DDR3, 2 GB DDR3'ler oranla yüzde 40 daha az enerji tüketiyor.

Daha yüksek yoğunluklu DDR3'ün üretimi için 50nm işlemci teknolojisine girişken bir geçiş yapan Samsung, yüksek hacimli/yüksek performanslı DRAM alanında liderliğini korumaya niyetli. Samsung 2008 senesinin Eylül ayında dünyanın ilk 50 nm işlemci teknolojisiyle üretilen 2 GB'lık DDR3 DRAM'ını duyurmuştu. Bundan yalnızca beş ay sonra 50 nm işlemci teknolojisiyle üretilen (4 GB 2Gb, 1 GB) sektörün en kapsamlı yüksek performanslı DDR3 ürünlerini pazara sundu.

Dünyaca tanınan pazar araştırması ve analiz kuruluşu IDC'ye göre (Uluslararası Veri Kuruluşu) dünya DDR3 DRAM pazarı 2009'da toplam DRAM pazarının yüzde 29'unu ve 2011'de de yüzde 75'ini teşkil edecek. IDC ayrıca 2 GB- ya da daha yüksek kapasiteli DDR3 DRAM'ın toplam DRAM pazarının 2009'da yüzde 3'ünü, 2011'de ise yüzde 33'ünü teşkil edeceğini öngörüyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları