Dünyaları depolayabilen SSD!

128 ve 256 GB modellerin cirit attığı SSD pazarına, şimdi gerçek bir canavar giriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Dünyanın 1TB'lık ilk mini SSD'si Samsung'tan!

Samsung'un yeni SSD'si ultrabook'ların depolama kapasitesi sorununu tamamen ortadan kaldırabilir. Firmanın yeni katı hal sürücüsü serisi içinde 1TB'lık bir mSATA diski bulunuyor.

Normal şartlarda sadece 2.5 inç'lik SSD'ler bu kadar veriyi bir arada tutabiliyor. Ultrabook SSD'leri ise 250GB'ın üzerinde kapasite sunmuyorlar. Samsung'un bir blog gönderisinde duyurduğu yeni 840 EVO mSATA SSD serisi ise 120GB, 250GB, 500GB ve 1TB'lık kapasite seçeneklerine sahip. 3.85mm kalınlığındaki 1TB'lık sürücü, 8.5 gram ağırlığında. Samsung'a göre sürücü, 540MB/sn hızında okuyabiliyor ve 520MB/sn hızında yazabiliyor.

Samsung'un yeni SSD'leri önümüzdeki senenin ultrabook'larının daha büyük depolama kapasitelerine sahip olacağının bir işareti olabilir. Ancak üreticilerin diski ürünlerine eklemesi biraz zaman alacağından, yeni yıldan önce yeni Evo'lu ultrabook'ları beklememekte fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

HDD bozulsa dahi veriler korunur ve kurtarılabilir ama SSD'nin en ufak arızası geri dönüşü olmayan bir kayıp demektir! Bakalım son kullanıcı bunu ne zaman hesaba katacak ve parasını çarçur etmeyecek...

@10 Ara 2013 18:52 bilader kim ssd'yi depolama için kullanıyorki sen bunu söylüyorsun ? herkes 60-128 gb versiyonları alıp sadece sistem kuruyor üzerine kimse ssdyi depolama olarak görmüyor zaten

@10 Ara 2013 18:52 Şahsen ben anlık veri yazma gibi işlemler yapıyorum iş yerinde. Örneğin proje dosyalarını başka çalışanlara vermek için USB lere atıyorum veya DVD lere yazıyorum. Bazen dosyalar 300 GB Boyutune ulaşıyor. Bundan dolayı Bu Hard Disklerden birbirine bağladığım zaman çok hızlı bir şekilde atabiliyorum. Ayrıca her zaman yedekleride Normal Hard Disklerde var. Asıl sizin gibi kullanıcılar her cihazın elbet birine faydası olduğunu ne zaman anlayacak?

@10 Ara 2013 18:52 verilerini yedekte barındırırsan bir sorunun kalmaz kardeşim, SSD'nin onca nimeti varken buna mı takıldın yani sen şimdi? :)

@10 Ara 2013 18:52 Aynen size katılıyorum :)

@10 Ara 2013 18:52 ssdler hiçbir veriyi kalıcı olarak silemezler. Dosya parçalama, silme programları bile yüzde 30un üzerine çıkamıyor.( yanlış hatırlamıyorsam). eğer dediğinizi bi yerimden anlamadıysam yanlış bir belirtme olmuş.

@10 Ara 2013 18:52 Bozulacak verilerini sen HDDde sakla o zaman, 15ms erişim süresiyle mutlu mesut yaşa ben 0.2 ms de erişim yappıp 3 sn de windowsum, 1 sn de photoshopum açılırken

@10 Ara 2013 19:33 1000GB hafıza ile işletim sistemi kurdum muhabbeti yapmayacaksın umarım. Biraz zeki ol, bu insanlar bana cevap yazabilir diye düşün.

bu parayı çarçur etmek değil ki. Hız ve "ya gerekirse" arasındaki bir seçim sadece. bir gün ya diskim bozulursa, ya verileri geri kurtarmam gerekirse diye yıllarca hantal hddleri kullanmak ne kadar mantıklı ki? sistemi programları oyunları sddye kurar hızından faydalanırsın. Önemli verilerini arşivlerini de hdd ile saklarsın. Bu kadar basit.

yanlış mı okudum 8.5 gram disk mi olur ya 85 gram yazın en azından. öyleyse eğer benim elimde yanar o disk :)

bir de fiyatı var tabi :)

hdd mekanik sisteme dayalıdr, yüksek ısıda bile bozlmaz , arıza vermez... ama sdd ler çok dayanıksz bu konuda ve bazen virüsten dolayı tüm sdd yi biçimlendirmeniz gerekeblr.

Düzenli yedeklemeyi öğretir, eski cihazınız yavaşladı diye yenisini alıp israf yapmazsınız hızı yaşarsınız. 5 buçuk yıllık dizüstünde 64 gb ile win8.1 yazılım geliştirme kullanım vs tık yok.

Ultrabookun içine ekleseler zaten çıkarıp hemen 1000 TL'ye satarım :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost